Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Nihat Bük: Köksal Toptan Tarafından Haksızca Görevimden Alındım...
Ankara Kulisi
YAZARLAR
1 Temmuz 2010 Perşembe

Nihat Bük: Köksal Toptan Tarafından Haksızca Görevimden Alındım...

Turktime haber portalınızda 19.11.2009 tarihinde yayınlanan ‘İŞTE TURK TİME’IN GÜCÜ!GÜNDEME GETİRDİĞİMİZ TBMM TV MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI! Başlıklı haberiniz gerçeğe aykırı, tümüyle maksatlı kişilerce yaratılmış senaryodan ibarettir.

 

İddia ettiğiniz gibi, turktime’ın yayınladığı belge ve cevaplar üzerine TBMM Başkanı ile bürokratların bir araya geldiği yönetmelik ve atama nedeniyle Nihat Bük’ ün görevde kalmasının kendileri için sıkıntılar meydana getireceği söylemeleri üzerine TBMM Başkanının görevden alınma talimatı’ verdiği tümüyle uydurmadır.

 

Müvekkil Nihat BÜK, 2008 sonunda TBMM Başkanı Köksal TOPTAN tarafından haksız yere görevden alınmış, Kültür ve Turizm Bakanlığına tayin edilmiş ve oturduğu lojmandan çıkartılma işlemi başlatılmıştır. Bu üç işleme karşı açtığımız iptal davalarını TBMM Başkanlığı kaybetmiştir. Bu anlaşılınca, müvekkil hakkında dedikodulara dayalı soruşturma açılmış, müvekkilin mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının uygulanarak göreve iade edildikten hemen sonra TBMM Başkanınca  görevden alınacağı, bu işleme karşı dava açarsa soruşturma nedeniyle açığa alınacağı ve ceza verileceği belirtilerek; soruşturmacılar tarafından soruşturmanın kapatılacağı sözü ile bir cümlelik dilekçe alınmıştır. Bu işlemler, görüşmeler tanıklar huzurunda gerçekleşmiştir.

 

Nihat BÜK ün görevden alınmasına karşı açtığımız davanın nihai kararı Ağustos 2009 başında TBMM ye tebliğ edilince, Başkanlıkta son günlerini geçiren Köksal TOPTAN’ın müvekkil yerine yönetmeliğe aykırı olarak TV Müdürlüğüne atadığı kişi lehine durum yaratılması için soruşturma canlandırılmış; soruşturma başında iddia edilen fiiller gerçek dışı çıkınca; müvekkilin doldurduğu ve mahkemece iptal edilen sicil raporları gerekçe gösterilerek ek soruşturma açılmıştır. Bu soruşturmada 3-4 gün içinde sonuca ulaşılmış müvekkil hakkında yapılan suç isnadı ve disiplin cezası reddedilmiş fakat sicil raporlarıyla ilgili istenen disiplin cezası disiplin kurulunda oy çokluğu ile kabul edilmiştir. TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin tarafından, müvekkile, maaştan kesme cezası verilmiştir.

 

İşte müvekkilin görevden alınması bu cezadan dolayı gündeme gelmiştir. Kurul toplantısı öncesi müvekkil personelden sorumlu genel sekreter yardımcısı, bağlı olduğu daire başkanı ve sayın TBMM Başkanınca çağrılmış ve cezanın Kurulda muhtemelen onaylanacağını, kendi isteğiyle Başkan Müşaviri olmadığı takdirde, ceza verilince 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince Müdürlük görevinden alınacağı ve Başkan Müşavirliğine de atanamayacağı bildirilmiştir. Müvekkil hukuka aykırı eylemi olmadığını, daha öncede kendisinden dilekçe alınarak aksi işlem yapıldığını hatırlatarak, ceza verilmesi ya da görevden alınması halinde dava açacağını belirtmiştir.

 

Müvekkilin müdürlük görevinden alınmasına ve verilen disiplin cezasına karşı iptal davası açacağız. Müvekkil hakkındaki mahkeme kararını geç uygulayanlar hakkında hem tazminat davası hem de suç duyurusu yoluna başvuracağız. Müvekkil hakkında denetim ve soruşturma sırasında gerçeğe aykırı tespit yapan, rapor düzenleyen denetçi ve soruşturmacılar hakkında da aynı yollara başvurulacaktır.

 

Tekzip ettiğimiz haberiniz TBMM Başkanlığına da sorulmuş olup, haberiniz tersine cevap geldiği takdirde haberi yazan ya da bildirenler aleyhine; şayet toplantıya katılan bürokratların kim olduğunu açıklarsanız adı geçen bürokratlarla ilgili hukuk yollarına başvuracağız.

 

İş bu tekzibimizin de, elinize ulaşmasından itibaren üç gün içinde, aynı şekilde, yerde ve anonsla yayınlamanızı, önceki tekziplerimizin yayını konusunda gösterdiğiniz sorumlu ve örnek davranışınıza teşekkür ederek talep ederim.

 

Nihat BÜK

Vekili

Av. Tuba KAYALIK

NOT: TURKTIME, SORUMLU YAYINCILIK GEREĞİ ESKİ BÜROKRAT NİHAT BÜK'ÜN GÖNDERDİĞİ TÜM TEKZİPLERİ ZORUNLU OLMADIĞI , VE SAYIN BÜK'ÜN AÇIKLAMALARININ DOĞRULARI YANSITMADIĞI  HALDE YAYINLAMIŞTIR. BU İFADELERİMİZİ NİHAT BÜK'ÜN BİZE GÖNDERDİĞİ TEKZİPTEKİ, "TEKZİPLERİMİZE GÖSTERDİĞİNİZ SORUMLU VE ÖRNEK DAVRANIŞA TEŞEKKÜR EDERİZ"İFADELERİ DE DOĞRULAMAKTADIR. AYNI SORUMLULUKLA NİHAT BÜK'E UYGUN CEVAP VE HABERLER İÇİN TEKZİPLERİNİN BİTMESİNİ BEKLEDİK. YANITINI ALACAKTIR VE BİZDEKİ TEKZİP HAKKI TAMAMEN BİTMİŞTİR...

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime