Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
TBMM TV'nin Müdürü Nasıl Atandı?
Ankara Kulisi
YAZARLAR
1 Temmuz 2010 Perşembe

TBMM TV'nin Müdürü Nasıl Atandı?

TBMM Televizyon Müdürü, Müdürlük ünvanı alırken, yönetmelik hükümlerine göre 10 yıl yayın deneyimi bulunmamasına rağmen Müdürlük makamına atandı.

Televizyon Müdürünün,  ‘Müdürlük ünvanı‘  alamayacağını belirten  “Atama yönetmeliği “ 2006 yılında sır gibi saklanırken, 2008 yılında yönetmelik değişikliğine gidildi. Müdürlük ünvanı, atama yapıldıktan iki yıl sonra kılıfına uydurulmuş oldu.

TBMM Televizyon Birim Amirliği, Genel Sekreterlik Teşkilat Yasasında yapılan kanun değişikliği ile  2006 yılının Aralık ayı sonlarında Televizyon müdürlüğü haline getirilirken, Müdür ataması  akıllara durgunluk veren bir şekilde yapıldı. Dönemin TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın bile aldatıldığı olayda, Nihat Bük’ün atamasının yapılabileceği ileri sürülerek Arınç ikna edildi.

TBMM Televizyonun’da  önce Genel Sekreter Müşaviri, 2006 yılında da Başkan Müşaviri kadrosu alan Nihat Bük’ün ataması sırasında ilginç bir gelişme yaşandı. Daha önce bazı gazetelerde çalışan Bük, Televizyon yayın deneyimi olmamasına rağmen, kimsenin tanıyıp bilmediği TBMM Televizyon Birim Amirliğinde, Birim Amiri olarak  Genel Sekreter Müşaviri kadrosu  ile geçici görev yapmaya başladı. 2006 yılı başında da Nihat Bük, emekli olan Mehmet Erdoğan’dan boşalan Müşavir  kadrosuna alındı.

2005 ve 2006 yılında TBMM Televizyon Müdürlüğü için yayıncı aranmaya başlandı. Ancak Meclis’e Müdürlük için gelen her gazeteciye 1.300 TL lik 4/B statüsündeki maaşlar önerilerek işe başlamamaları için çeşitli gayretler sarfedildi.

2006 yılı Aralık Ayında TBMM Teşkilat Yasasının değişmesinin  ardından, son ana kadar Müdür ismi belli olmadı. Ancak bu sırada ne olduysa oldu ve 8 Haziran 1996 yılında çıkan Televizyon Müdürlüğü yönetmeliğinin 7. Maddesine göre, “Televizyon Hizmet Birimi yöneticisi ve yardımcısının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. Maddesindeki  şartları taşımaları yükseköğrenim görmüş  ve bir yayın kuruluşunda habercilik dalında çalışmış olmaları şarttır. Ayrıca yöneticinin en az 10 yıl, yardımcısının ise  en az 5 yıl yayın alanında deneyimi bulunması gereklidir.“ deniyor.

Yönetmelik dikkate alınmadan Nihat Bük’ün Televizyon Müdürü olarak ataması yapılıyor.

2008 yılında ise bu yönetmeliği devreden çıkaracak kılıf yönetmelik hazırlanıyor.

Bu yönetmelik ise halen TBMM’nin resmi internet sitesinde yer alıyor.

( link: http://www.tbmm.gov.tr/genser/m28.html )

 TBMM TV yöneticilerinin nitelikleri

  MADDE 7 – (1) TBMM TV Müdürü ve yardımcılarının TBMM Personeli Görevde Yükselme Yönetmeliğinde aranan şartları taşıması ve müdürün en az 10 yıl, yardımcılarının en az 5 yıl habercilik ve yayıncılık alanında çalışmış olması şarttır.

Nihat Bük Müdür yapılırken Müşavirlik kadrosunda olduğu için yayıncılıkla ilgili resmi bir görevi yoktu ve Müdürlük yapması için herhangi bir televizyon kuruluşunda 10 yıl yayın deneyimi de bulunmadığı için ataması yasal olarak mümkün değildi… 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Ahmet Taşçı
 10 Kasım 2009 Salı 01:04
Ben size bir sır vereyim. Bülent Arınç'ın imzaladığı liste incelensin. Orada Bülent Arınç'ın yazısı taklit edilerek bir çalışanın da ekmeğiyle oynandı, kadrosu değiştirildi. CESARETE BAKIN. TBMM BAŞKANININ YAZISINI TAKLİT ETME CESARETİ GÖSTERİYORLAR. BELGESİNİ VERİRİM İSTERSENİZ. Kuru imza-ıslak imza olayı gündemde iken,bu yazı da incelenir ve gerçek ortaya çıkar. Yazı kime mi ait.. Arınç'a ait edğil kesinlikle. Ama bir bürokrata ait..araştırın
 Süha ÖZEN
 10 Kasım 2009 Salı 01:01
Talat bey siz neden böyle doğru haberler yapıyorsunuz, işiniz gücünüz mü yok. Kurulu tezgahları niye bozuyorsunuz.Ayıptır,bırakın millet oradan nemalansın, haksız maaş alsın, kılıfamı uyduruyorlar herneyse, ne yaparlarsa yapsınlar. Meclis bu yüzden kokmuyor mu . Geçen hafta yeni yapılan granitle süslenen Ziyaretçi binasını, afedersiniz kanalizasyon basmış. Koku bu gelir ..heryerden..
 Sedat Aker
 10 Kasım 2009 Salı 00:59
Haber Merkezinde de haksızlıklar yapıldı. CHP Çankaya Gençlik kolu başkanı, hakkı olmamasına rağmen orada Muhabir olarak çalıştırılıyor İ.M.G. isimli kişi. Bu kişinin bir televizyonda bir ay çalıştığını ispat edene 10.000 TL ödül var. Herkesin öğrenim durumu ve çalıştıkları işyerleri masaya yatırılsın. Bu televizyona neşter vurmanın zamanı gelmedimi. İşe göre adam mı? adama göre iş mi. Televizyon'da adam harcama metotlarına başvuruluyor. Çalışanlar görev değişikliği ile emekliliğe zorlanıyor
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime