Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Sabah “Pasaklı Hemşireyle” Yetindi, Bila ve Yetkin Haberleri Patlattılar!
Ankara Kulisi
YAZARLAR
1 Temmuz 2010 Perşembe

Sabah “Pasaklı Hemşireyle” Yetindi, Bila ve Yetkin Haberleri Patlattılar!

Yaz ayıyla birlikte haber temposu düşerken, Ankara’da haber masalarını ısıtan tek unsur;  CMK 250. Maddede yapılan askeri yargılamayla ilgili düzenleme oldu.

 

MGK sonrası asker ve hükümet kanadı Cumhurbaşkanı Gül’e raporlarını sununca, gazeteciler arasında raporların içeriğine ulaşma yarışı başladı. Önce Askeri kanadın raporunun içeriği gazetelere yansıdı. Fikret Bila ve Murat Yetkin gibi Ankara’nın iki ağır temsilcisi, Askerin konuyla ilgili itirazlarını madde madde haberleştirdiler.

 

Askerin fikri ortaya çıkınca gözler Hükümetin raporunun içeriğine çevrildi. Milliyet ve Radikal gibi iki ağır gazetenin iki önemli kalemi Askeri kanadın raporunu yayınlayınca; Hükümetin karşı hamlesini kimin eliyle yapacağı önem kazandı.

 

Gözler normal olarak iki gazetenin ağırlığına denk bir hamle olacağı düşüncesiyle Sabah Gazetesi’ne çevrildi. Ancak Hükümet NTV’yi tercih etti.

 

Bu kararın kodları medya kulislerinde önemli bir tartışma konusu. Hükümetin Köşk’e sunduğu raporun içeriğine Akşam ve Star kısmen ulaşabilmişti. Ancak raporun tamamının karşı ve denk hamleyle önce Sabah’a verileceği düşünülüyordu.

 

Bu noktada devreye “ilişkiler”in girdiği belirtiliyor. AK Parti Yönetimi ile Sabah Gazetesi’nin Ankara ve İstanbul ayakları arasındaki soğukluk nedeniyle NTV’nin öne çıktığı düşüncesi yaygın.

 

Hükümet kanadı ile Sabah Gazetesi arasındaki diyalog kopmuş durumda. Erdoğan, Mehmet Barlas dışında Sabah’tan başka bir isimle diyalog kurmuyor. Aynı şekilde Ankara Temsilcisi bazında da ilişkiler soğuk ve kopuk. Gerek Sabah Gazetesi yayın yönetmeninin gerekse Ankara Temsilcisi’nin göreve geldikten sonra Karargah’la temas kurmayı öncelikli görmeleri bunda birinci etken.

 

Erdal Şafak ve Okan Müderrisoğlu, Ankara’da beraber Karargah’ta üst düzey temaslarda bulunmuş, sonrasında da Müderrisoğlu’nun şahsi temasları sürmüştü.

 

Ancak Sabah Yönetimi henüz Başbakan Erdoğan’la böyle bir temasa girmiş ya da girebilmiş değil. Erdoğan tavrını açıkça belli etmiş ve Sabah’a uzak dururken ATV’ye röportaj vermişti. Erdoğan’ın ATV’de katıldığı programda karşısına Okan Müderrisoğlu’nu oturtma taktiği de işe yaramamıştı. Erdoğan, program öncesinde, program sırasında ve sonrasında Mehmet Barlas dışında kimseye ilgi göstermemişti.

 

Kritik MGK ve Askeri Yargılamada yapılan değişiklik bu yazın belki de tek sıcak konularıydı. Bu iki konuda Sabah Gazetesi hem askeri kanattan haber almakta hem hükümet kanadından haber almakta yönetim katında başarısızlığa uğradı.

 

Sabah sıcak gündemin içinde “pasaklı hemşire” ve “emlak yolsuzluğu” gibi sıradan haberleri manşetine taşıyarak gününü geçirdi…

 

Hükümetin NTV tercihinin perde arkası özetle böyle…

 

Sabah

Sabah Gazetesi Posta kıvamındaki duruşunu artık kanıksamış görünüyor. Sabah’ın yayın yönetmeni koltuğunda oturan Erdal Şafak’ın heyecansız ve memur hali gazetenin tüm hücrelerini sardı. Aylardır gündeme damga vuran tek haberleri yok. Ahmet Çalık’ın ilk günlerdeki, “Ben bu gazeteyi adam ederim” tavrından eser yok. Hıncal Uluç’ta ümidini kesmiş olmalı ki, o’da, “Ombudsman” rolünü artık oynamıyor. Sabah artık çok sıkıcı bir gazete. Okunmadığı zaman kesinlikle bir boşluk hissetmiyorsunuz.

Hürriyet

Adı yetiyor ama O da yorgun bir bilge gibi. Yaşlı ve kaprisli. Sermayeden yemeye devam ediyor. Hürriyet sinemasının en gözde aktörü halen Ertuğrul Özkök. Jönlük yaşı geçse de, yeni jön yetişmemesinin keyfini çıkarıyor. Evet, Hürriyet halen Hürriyet ama AK Parti gibi alternatifsizliğin büyük kalmasını sağladığının da farkında. Nükleer başlıklı füzelerini yakıtsızlıktan fırlatamıyor. Yakıt, AK Parti’de!

Milliyet

Tabut olmaktan oldukça mutlu. Herkesin değiştiği bir mahallede sabit kalması onu orijinal yapmaya devam ediyor. Sedat Ergin’in heyecan yerine temkinli bir yolculuğu seçmesi yazarlarını hiç ilgilendirmiyor. Milliyet adliye haberlerinde halen iddialı bir gazete. Zaten bu özelliğini de Nedim Şener’e borçlu. Her ne kadar patronun kızlarıyla anlaşamasa da Sedat Ergin hayatından mutlu görünüyor.

Habertürk

Özel haberlerle zaman zaman varlığını hissettirse bile henüz rüştünü ispat edemedi. Muhalif haber yapmadığı için yükselemediğini söylemek işin kolay tarafı. Kim, adam akıllı muhalefet profili çizebiliyor ki? Yapıyormuş gibi yapanları değerlendirme dışı tutuyorum.

Habertürk kendi içinde kavgalı bir grup. Gazete ve televizyonun tepesindeki isimlerin birbirlerini sevmediklerini bilmeyen yok. Kenan Tekdağ’ın da Fatih Altaylı’dan haz ettiğini söylemek zor. Turgay Ciner’in Tekdağ ve Altaylı arasında tercih yapma vakti her an gelebilir.

Vatan

Mehter marşı gibi ritmine rağmen Vatan son dönemin en etkili gazetelerinden birisi. Sayfa düzeninden, haberleri sunuşlarına kadar herşeyi ile canlı ve dikkat çekici bir gazete Vatan. Hürriyet’in gölgesinden kurtulmayı becerebilirse, Hürriyet’e bile rakip olabilir. Sabah’ı Sabah yapan Zafer Mutlu’nun Vatan’ı neredeyse sıfırdan meydana getirdiğini hatırlatmakta fayda var. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 furtuna
 17 Temmuz 2009 Cuma 14:39
nerde işe yaramaz gazete varsa onları ele almışsınız.
 okan
 14 Temmuz 2009 Salı 11:10
ben bugün ve star gazetesini okurum keyfimi çıkarırım son zamanların en iyi gazetesi bugün ve stardır.
 Fatih
 11 Temmuz 2009 Cumartesi 17:49
Bomba gazete TARAF gerisi tras..
 ANTALYALI
 9 Temmuz 2009 Perşembe 01:09
SAĞDAN SAY SOLDAN SAY ÜÇ BİLEMEDİNİZ BEŞ ESKİ ETKİLİ USTA GAZETECİNİN DIŞINDA MASA BAŞI GAZETECİLİKLE İNTERNET TAKİBİYLE GAZETE YAPMANIN SERMAYELERİ YAVAŞ YAVAŞ TÜKENİYOR. ARAŞTIMACI OBJEKTİF GAZETECİLİK YAPAMAYANLAR GAZETELERİN OKUNMAMASINI TRAJ KAYBINA NEDEN OLUYOR. ŞU ANDA İSTANBULDA YENİŞAFAKTA ERGUN DİLERİN AZERİ İŞ ADAMI İLE İLGİLİ ÖZL HABER VE GETİRDİĞİ SESİN DIŞINDA KİMSDSN ÇIT DA BAŞARIDA YOK ARTIK ANADOLUYADA FIRSAT VERECEK YENİ YÜZLER GETİRECEK GAZETE PATRONLARI KAZANACAK
 GASTECİ KIZ
 8 Temmuz 2009 Çarşamba 20:39
Sabah Ankara'yı yöneten Ersin Ramoğlu bile Ana gazeteden daha iyi gazete çıkarıyor. Sabah'ın eki aslında ulusal gazetelere meydan okuyor.
 Mehmet Abiniz
 8 Temmuz 2009 Çarşamba 20:37
Okan, Şamil'den Sedat'a herkesi harcadı ve o koltuğa oturdu. İnanmayan muhataplarına sorsun...
 Yılmaz
 8 Temmuz 2009 Çarşamba 20:36
Başbakan Okan'ı istemiyor, güvenmiyor. Kesin gerçek bu. Okan da kendini genelkurmay sularına attı!
 Hımmmm
 8 Temmuz 2009 Çarşamba 20:35
Bizde Okan Beyi Başbakan ve Genelkurmayla kanka sanıyorduk.. Kandırmış bizi...
 VATAN GAZETESİ
 8 Temmuz 2009 Çarşamba 12:49
SIRF ADAM GİBİ KORKMADAN MUHALİF YAZARLAR İÇİN OKUYORUM VATAN OKUMAYA DEVAM
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime