Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Sabah'taki Kavga Patronun İşini Bile Pas Geçirtti
Ankara Kulisi
YAZARLAR
25 Aralık 2010 Cumartesi

Sabah'taki Kavga Patronun İşini Bile Pas Geçirtti

 

 Sabah Gazetesi’nde Erdal Şafak’ın ekonomi servisine koyduğu vetoyu bir önceki yazımızda kaleme almıştık.  Ancak durum, patronaj katına etki edecek seviyeye kadar taşındı.

 

Medya dünyasında iç kavgalar olsa bile bile taraflar profesyonel davranır ve direkt patronajı ilgilendiren işlerde duygularını bir kenera bırakırlar. Ancak Sabah’ta böyle olmadı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir süredir Japonya’da.  Bakan yanında Hürriyet Gazetesi’nin Ankara Temsilcisi Metehan Demir, Yenişafak Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi ve Sabah Gazetesi’nin Enerji Muhabiri Mehmet Nayır’ı götürdü.

Enerji sektörü Sabah Gazetesi’nin patronu Ahmet Çalık’ın temel sektörü ve bu nedenle Enerji Bakanı’na özel önem veriliyor.  Sabah’ın bu ziyarette temsilci bazında katılmama hatası bir yana Japonya’ya yapılan Nükleer Yolculuk’la ilgili haberlerin verilmesindeki sorun daha büyük.

Enerji Sektöründe de faaliyet gösteren Doğan Grubu, ziyarete önem verdi ve Metehan Demir’in imzasıyla ziyarette bir manşetini ayırdı.  Gazete haberleri de hep iyi gördü.

Ancak Sabah Gazetesi’nde Çalık’ın temel işi enerji olmasına rağmen Bakan’ın ziyaretinden tek manşet haber çıkartılmadı. Hatta ziyaret birinci sayfadan hiç görülmedi. Oysa 20 milyar dolar gibi dev rakamda anlaşmanın imzalandığı ziyaretten çok önemli haber konuları da çıkmıştı.

Gazetenin muhabiri Mehmet Nayır’ın yazdığı haberler ekonomi sayfalarında geniş yer bulurken, birinci sayfaya tek satır girmedi.

Sebebi ilk yazımızda da değindiğimiz biçimde kişisel duygular nedeniyle Oğuz Karamuk’a yapılan bloklamanın, ekonomi haberlerine de yapılması.

Patronun temel sektörüyle ilgili Enerji Bakanı’nın, Başbakan’ın özel uçağını alarak, gazetecileri de bu uçakla götürerek yaptığı ziyaretin birinci sayfaya taşınmaması duyguların işin içine karıştırıldığı bir amatörlük örneği.

Enerji Bakanı’nın dönüşte ziyaretle ilgili haberlere  bakacağı kesin. Bu haberler Basın Müşaviri tarafından önüne koyulacaktır. Ziyareti  Hürriyet ve Yenişafak’tan küçük gören Sabah’ın alacağı not ve bunun patronaja yansımaları ise Sabah koridorlarında sert rüzgarlara neden olabilir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Misafir
 2 Şubat 2011 Çarşamba 23:00
Erdal Şafak İzmir kökenli bir gazeteci. Onların haber anlayışları farklıdır. Ankara kökenli gazetecilerin başarılarının kaynağı haberlerin kokusunu alıp hemen üzerine gitmelerinde yatmaktadır. Erdal Şafak sınıfta kaldı maalesef. Yanlız bu konuda değil farkına varamadığı ve önemini idrak edemediği o kadar çok haber varki. Say say bitmez.
 Misafir
 26 Aralık 2010 Pazar 13:37
Erdal Şafak bu durumu anlayabilseydi kavgayı bir kenera bırakır ve o haberleri birden görürdü. Ama durumu idrak edebilecek durumu yok ki.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime