Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Medyanın İbretlik Sessizliği
Ankara Kulisi
YAZARLAR
1 Temmuz 2010 Perşembe

Medyanın İbretlik Sessizliği

Medyada bugün tarihte zor görülebilecek bir konsensüs yaşandı. Ama bu kendiliğinden olmadı. Konsensüs için emek harcayan üç kurum var…

Son dönemde video paylaşım sitelerine yüklenen ve oradan da haber sitelerine, televizyonlara ve gazetelere yansıyan ses kayıtları oldukça ilgi çekiyor.

Çoğunlukla askerlere ait olan bu ses kayıtları bazen de eski YÖK Başkanı Erdoğan Teziç gibi sivillere ait de olabiliyor. Son örnek ise Anayasa Mahkemesi üyesi Serdar Özgüldür’ün ses kaydıydı.

Hemen hemen bütün ses kayıtları manşetlere yansırken bu ses kaydında medyada ilginç bir durum yaşandı. Hiçbir gazete manşete bu ses kaydını taşımadı. Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’un ses kaydını Hürriyet’in bile manşetten verdiği düşünüldüğünde medya açısından durum oldukça ilginç.

Üstelik ses kaydında askerlerin AKP’nin kapatma davasındaki rolü ve yeni bir kapatma davası için yaptıkları çalışmalar açık açı anlatılıyor olmasına rağmen, “yandaş” tabir edilen gazeteler de ses kaydını görmedi. Normal şartlarda manşetlere taşınması gereken bu kayıt konusundaki sessizlik oldukça ilginç.

Kayıt hemen tüm internet sitelerinde yeralırken, Kanal 7 hariç hiçbir televizyon yervermedi. Gazetelerden de Yenişafak ve Taraf gazetesi kaydı haberleştirdiler. Birinci sayfasında küçük bile olsa kayda yer veren tek gazete Yenişafak oldu. Taraf ise içeriden oldukça küçük olarak kayda yer verdi. Bugün gazetesinde ise haber kullanılmazken, Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt köşesini kayda ayırdı. Star Gazetesi’nde de kayıt yine haberleştirilmemiş ama Ahmet Kekeç’in köşesine taşınmıştı.

Özellikle iktidara yakın gazeteler için büyük haber değeri taşıyan olay, küçük haber bile olmadı. Kaydın içinde Cemil Çiçek’le ilgili bölüm nedeniyle konunun haberleştirilmediği iddia ediliyor. O bölümde kayıttaki ses Çiçek’in Kapatma Savunmasını, AKP’nin kapatılması üzerine kurgulamasını anlatıyordu. Ayrıca AKP’nin yeni kapatma davasıyla kapatılacağı ve milletvekillerinin içeri  alınacağı, partinin ANAP’laştırıldığı bölümleri de iktidar partisini rahatsız etmiş.

Kayıttaki Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu’yla ilgili bölüm ise TSK’yı rahatsız etmiş. Kayıtta Çubuklu’nun 3 AYM üyesiyle yemek yediği ve yeni kapatma davasını konuştuğu belirtiliyordu.

Ancak işin ilginci iktidara mesafeli gazeteler de kaydı görmedi. Oysa en ağır iki ses kaydı bu gazetelere yansımıştı. 7 Askerin TSK mayınıyla şehit edildiğinin kaydı Habertürk’te yeralırken, Genelkurmay Başkanı’nın sesinin kaydı Hürriyet’te yeralmıştı.

Cumhuriyet’ten Vakit’e kadar skaladaki skaladaki bütün gazetelerin bu ses kaydına koyduğu özel mesafe oldukça dikkat çekici.

Medyada bu konsensüsün kendiliğinden olduğunu söylemek saflık olur.

Bu ortak sessizliğin, Hükümet&Asker&Anayasa Mahkemesi’nin ortak çalışması sonucu sağlandığı konuşuluyor. Türkiye’de nadir görülebilecek bir tablo. Ancak üçlü koalisyonun medya üzerinde ne kadar etkili olduğu da böylece ortaya çıktı. Dün Ankara Temsilcilikleri’nin telefonları bu üç kurum tarafından hayli çaldırıldı. Sonuç alındığı ortada.

Medya ve Gazetecilik açısından ise tablo oldukça sorunlu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 aladoğan
 28 Nisan 2010 Çarşamba 12:39
Tuncay Güney ve Şamil tayyardan sonra birileri de kaset üretim merkezlerinde çalışıyor herhalde. Ses kayıtlarını önceden haber verebiliyorlar da, Bu adamları hangi gizli gücün nasıl ve neden dinlediğini atlayarak sorgulanmasını istemiyorlar. Anayasa Mahkemesi üyesi birinin ses kayıtlarını kim veya hangi güçler takip ederek sonradan çıkarılmak üzere saklamışlar. Niye o tarihte çıkmamış bu kayıtlar da aradan onca zaman geçtikten sonra Referandum gündemdeyken çıkıyorlar.
 gökhan
 28 Nisan 2010 Çarşamba 12:26
ben bir şey anlamadım haberinizden.iktidardaki parti kapatılmak mı istiyorda konsensüs yapıyor ne demek istiyorsunuz.
 yıldız
 28 Nisan 2010 Çarşamba 12:03
isyan adı altında yazan yorumcuya katılıyorum. Gözümüzü kapatıyorlar hiçbir ses kaydına inanmıyorum. hikaye sahtecilik ergenekon ne oldu? 200.duruşma fasa fiso cünkü düzmece
 isyan
 27 Nisan 2010 Salı 20:49
anayasa anayasa onu konus eyy turkiye oyle baska haberlere yon vermeyin gercekci ve gercek haber yapin eyy medya.turkiye kiriliyor issizlikten acliktan.halk millet travma geciriyor.
 isyan
 27 Nisan 2010 Salı 20:17
siz aslinda anayasa degisikligi konusunda haber kanallarinin nasil haber yaptiklarini ve anayasa degisikligi konusunu gundeme almadiklarini gorursunuz,sadece basliklarla veriliyor haber,millet ne degisikligi oldugunu anlamadan referanduma gitsin istiyorlar.turkiyede ne medya ne demokrasi neden ozgurluk kaldi.kimse konusmuyor kimse tartisamiyor.seriat yada diktatorluk oylamasi yapacagini halk farkinda degil.lutfen milleti uyarin uyandirin
 ramazan Akbudak
 27 Nisan 2010 Salı 18:49
Ortada tam bir Canbaza bak,canbazi numarasi oynuyor.Duikkatler baska yöne cekilirken esas hedefe vurus yapiliyor.Bravo ,bu molla kismi ,talkini verip ,Salkimi götürüyor.
 Hasan Tahsin
 27 Nisan 2010 Salı 17:29
Sevgili T.Time. Önümüzdeki günlerde, Özellikle Jüristokrasiyi ilgilendiren ses ve telefon kayıtlarının "GÖBEKTEN" olan bölümlerine ait olanlarını, video sitelerinde görmeye başladığımızda hiç şaşırmayalım.2005-2006-2007 yıllarındaki kayıtlar Türkiyede çok ağır taşların, silkelenmesine neden olabilir.
 SEYMEN BEYİ
 27 Nisan 2010 Salı 17:15
Medyanın görmediği ve çarpıtması gizli saklısı olmayan haber şöyle olur. Bu AKEPE ile içli dışlı olanlar üzerindeki negatif enerji o kadar yüksek ki tabi görmemek için gözlerini kapatıp olabilir diyen umursamaz insanlar gırla. AKP ANKARA Mv. Faruk Koca'nın şirketine ait inşaat durdulur ama şirket buradaki su dolu çukuru kapatmaz. Pişkince de kapatın denmedi diye bilir. Hasköy 7 yaşındaki kardeşi Murat oynarleken bu çukura düşer Sedanur kardeşini kurtarırken 10 yaşında can verir. 23 Nisanı göremez, medya görmezden gelir, üstünü karartır.Çünkü milletvekili mensup olduğu parti ile iktidardır.
 SEYMEN BEYİ
 27 Nisan 2010 Salı 17:08
Medya sansosyenel haberi sever bu kayıtların doğruluğu, hangi ülkeden kim tarafından yüklendiği ilgilerini çekmez. Onlar için önemli olan tiraj ve raiting. Haberin eldeki metanın doğrulu ise son planda gelir. Tekzip etmeye ihtiyaç duyulduğuna bile aynı yerde değil bunu karartarak verirler. Türkiye üzerine oynan oyunu görmemek için sürekli teknolojik imkanlarla yapılabilecek ses kayıtlarına sığınırlar ki BUNLARDAN HİÇ BİR TANESİNİN ORJİNALİ MAHKEMELERE, EMNİYETE ulaşmaz. Çünkü ver ses tonunu Bilgisayardan istediğin metin çıksın.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime