Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kalemleri, Yargı da Susturmamalı!
Ankara Kulisi
YAZARLAR
1 Temmuz 2010 Perşembe

Kalemleri, Yargı da Susturmamalı!

Şamil Tayyar, kendisine yönelik yargı kuşatması yapıldığı gerekçesiyle köşe yazılarını bıraktığını resmen açıkladı…

Hakkında şu ana kadar kesinleşmiş ve infaz edilmeyi bekleyen 4 yıl 2 ay hapis cezası olan Şamil Tayyar, Star Gazetesi’ndeki yazılarını durdurdu. Tayyar, kendisine yönelik yargı kuşatması nedeniyle artık köşesini yazmacak.

TAYYAR’IN YAZMA ÖZGÜRLÜĞÜ  

Şamil Tayyar’a açılan ağır tazminat cezaları özellikle İstanbul Bakırköy ve Ankara Adliyesi’nde yoğunlaştı. Yargı kararlarının geldiği son nokta, bir gazeteciyi kalemini bırakmak zorunda bıraktırması oldu.

Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar, “Çok ciddi bir yargı kuşatması altındayım. Ne yazıyorsam dava konusu haline geliyor. Şu anda hakkımda kaç dava açıldı inan ki bilmiyorum.” diyen Tayyar, konuyla ilgili yasal düzenlemeleri yapmayan Hükümete de yüklendi. Tayyar,  Ergenekon’un üstüne gittiği için kendisiyle görünmek istemeyen Bakanlar olduğunu iddia etti.

Star yazarı Şamil Tayyar zaman zaman bu siteden haber ve yorumlarla eleştirilmiştir. Beğeneni kadar beğenmeyeni de vardır ama bir gazetecinin yazma özgürlüğünü yargı da kısıtlayamamalı. Karşıtlığı olmayan hiçbir olgu, değerli olamaz.

İşte geçtiğimiz Cuma günü son yazısını yazan ve o günden beri kalemini bırakan Şamil Tayyar’ın Best FM’e yaptığı çok çarpıcı açıklamalar:

Bugüne kadar aldığın ceza var mı?

Şu anda cezalar açıklandı. 4 yıl 2 ay hakkımda verilmiş hapis cezası var.

Bu ceza tecil mi edildi?

KENDİME CEZAEVİ ARIYORUM

Beş yıl süreyle bir suç işlersem infaz gündeme gelecek. Karar tarihinden sonra işlenmiş suçlardan ceza alırsanız. Şimdi bu karardan sonra açılmış davalar var, Yargıtay onları onarsa hepsini çekmek gerekecek. Dolayısıyla kendimize cezaevi arayacağız.

Nerede yatmayı düşünüyorsun?

Adalet Bakanlığı yetkilileri  'sana iyi bir cezaevi buluruz' dedi

Pınarhisar'ı düşündüğüne göre gözüne kestirdin demek ki

Olabilir tabi.

Bu Pınarhisar hatırlatmasını neden yaptın?

Şunun için söyledim. Sayın Başbakanın daha önce kendisinin de bizzat yaşadığı yargı ıslahı ile ilgili verdiği söz vardı

Yerine getirmediler mi?

Şimdi Meclis tatile giriyor. Sonra referandum süreci var. O nedenle verilen sözün yerine getirilmediği ortada.

Yazıyı bırakmak bir protesto mu

Elbette ama benim yargı kuşatmasına karşı protesto var. Hükümete sitemim var

Yargı kuşatmasına protesto hükümete sitem diyebilir miyiz?

Benim sitemim sadece verilen sözün yerine getirilmemesidir. Ben bu yola çıkarken Allah rızası için millet için çıktım. Türkiye-AB müzakere sürecinde bir adım daha öne taşımış olurlar. Aksi halde Şamil Tayyar, Ahmet, Mehmet farketmez sonuçta bedel ödemek gerekirse öderiz.

Bu protesto ne zamana kadar devam edecek?

Sürece bağlı, durum değerlendirmesi yapıyorum.

Hükümetten arayan oldu mu?

Yok! Herhangi bir arayan olmadı. Önemli bir kısmının bu konuda kaygısı olduğunu düşünmüyorum. Hatta kaygısı olanlar da olabilir...

Senin çok sık savunduğun hükümetten bahsediyoruz...

Savunduğum değil, bazı konularda desteklediğim hükümetten bahsediyoruz. Bazılarının şahsımla ilgili negatif düşüncenin olduğunu zannediyorum. Bazıları Ergenekon'la ilgili yürüttüğümüz mücadeleden rahatsız olabilriler. Benim tasfiye edilmem onlar için bir tercih olabilir. Hükümetten bazılarının benimle birlikte gözükmeleri negatif olarak algılanabilir. Ben bir gazetenin Ankara Temsilcisi olarak hükümete ulaşamıyorum. Benden ürküyor olabilirler.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 erhan
 14 Ağustos 2010 Cumartesi 14:05
Ya Şamil bey nasıl oluyormuş bir güç tarafından susturulmak.Canlı yayında bas bas bağırıp kendi meslektaşının içeri alınması gerektiğini söyleyen sen değilmiydin(Tuncay Özkan).Birileride yorumunda dürüst mert gazeteci demiş gülerim sana be...
 
 11 Ağustos 2010 Çarşamba 21:21
yazık... iyi tutturmuştu
 OKTAYDIN
 6 Ağustos 2010 Cuma 18:07
Şamil gibi dürüst ve mert gazeteciler susturulmamalı, bir an önce yargı reformu yapılmalı !!
 Aydın Uyumaz
 5 Ağustos 2010 Perşembe 15:16
Şamil Tayyar'ın eline kalem yoktu ki,kara boya çalıp iftira etmek için boya fırçası vardı.Günahlarının cezasını bir an önce çekmeli.
 MERİC TRAKYA
 27 Temmuz 2010 Salı 22:28
Hay Allah eline verilen metinleri yazan ve kendini gazeteci diye size bile yutturmuş bu zevat için şimdi üzülmemiz mi gerekiyor.?
 cevat
 21 Temmuz 2010 Çarşamba 23:25
Haaadi canım. O zaman Balbay'ın, tuncay özkan'ın, erol manisalı'nın, yalçın küçük'ün vs. diğerlerinin suçu neydi ? Hiiç kusura bakmasın, hiç de üzülmem bu duruma. zaten yakışmıyordu bu mesleğe.
 okan
 20 Temmuz 2010 Salı 14:27
yazık şamil bir gazeteci yazamaz druma düştü nerde basın konsyi chp basınından birinin başına böyle olay gelseydi kıyameti koparırlardı.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime