Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
MATEM-MATİK..!
M. Kürşat Türker
YAZARLAR
20 Aralık 2017 Çarşamba

MATEM-MATİK..!


Açık hava tımarhanesinin eski kapalı tedavi kurumlarına göre avantajları olduğu düşünülebilir. Sosyalleşmenin daha fazla olması, sedanter olmayan tarzda hayat etkinliğine imkan tanıması ve başka getirileri.., Diğer taraftan bazı şiddet eylemlerinin ve adli suç kapsamına girebilen davranışların normalleşmesi türünden dezavantajları olabileceği de hesaba katılmalıdır..
 
SAYAÇ: Ülkemizde ; 2003 yılında antidepresan ilaç kullanımı 14 milyon kutu iken 2015 yılı itibariyle 43 milyon kutuya ulaşmıştır. 2007 yılında 7.5 milyon kutu antipsikotik ilaç kullanımı varken 2015 yılında bu rakam 15.5 milyona ulaşmıştır. 2009 yılında 3 milyon olan psikiyatri hasta sayısı 2013 yılında 9 milyona ulaşmıştır.., 2011 yılından 2017 yılına kadar uyuşturucu madde bağımlılığı 17 kat artarken, son on yılda intihar sonucu ölüm sayısı 32 binin üzerindedir.., Kapitalist sistemlerde Psikiyatrik bozuklukların oluşum, gelişim ve şiddetinde en fazla pay sahibi olan parametrenin ekonomi olduğunu iddia ederek konuyu irdelersek şayet ; Aralık 2002 yılında hane borcunun hane gelirine oranı yüzde 4.7 iken, Aralık 2016 da yüzde 57 seviyesindedir. Aynı dönemde tüketici banka borcu 6.6 milyar TL 'den 419 milyar TL'ye ulaşmıştır.., Bahse konu zaman aralığında suç oranlarına bakıldığında ; Cinayet yüzde 261, fuhuş yüzde 790, cinsel taciz yüzde 449, çocuklara cinsel istismar yüzde 434 artmış, boşanmalardaki artış ise yüzde 37 seviyesine ulaşmıştır..
 
TARTIŞMA: Yukarıdaki sayaç verilerinden de anlaşılacağı üzere, açık hava tımarhanesine doğru seyir yolunda hiç de yavaş sayılmayacak bir dönüşümden bahsetmek mümkündür. Bu dönüşümde kapitalist değer yargılarının, toplumun örf- gelenek ve ananeleri ile çatışmasından kaynaklı çözümsüzlüğün etkisinin olmasının yanında, sosyolojik manada çözüm beklenen politik ve dini unsurlarının bizatihi kendilerinin çözümsüzlüğü artırmalarının da etkileri büyüktür.., Tüm verileriyle merhale kaybeden eğitim sistemi, işportacılığa meyleden sağlık sistemi, uzun zamandan beri güven kaybını engelleyemeyen adalet sisteminin yanı sıra nerdeyse artık CEO 'lara ihtiyaç duyulacak düzeyde iktisadi ilişkilere ve tabii şirke batmış cemaat-tarikat ilişkilerinin varlığı üzerinde çekincesizce tartışılması ve çözümler üzerine yoğunlaşılması elzemdir.., Ahval bu minvalde iken, bağımlısı olduğu dizilerde izledikleri zengin yaşantısı ve konforuna heves edenler için belki de umut mertebesindeki tek seçenek olan Piyango'nun haram ilan edilmesi mevzusuna, tartışmanın son kısmında değinmenin yerinde olacağını düşünmekteyim..; Öncelikle hadis ve icma açısından Piyango'nun kumar değil iddialaşmaya yakın olduğu kanaatime binaen şüpheli kategorisinde değerlendirilebileceğini söylemek isterim.., Peygamberimiz döneminde çeşitli yarışma ya da iddialaşmalarda deve ya da değerli eşyaların el değiştirmiş olduğuna dair hatıralar mevcuttur.., Yine de ısrarla haram olduğunu söyleyenler ve bunu yazılı kaynaklarla destekleyenler olabilir. Ancak bu savı destekleyen kişi ; alkol ve kumar vergisinden elde edilen ve faiz sistemi döngüsünden sağlanan kaynaklar ile maaşlandırılmış bir din görevlisi ise şayet; öncelikli görevi maaşının helal ya da haram olmadığının tespiti olmalıdır.., Diğer bir taraftan her olumsuzluk ve kötü durumdan politikacıları sorumlu tutmamı eleştiren bazı dostlarıma şunu söylemek isterim ki; Doğu medeniyetlerindeki politikacılarda aslında  iki şeyi severim..; " Yüzünü "..!
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime