Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
12 Haziran Seçimleri Öncesinde Çok Gizli Cemaat Temasları
Ankara Kulisi
YAZARLAR
16 Haziran 2011 Perşembe

12 Haziran Seçimleri Öncesinde Çok Gizli Cemaat Temasları

Türkiye'de pekçok ilginçliğe ve ilklere sahne olan 12 Haziran seçimleri, cemaatler için de görülmemiş olaylara sahne oldu.  İlk şok İskenderpaşa Cemaati'nin internet sitesine koyduğu ve çok ağır ifadelerle AKP'yi suçlayıp MHP'ye destek veren açıklamaydı. Onu Yeni Asya Cemaati izledi. Mehmet Kutlular DP'yi destekleyeceklerini açıkladı.

 

Ancak bu gelişmelerin öncesinde çok kritik temaslar gerçekleşti. Özellikle İstanbul'da sorun istemeyen Başbakan Erdoğan, cemaatlerle temas kurdu.

 

Fethullah Gülen cemaatinin ev ev dolaşarak Yeni Anayasa için Ak Parti'ye destek istediği zaten biliniyordu. Ancak İstanbul'da Çarşamba ve İskenderpaşa Cemaatleri önemliydi. İlk turu Bülent Arınç yaptı. Oyların bölünmemesi gerektiğini, yeni anayasanın çok önemli olduğunu 330 rakamını aşmaları gerektiğini anlattı.

 

Ancak beklediği "tamam" cevabını alamadı. Daha sonra AK Parti'den cemaatlere yakın Milli Görüş kökenli isimler üst üste ziyaretler gerçekleştirdiler. Sonrasında ise tam tersi açıklamalar geldi. Çarşamba cemaati Saadet Partisi'ni, İskenderpaşa ise MHP'yi destekleyeceğine ilişkin açıklamalar yaptılar.

 

Buna Süleymancılar da eklendi. MHP'yi destekleyen Süleymancıların büyük oranda oy sağlayabildikleri biliniyor.

 

Bu çatlak oldukça önemli. Cemaatlerin bugüne dek destekledikleri parti genelde aynı olurdu. 12 Haziran bunun kırıldığı seçim oldu. Peki Erdoğan'ın buna tepkisi ne olacak? Asıl önemli olan bu. Tahmin edileceği üzere Ak Partililer özellikle MHP'ye destek açıklamalarını "sırttan vurulmuş hançer" olarak nitelendiriyor

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Misafir
 17 Haziran 2011 Cuma 09:25
02:11,de yazan dostum,bir İDDİA daha ortaya koyuyorum.Bu bir ÖNGÖRÜ olarakda kabul edilebilir.2014-2015 lerden itibaren Birleşmiş Milletlerin En tepe noktasında BİR TÜRK OTURACAK.Tekrar edeyim,BM Genelsekreteri bir TÜRK olacak.Bu iddiayı 2002 seçimlerinden önce "AKP en az 350 Milletvekili ile iktidar olacak" iddiam gibi iddia ediyorum.Yine 28 Nisan 2007 de bir sitede yazdığım,"Akp %45 ile %50 arasında bir oy alacak",ve bu sene aylardır"Akp %50 yi aşacaktır" iddiam gibi iddia ediyorum.H.Tahsin.
 Misafir
 17 Haziran 2011 Cuma 09:19
02:11,Arkadaş teşekkür ederimde,Microsoftda Çalışan Türkler hakkında araştırma yapabilirsin.Prof Hasan Koni Hocaya rica edin size sağlıklı bilgileri verebilir.Dünyanın 80 den fazla ülkesi Microsofta çalışan Türk Mühendislerin sorumluluğunda.İkiyüz civarındaki Türk Mühendisten üç tanesi de "TÜRBANLI" kızımız.Microsoftda "laiklik elden gittimi" acaba? Veya Dünya DEVİNDE çalışan Yazılım mühendisleri,Microsofta TORPİL ile mi girdi?Yoksa Gülen orayı da mı "ELE GEÇİRDİ(!)".Aşalım artık,aşalım.H.Tahsin
 Misafir
 17 Haziran 2011 Cuma 02:11
H.tahsin arkadaş,19,23 değilim farketmez,rakı mesele değil içerizde,önce yansız ve gönülden yazmayı öğren.Bende insanların kardeşliğinden yanayım.Bak TÜRK diyorsun MÜHENDİS diyorsun bu kavramlarla aşina olduğuna eminmisin.Ben sizin kavramlarınıza aşinayım,çoğunuzda iyi ama olurda bir gün lidaki takılırız,konuşuruz.Maksat gerçeği bulalım ama hiçbir yerde hiçbir toplumda konuşarakta gerçekte birleşildiğini görmedim.Boş ortamlar hariçtir tahmin ederim.Sevgiler sunarım.
 Misafir
 16 Haziran 2011 Perşembe 23:15
19:23 de yazan NE TARİKATI kardeşim, ne tarikatı....!!!, geç bu işleri....Ben Ankarada oturuyorum.Adres ver geleyim, bi ufak rakı ısmarla..Ne tarikatından bahsediyorsun sen.Bak sana ne diyorum.Microsoftda kaç tane Türk Bilgisayar Mühendisi çalışıyor? Araştır bakalım.İkiyüz civarında TÜRK. Tamamı Fethullah Gülen Okullarından yetişme.Bundan haberin varmı? Sen Cübbelinin tarikatı ile,Menzil ile bu işleri karıştırma.ver adresini rakı içmeye gelecem.ok. H.Tahsin.
 Misafir
 16 Haziran 2011 Perşembe 21:23
sayın Turktime, İsmailağa cemaati olarak kamuoyunda bilinen çarşamba cemaati AK partiyi ve tatip Erdoğanı açıktan destekeldi. Hem telefon trafiği hem de mesajlar onbinlerce ihvana gönderildi. Birileri AK parti ve Tayyip Erdoğan la C.Ahmet Hoca ve Mahmut Efendi hazretleri arasını açmaya çalışıyor. Cemaat bu konu ile ilgili bazı gazetelere tekzip gönderdi ama hala gündemde tutuluyor bu iyi niyetli bir çalışma değil. saygılarımla.
 Misafir
 16 Haziran 2011 Perşembe 19:23
boşversene H.T ,Nur tarikatını bize organizasyon diyemi yutturmaya kalkıyorsun.siz bütün akp fanatiklerine aynı şeyi söyleyeceğim.bir kısım kaymak tabvaka dışında akp ye oy verenlerin çoğu ilkokul bitirmemiş ya da en fazla ilkokul bitirebilmiş olanlardan oluşuyor.o yüzden çağdaş yaşamı savunan insanların oy verdiği parti ve belli bir yüzde hep olacak ama siz sağcıların oy verdiği partiler eninde sonunda dağılıp gidecek.ne cemaat ne başka bir şey sizi bir arada tutan sadece çıkar birliği.
 Misafir
 16 Haziran 2011 Perşembe 17:12
10 yıl önce cemaatler daha güçlüydü,20 yıl önce dahada güçlüydü,ortamın uygunluğuna rağmen bugün Türkiyede cemaatlerin sadık mürütlerinin toplamı 150.000 civarıdır.Çok büyük para desteği olan cemaatler hariç belli bir olgunluğa eriştikten sonra azalıp marjinal oluyor.Tüm cemaatler birleşip parti kursa Yüzde kaç oy alır?Zaten birleşemezlerde.Kapital sistemde istendiği kadar desteklensin ömürleri bundan itibaren en çok 15-20 yıl kadardır.İsteyen STK da saysın.Matrak olur.
 Misafir
 16 Haziran 2011 Perşembe 17:06
Fethullah Gülenin EĞİTİM ve Öğretim Hizmetleri ORGANİZASYONUNU,Türkiyedeki sosyolojik manası ile CEMAAT Kategorisine sokanlara HAYRETLE ve ESEFLE bakıyorum.Dünyanın Yüzlerce Ülkesinde,Binlerce EĞİTİM kurumu olan EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFINI,bir cemaate kadar indirgemek,ancak ve ancak bu meyanda son derece CAHİL olan bir kişnin görüşü olabilir.Oysa MİCROSOFT gibi Dünyayı idare eden BİLİŞİM DEVİNDE çalışan ikiyüze yakın BİLGİSAYAR Mühendisinin,CV sini inceleyebilseler,gerçeği görebilirler.H.Tahsin.
 fikrullah
 16 Haziran 2011 Perşembe 15:56
cemat demek ,topluluk demektir. Bir topluluğun diğer toplulukla aynı doğrultuda olması veya olmamasıda demokrasidir.artık bunu anladığınız halde niye demogoji yapıyorsunuz? bende şöyle desem chp neden bölündü baykalcılar kime çalıştı.veya mhp neden bölündü farklı ülkücüler kime çalıştı?
 teyze
 16 Haziran 2011 Perşembe 15:40
BÜTÜN değillerdiki zaten.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime