Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ZIVANASIZ BİR DÜNYA !
M. Kürşat Türker
YAZARLAR
17 Şubat 2020 Pazartesi

ZIVANASIZ BİR DÜNYA !

      
 
          " Dünya hayatı , eğlence ve oyundan başka bir şey değildir " ( En'am 32, Ankebut 64, Muhammet 36, Hadid 20 )
 
                     Kuran anlatımında dört farklı surede, farklı uyarı biçimleri ile dünya hayatının oyun, oyalanma, süs, mal ve evlat çoğaltma yarış alanı olduğundan bahis olunur. Aslında dünya hayatının zıvanadan çıkmak için yeterince münasip bir yaşam alanı olduğuna vurgu yapılır.., Pek tabii olarak İnsanların medeniyet oluşturmaya başladığı tarihlerden itibaren dünya nüfusunun hatırı sayılır miktarının ve de buna koşut olarak dünyanın kendisinin zıvanadan çıktığı dönemler vuku bulmuştur..; Haçlı seferleri,Cihatlar, soykırımlar, dünya savaşları, büyük salgın ve afetler de esasında oyun ve eğlencenin ucunun kaçırıldığı dönemlere tekabül eder.., Oyun ve eğlenceyi şarjlı bir cihaz vasıtasıyla parmaklarımıza indirdiğimiz hiper modern çağımızda, dünyanın zıvanasız halini yok saymamak adına bazı mevzulara parmak basmak da elzem oldu ..:
 
ZIVANA-1 : Nispeten uzun süren mutabakat süresince Rusya'nın ülkemize biçtiği gardiyanlık rolünü ifa ederken elde edeceğimiz jeostratejik çıkar ne idi..? Bir taraftan Suriye toprak bütünlüğü deyip diğer taraftan terör listesine alınan örgütlerin rejime karşı savaşına çanak tutmak nasıl bir politika biçimidir..? İblid içerisinde önce Rus asker ve subaylarının öldürüldüğü ve sonrasında da Türk askerlerinin şehit edildiği saldırılar sonrası, mal bulmuş mağribi gibi destek mesajlarına boğulan Yankeeler ile müttefiklik düşünenler YPG ile de masaya oturmayı düşünecekler midir..? Yeni Osmanlıcılık hipnozu ile beyinlerde taht kuran Graham Fuller sadece Fethullah Gülen'in mi hamisidir..? Afrin ve El bab hamlelerini zorunlu güvenlik tedbiri olarak iç siyasete aktarmayı başarmış olan muktedir zihin, İblid içerisinde hangi jeopolitik ya da stratejik hesabı gütmekte olduğunu makul bir izah ile ifade edebilecek midir?
 
ZIVANA-2 : Ekonominin bel kemiği kırılmışken kredi merhemi ile masaj yaparak ovuşturma tedavisi tam olarak sorunu ötelemeden başka hangi işe yaramaktadır..?  Fetö ile mücadelede beyindeki tümörü görmezden gelip ayak mantarı tedavisine yoğunlaşanlar, siyasi ayak saklambacı muhabbetinde daha ne kadar ısrarcı olabileceklerdir..? İnsanların açlıktan ve bataktan kendini yaktığı,astığı ve zehirlediği bir ülkede sarayları ve kervanları dışında hiç bir gerçekliği hakkaniyetle değerlendiremeyenler, bu dünyada daha ne kadar eğlencelerinin kaldığını düşünmekteler..?
 
ZIVANA-3 : Siyaset sahnesinde kendine yer arayan, podyuma farklı kostümlerle çıktığında farklı bir kişi olduğuna itimat eden eski model politik bireyler ve sermayenin torpilli figürleri ile şenlenmekte olan bir ülkeyiz..,Miş'li gelecek zaman partisi ve türdeşleri esasen Ak parti bünyesi dışında sadece sermayedarlar ve kaçar göçer liboşlara hizmet verebilecek donanımda gözükmektedir.., Nihayetinde ülkenin Suriye politikasının mihenk taşı olan kişi, sanki yeni parti kurduğunda öz geçmişinden sıyrıldığını zan edebilmektedir..,Oysa hafıza, idrak ve Temyiz yetilerini muhafaza edenlerin zihinlerinde  Şam'da kılınacak namazdan önce hamamda sağlam bir kese gerektiği bilgisi halihazırda mevcuttur..!
...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime