Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
'' DAVARLARIN SESSİZLİĞİ ''
M. Kürşat Türker
YAZARLAR
15 Ağustos 2019 Perşembe

'' DAVARLARIN SESSİZLİĞİ ''

     
 
     Haddizatında ..;  İçinde bulunulan dini vecibeler süreci gereği .., hayatta kalmayı başarmış olan davarların pek çoğu.., bir atasını, akrabasını ya da akranını kurban verdiğinden belki .., hüzünlü ve teskin edilmeyi bekleyen bir sessizliğe bürünmüştür denilebilir .., Özetle ..; Şu sön döneme ilişkin davar psikanalizinde zorlanmak pek de olası değil..., Peki ya .., kurban olarak ,kısa bir zaman zarfında ve  birden fazla insanla,  kalabalık yerde bazı anlaşılmaz pazarlıklara girenlere şahitlik eden ve boynundaki ipi elinde tutanın yanında halen daha teskin olabilen bir davar olabilseydiniz şayet kurban bayramının bir kaç gün öncesi..?
 
VERİ 1  :  Tam olarak 13 yıl önce , her ne kadar İsrail makamları durumu onurlu bir beraberlik olarak nitelemiş olsa da .., hemen tüm dünya dimağında Hizbullah.., zafer kazanmıştı..!
 
VERİ 2  :   Orta ve uzun menzilli füzeler için geliştirilen kubbe savunma sistemi artık aktif hale getirildi.., İsrail hava kuvvetleri, tarihinde en iyi seviyede..
 
VERİ  3  :  Hizbullah, özellikle son dönemde güçlerinin önemli kısmını Suriye'nin güneyine ve Lübnan'a getirdi..
 
OLASI  1  :  T.C. Devleti Yankeelerce , içi boş cep ya da tavanarası koridor taktikleri ile oyalanırken, bir yandan da daha yeni donatılmış Kürt savaş gücü Hizbullah'ı kuzeydoğu'dan çevreleyecek şekilde güneye çekilmiş olacak.., Bu olasılık çerçevesinde aslında Kürt savaş gücünün ilk cephesi, Türk kamuoyunun pek çok yerde nitelediği yerde gelişmeyebilir.., Bu arada da Kürtlerin, kuracakları ittifaklarda neden daha dikkatli olması gerektiğine yönelik önemli bir veriyi unutmamaları gerekir ki; Özerklik hikayesinde Barzani'ye kazık atanlar .., özerklik öncesi Barzani'nin en yakınında duranlardır..!
 
VERİ 4  :  Hürmüz boğazı meselesinin arka planında .., artık İran'dan Yemen'e silah sevkiyatı tamamen engellenmiş.., muhtemel bir İsrail- Lübnan savaş senaryosu için güney cephesi sınırlandırılmıştır..
 
VERİ  :  5  Golan tepelerinin sessiz bir cephe olması yolunda Rusya ve İsrail.., adı konmuş bir anlaşmayı yürürlüğe sokmuşlardır.., Hizbullah, Rusya'yı kaybetme pahasına burada bir cephe açamaz..
 
OLASI  2 : Kışkırtıcılar ve savaş derebeyleri  , İran'a uzanacak senaryoda T.C. devletini kaybetmeyi göze alamayacağından, Suriye'nin kuzeyinde 30 kilometrelik bir koridorun kontrol ve denetimini vermeye razı olabilir ( Bu konuda, İngiltere, Almanya ve Fransa gönülsüz kalmış ve sunni Arap askeri gücü desteği sağlanamamış ).., Bu durumda, İsrail'in Hizbullah güçlerine tamamen ezmeye yönelik girişeceği ve Lübnan'ın işgaline kadar varacak sürecin de fitili ateşlenebilir.., Bu durum vakalet ve hibrit savaşlarının sonu ve davarların kaygısının duyulamayacağı ölçüde gürültülü bir savaşın başlangıcı anlamına gelir..
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime