Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
DEPREM VE YIKINTILARLA   İLGİLİ SÖYLEMLER...
Yalçın Toker
YAZARLAR
3 Kasım 2020 Salı

DEPREM VE YIKINTILARLA İLGİLİ SÖYLEMLER...

İzmir depremi konusu günlerdir, milletin ve siyasetin baş konusu.. Depremin şiddeti İzmir’de deprem kurumuna göre: 6.6.. İstanbul’a göre ise; 6,9.. 

Gazete manşetleri ve televizyonlar günlerdir depremle ilgili haberleri yansıtmaktalar.. 

Bu yazımı yazmak için bilgisayarımın başına oturduğum sırada yine masamda SÖZCÜ var..  

Bir yandan da karşımdaki televizyon ekranlarını izliyorum.. Haber Türk televizyonu; “Ölü sayısı 107 oldu..” diyor.. 

Sözcünün Manşeti şöyle: “Market Yapmak için kolonları kesmişler..”  

Alt Başlık: “İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremde yıkılan bir bina için; “Zemin katta kolonu, market-spor salonu yapmak için kesmişler..” diyor. 

Demek ki, depremde çok sayıda can kaybetmemizin sorumluları, yalnız gerekli tedbirleri almamış olan siyasetçiler değilmiş.. Bina sahipleri ve kullanıcıları da sorumlu imişler. 

Yıkımlar sebebiyle binaların müteahhitleri dahil, 9 kişi daha gözaltına alınmış ilk planda.. 

İzmir’de olan bitenler dolayısı ile, bazı siyasetçiler de, sözü İstanbul’a getiriyorlar. Mesela CHP’li Erdoğan Toprak, “İzmir depremine bakın, hemen Kanal İstanbul’u iptal edin..” diyor ve ekliyor: “İktidar, İstanbul’da yaklaşan deprem felaketinin boyutlarını göz önünde bulundurup, Kanal İstanbul projesini iptal etmelidir” sözlerini de deprem raporuna ekliyor.. 

Sözcü’den bir başka başlık: “Mucize’nin adı Elif..”  

İzmir’deki 6.9 luk depremde Doğanlar apartmanının enkazından çıkarılan 3 yaşındaki Elif, küçücük elleriyle hayata şöyle tutundu:  

“Enkaz çalışmalarına katılan itfaiyeci Muammer Çelik’in parmağını sıkı sıkıya tuttu.. Böylece yukarıya çıkarılıp kurtarılmasını sağlamış oldu.. Şimdi hastanede tedavide..”   

İşte gazete ve televizyonlara yansıyan haber ve söylemlerin bazıları bunlar..  

Gelelim biraz da basın ve televizyon dışındaki oluşumlara.. 

Bu noktada, telefonuma gelmiş olan yeğenim Cem Toker’in bir mesajı var.. Cem Toker, saygın bir siyaset adamımızdır. Eğitimini Amerikan Üniversitelerinde tamamladı.. 

Liberal Demokrat Partide siyaset dünyamıza katıldı. 5. Genel Başkanı oldu. 

Onun mesajı şöyle.. 

“Dünyada 9,6 ve üzeri şiddette 100’den fazla depremler olmuş.. 105 depremin 104’ünde toplam 11 kişi ölmüştür..”  

Bizdeki 6,9’luk İzmir depreminde ölenler 107..   

Bu hesaba göre; ya bizim İzmir depremi de 9,6 şiddetinde olsaydı kaç kişiyi kaybederdik? Herhalde 10.000’ler.. 

Demek ki, bu depremlerde asıl problem binaların çürüklüğü imiş.. Konumuzun en öneli noktası işte budur.. Burada noktayı koyup biz yine haberlerle ilgili yansıtmalarımıza devam edelim: 

İzmir depreminde yıkılan Doğanlar Apartmanı'nın enkazından 3 yaşındaki Elif bebek depremin 65. saatinde sağ olarak kurtarıldı. Ayda Gezgin Bebek ise 91. saatte enkaz altından çıkarılıp kurtarıldı. İzmir'deki depremde en büyük hasarın oluştuğu ilçe Bayraklı'da, zemin etüdünden denetim mekanizmasına kadar ihmaller zinciri tespit edildi..  

Bayraklı'nın geçmişte sulak tarım arazisi olduğunu söyleyen uzmanlar, İzmir Körfezi'ni çevreleyen yapıların da çamur tabakasında yer aldığına dikkat çektiler.  

Dokuz Eylül Üniversitesi?Deprem Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir; "Binalar yönetmeliğe uygun olsa hasar bile oluşmazdı. Bayraklı'da etütten denetime ihmali olan herkes sorumlu" dedi.  

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Eylem Ayatar, alüvyon zemindeki sıkıntılar bilindiği halde inşaat izni verildiğini söyledi. Bayraklı Belediye Başkanı ise, "Yıkılan binanın depreme dayanıklı olup olmadığını bilemem" ifadelerini kullandı.  

Bu arada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 yaşındaki Elif Perinçek bebeğimize geçmiş olsun dileklerini iletti. Sosyal medyadan açıklama yapan Erdoğan, “Seni, kardeşlerin Elzem ve Ezel'i; İdil'i, İnci'yi ve daha birçok evladımızı bizlere bağışlayan Allah'a şükürler olsun. Geçmiş olsun canım yavrum..” dedi.  

Peki başka laf etti mi? Çürük binalara ikamet izni vermiş olmaları konusuna sözü getirdi mi? Yok yok.. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Cumhurbaşkanı’nın sözlerini devam ettirdi..  65 saat sonra enkazdan kurtarılan 3 yaşındaki Elif Perinçek'in son durumunu açıkladı. 

İzmir Belediyesi’nin yaptığı açıklamalara göre de, depremde yıkılan binaların müteahhit ve fenni mesullerin aralarında bulunduğu 11 kişiden 9'unun gözaltına alındığı bilgisini verdi.. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime