Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
30 AĞUSTOS’UMUZU İĞNEADA’DA KUTLADIK..
Yalçın Toker
YAZARLAR
30 Ağustos 2020 Pazar

30 AĞUSTOS’UMUZU İĞNEADA’DA KUTLADIK..

 

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 98. Yıldönümü.. “Milletçe kutlayacağız!..” diyerek güne gözlerimizi açtık. 

Başımızdakiler ne düşünürlerse düşünsünler, ne yaparlarsa yapsınlar, biz bugün Atamızı, bayrağımızı bağrımıza basacağız!.. dedik..

Ve milletçe bütün kutsal değerlerimizi bağrımıza bastık.

Şu anda elimde SÖZCÜ gazetesi var. Manşeti;

İnadına vatan!.. İnadına bayrak!.. İnadına Cumhuriyet!.. İnadına Atatürk!..

diye haykırıyor..

Ve devam ediyor: 30 Ağustos Türk Milleti için Atatürk demektir. Yasaklasanız da, kısıtlasanız da Zafer Bayramını coşku ve gururla kutlayacağız!..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısı ile yayınladığı mesajında "30 Ağustos zaferiyle bu toprakların, ezeli ve ebedi vatanımız olduğu tüm dünyaya bir kez daha ilan edilmiştir" diyor ve Akdeniz’de Oruç Reis harekatımıza karşı çıkan Yunanlılar’a karşı olan sözlerine devam ediyor:

"Doğu Akdeniz'den ülkemizi dışlamaya çalışanlarla, bir asır önce vatanımızı işgale yeltenenlerin aynı müstevliler olması tesadüf değildir. Milletimiz nasıl yokluk ve imkansızlıklara rağmen kurtuluş mücadelesini zafere taşımışsa, bugün de Mavi Vatan'daki Sevr heveslerini ve hamlelerini boşa çıkarmakta asla tereddüt göstermeyecek."

..Neyse, biz şimdi bunları geçelim, kendimize dönelim..

Ben şu anda hala, üç ay önce geldiğim İğneada’daki yazlık sitemizdeyim. Bizim site 16 binanın yer aldığı Yeşil Vadi sitesidir..

Hep birlikte sitemizi bayraklarla, Atatürk posterleriyle donattık ve bayramımızı kutladık.. Yani her Türk gibi bizler de burada görevimizi yaptık..

Bir gün önce yani 29 Ağustos günü sitemizde yönetici seçimimiz vardı.. Uzun yıllardır site yöneticimiz olan Nilgün Topuz’u yeniden seçtik..  Toplantımızda, kahvelerimizi içtik, ikram edilenleri yedik.. Sonra hep birlikte sitemizi bayraklarla donatma işlemimizi başlattık.. Donatımımız tamamlanınca plajımıza indik..

Malum, sitemiz orman içindedir.. Önümüz boydan boya deniz.. Kayalıklar arasından denize ineriz.. Ben, 60 basamaklı merdivenleri inip kumsalımıza ayak basmak için, enerji toplama amacıyla sağda soldaki incirlerin olanlarından biri ikisini eşim Serpil’den gizli ağzıma atarım.. Plajımızın iki yanındaki kayalıkta doğal olarak yetişmiş olan melengiçlerden koparır yerim.. Çoğunuz, melengiç nedir belki bilmez.. Çitlenbik denilen bu kuru yemişe biz Silifkeliler melengiç deriz..

İşte nihayet denizdeyim.. Kayalıklar arasındaki kıyı yosunlarımız yavaş yavaş sararmaya başlamış.. Denizin ortasındaki küçük kayanın üzerinde iki martı, gaga gagayalar..

İşte bizim 30 Ağustos günümüz böyle geçti..

Sitemizdeki kutlamalarımıza ilişkin ayrıntıları yansıtan resimlere bakınız..

Satırlarıma son vereden önce, çocuklarımız için tarihimizi tam öğretmek, Atatürk’ümüzü ve milli değerlerimizi sevdirmek için yazdığım 30’a yakın kitabımdan bir tanesinde 30 Ağustos konusunda yazdığım satırları birlikte okuyalım:

“Büyük bir Yunan kuvveti Dumlupınarda kuşatıldı. Başkomutanlık Meydan Savaşı adı verilen savaş burada yapıldı. Düşman yok edildi. (30 Ağustos 1922)

Yunanlılar artık panik halinde kaçıyorlardı. Onların bir araya gelip toparlanmalarına fırsat vermemek için, Mustafa Kemal ünlü emrini verdi:

“Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri!”

Türk askeri açlık ve yorgunluk, uykusuzluktan olan o zamanki perişanlığını bu sözler üzerine attı.. Yunanlıları kovalamayı sürdürdü. Kovalama İzmir’de sona erdi. Üç buçuk yıldır işgal altında bulunan İzmir böylece kurtarıldı.(9 Eylül 1922.) Atatürk Savaşlarda sa: 42. (*)

Şu sözleri de asla unutmamalıyız:

Ey Türk gençliği!

Birinci vazifen Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir!..

..Muhtaç olduğun kuvvet, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.(Atatürk Şiirleri sa: 11)(**)

 

(*) Atatürk Savaşlarda/Yalçın Toker, Toker Yay. Sa: 42 www.tokeryayinları.com Tel.02126010035

(*) Atatürk Şiirler/Yalçın Toker, Toker Yay. Sa: 11 www.tokeryayinları.com Tel.02126010035
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime