Turktime

MARMARA DENİZİ'NİN YARDIM ÇIĞLIĞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, müsilaj sorununu çözmek ve ülke denizlerini korumak için önemli adımlar atılacağını söyledi. Peki ama deniz salyası (müsilaj) nedir, mevcut kriz nasıl oluştu ve nasıl çözülecek. Ayrıntılar haberimizde...
ABONE OL
Abone Ol
MARMARA DENİZİ'NİN YARDIM ÇIĞLIĞI
Haberler / Analiz
14 Haziran 2021 Pazartesi 00:11
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

TURKTIME / Son haftalarda Marmara Denizi'nin büyük bir bölümünü kaplayan müsilajın (deniz salyası), deniz yaşamı için nasıl bir tehdit oluşturduğunu her geçen gün daha net görmekteyiz.

Müsilaj, şimdilik deniz yüzeyini kaplıyor ve yüzeyin yaklaşık 80-100 metre altına yayılmış durumda. Önlem alınmazsa, dibe çökebilir ve deniz tabanını kaplayarak deniz ekosistemine büyük zarar verebilir. Bu durum bir süre sonra balıklar, yengeçler, istiridyeler, midyeler ve deniz yıldızları dahil tüm su yaşamını zehirleyebilir.

Marmara Denizi'ndeki 2-2.25°C'lik sıcaklık artışının müsilaj salgınını daha da kötüleştirmiş olabileceğini söyleyen bilim insanları, Marmara Denizi'nin çevresindeki kentlerin arıtılmamış kanalisayonu ve endüstiriyel atıkların da bu salgında rol oynadığını ifade ediyorlar.

Müsilaj salgının artması sonrası Maramara Denizi'ne dalan dalgıçlar ise, müsilajın balık popülasyonunda toplu ölümlere neden olduğunu ve ayrıca mercanlar ve süngerler gibi diğer suda yaşayan organizmaları öldürdüğünü söylediler.

Bazı bilim insanları, müsilajın İstanbul gibi şehirlerde kolera gibi su kaynaklı hastalıkların salgına neden olabileceği konusunda da uyardı.

SORUNU ÇÖZMEK İÇİN HANGİ ADIMLAR ATILIYOR?

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmara'yı bu beladan kurtarma sözü verdi. Ardından hükümet, müsilaj temizliğinin beş yıl sürebileceğini kabul ederek yedi ilde 22 maddelik bir eylem planı başlattı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi'nin tamamının koruma altına alınacağını belirterek, "kirliliği azaltmak ve kıyı kentlerinden ve gemilerden kaynaklanan atık suların arıtılmasını iyileştirmek için adımlar atılmaktadır" dedi.

Bakan Kurum, konuya ilişkin yaptığı açıklamanın devamında, "İnşallah hep birlikte bir afet yönetim planı çerçevesinde Marmara'mıza sahip çıkacağız. Kurum, 3 yıl içinde gerekli tüm adımları atacak ve sadece bugünü değil, geleceği de kurtaracak projeleri birlikte hayata geçireceğiz" ifadelerini kullandı.

Müsilaj probleminin ortadan kaldırılması hedefiyle oluşturulan 22 maddelik eylem planını değerlendiren Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Büyükakın ise , bu çerçevenin uygulanması halinde Marmara Denizi’ni bu müsilaj meselesinden kurtaracaklarını söyledi.

"40 YILDIR YANLIŞ YAPILIYOR"

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Deniz Fakültesi Dekanı Mustafa Sarı, El Cezire'ye yaptığı açıklamada bir yıldan fazla bir süre önce kriz hakkında uyardığını ancak hiçbir şey yapılmadığını söyledi. 

Arıtılmamış endüstriyel ve tarımsal atıkların onlarca yıldır doğrudan denize döküldüğüne dikkat çeken Mustafa Sarı. “40 yıldır yanlış yapılıyor. Herkes suçlu. Bu, bu konuda bir şeyler yapmamız gerektiğine dair son bir uyarıdır” dedi.

Profesör Bayram Öztürk, BBC'ye verdiği demeçte ise, İstanbul'dan pompalanan atık suların arıtılması için yeni yatırımlar yapılmadıkça, krize uzun vadeli bir çözüm olmayacağını söyledi.

MÜSİLAJ NEDİR?

Müsilaj özetle biyolojik ve kimyasal birçok koşulun bir araya gelmesiyle oluşan, fitoplankton olarak adlandırılan bitkisel canlıların aşırı çoğalması, deniz sıcaklığının yükselmesi ve buna bağlı olarak bakteriyel aktivitelerin artmasıyla oluşan jelimsi, yapışkan bir yapı.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Turktime