Turktime

OLUMLU YA DA OLUMSUZ ÖNYARGILARINIZI BIRAKIN

Bir kişi yüceltilecek herhangi bir neden olmadan yüceltildiğinde, bu bir tür pozitif önyargıdır. Benzer şekilde, bir kişi nesnel bir temele dayanmaksızın aşağılandığında da olumsuz önyargı biçimi ortaya çıkar. Önyargının tam tersi ise, gerçekler ışığında bireyi değerlendirebilmektir.
ABONE OL
Abone Ol
OLUMLU YA DA OLUMSUZ ÖNYARGILARINIZI BIRAKIN
Haberler / Analiz
13 Mayıs 2021 Perşembe 00:57
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

TURKTIME / Zihin önyargı ile bulandığında, evrensel anlamda kabul gören değerler yakalanmaz hale gelir. Önyargı, gerçeğe, gerçeklere kör kalan fikrleri geliştirir. Bu durum, bireyin kişisel değerlerine hizmet eden kanıtlanmış veya gözlemlenmiş gerçeklere saygı göstermekten vazgemektir. 

Egoyu besler ve üstünlük duygusu oluşturan önyargı, olumlu veya olumsuz olabilir. Bir kişi yüceltilecek herhangi bir neden olmadan yüceltildiğinde, bu bir tür pozitif önyargıdır. Benzer şekilde, bir kişi nesnel bir temele dayanmaksızın aşağılandığında da olumsuz önyargı biçimi ortaya çıkar.

Önyargının tam tersi ise, gerçekler ışığında bireyi değerlendirebilmektir.; bu durum gerçeği yanlıştan ayırt etme yeteneğidir.

KONTROLÜMÜZÜ GEVŞETİR

Doyuma ulaşmayan arzular veya istekler iç huzursuzluğa neden olabilir. Bu huzursuzluk, suçlanacak birini arar. Bu önyargının benliğimizde yerleşmesine izin verir ve nihayetinde kimin haklı veya 'üstün' olduğunu kanıtlamak için öz kontrolümüzü gevşetir.

Korku da önyargı için güçlü bir katalizördür. Korku durumunda, doğruyu ve yanlışı görmek zordur. Zihnin ayrımcı yetisi, korkunun zihni etkilemesine izin vermememiz için gereken cesareti oluşturmamızı sağlar. Örneğin, ırksal önyargılar genellikle ötekisine duyulan korkusu ve nefretle ortaya çıkar ve artar. 

AÇIK, ANLAYIŞLI VE KARARLI OLUN

Ayrıca, önyargı, başkalarına karşı sorumluluğumuzdan kaçınmamıza da neden olabilir. Bu da sosyal yaşamada kurduğumuz ilişkilerin zaman içerisinde ortadan kalkmasına ve bireyin yanlızlaşmasına neden olan olumsuz bir durum oluşturur.

Önyargılarımıza karşı sağduyuyu fısıldayan akıl, bilgi ışığında bilinçli karar vermemizi sağlar. Önyargılarımızdan kurtulmak için yapabileceğimiz bazı şeyler vardı; Açık, anlayışlı ve kararlı olun; evrensel değerlerin ışığında bir düşünce sistemi geliştirin.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Turktime