Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
MÜJDEMİ İSTERİM TURGAY ABİ
Ersan Yıldız
YAZARLAR
28 Kasım 2021 Pazar

MÜJDEMİ İSTERİM TURGAY ABİ

 

 

Kemik çerçeve gözlüğünü burnun ucuna indirip, mütedeyyin bürokrat olurdu bazen. Ümüğünün az altında duran kravatıyla, ucu açık kalacak şekilde üst dudağının ortasına konuşlanmış bıyığıyla sunum yapardı müsteşara.

Bazen akaryakıta gelen zammın millete faydalarından bahseden vekil olurdu.

Basın toplantısında kelimelere raks ettiren bakan olurdu. Şaka üstüne şakalar yapar, bir gazetecinin Türk Hava Kurumu’nun uçamayan uçaklarıyla ilgili sorusuna; yer kabuğunun soğumasından başlar, Berlin Duvarı’nın yıkılmasına, Che Guevera’nın Bolivya yıllarına, telgrafın tellerine konan kuşların sorunlarına bağlar, suyun kaldırma kuvvetine kadar çeşitli misaller eşliğinde doyurucu yanıtlar verirdi.

Anadolu irfanını içinde özütmüş, iliklerine kadar nakşetmiş; büyük resmi görmüş, sular seller gibi ezber etmiş, işsiz güçsüz ama onurlu delikanlı olurdu bazen..

Almanya’daki Raif abisini arar, müjdesini isterdi.

‘Çık gel Alamanya’dan Raif abi’ der, bolluk bereket içinde yüzen ülkesine davet ederdi.

İşsizlikle ilgili bir gelişme yoktu, zira kırk sefer söylemişti; dış mihrakların oyunuydu bunlar. Raif abi iyiydi hastı da cahil yanları da yok değildi.

Rektör olurdu Turgay abi, din adamı olurdu, yalaka şarkıcı olurdu, yalama gazeteci olurdu, simitçi, kahveci, gazozcu olurdu..

Güle güle ağlardık izlerken skeçlerini memleketin vaziyetine.

Turgay Yıldız’ı genç yaşta yolcu ettik dört ay önce; hafızamızda onurlu sanatçı duruşu kaldı. Kalacak hep. Bir de yarattığı unutulmaz karakterler..

O nefis skeçlerini çevirip çevirip izlerim diye düşünmüştüm aylar önce.

Ama lüzum kalmadı..

Akp Gurup Başkan Vekili milleti sefalete sürükleyen doların durdurulamaz yükselişiyle ilgili tıpkı Turgay abinin skeçlerinde canlandırdığı karakter gibi:

‘Efendim’ dedi.

‘Dolar kuruyla ilgili, doların değeriyle ilgili acaba Japonya bir değerlendirme, bir mukayese yapıyor mu? Acaba Japon ekonomisi yahu nasıl başarısız bir ekonomi izleyerek 114 lira olan yen / dolar kurunu göstererek kendi ekonomilerini değerlendiriyor mu ? Bakınız biz bu ülkede faizle mücadelemizi sonuna kadar kararlılıkla bugün grup toplantısında Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi, faizle mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.’

Dedi.

Ekmek Kuran çarpsın aynen böyle dedi.

Akaryakıta üst üste gelen zamlardan bunalan ahali yeni zam haberini alınca benzin istasyonlarına hücum etti. Bir gazetecinin bu durumu sorması üzerine Akp’li Vekil, yine Turgay abinin skeçlerinde canlandırdığı siyasi karakter gibi:

‘Zamlarla ilgili benzin istasyonlarında bir kuyruk yok arkadaşlar. Kuyruk nereden kaynaklanıyor biliyor musunuz ? Bunu ben Plan Bütçe Komisyonunda bir iki defa daha altını çizerek söyledim. Araç sayısı fazla, ondan kaynaklı.’

Dedi.

Ekmek Kuran çarpsın o da aynen böyle söyledi.

 

Müjdemi isterim Turgay abi! Yerin dolduruldu.

İşsizlikle ilgili bir gelişme yok. Enflasyon hâlâ yüksek. İstanbul Sözleşmesi şeye kaldırıldı, ama yerin dolduruldu Turgay abi.

Sen gittiğinde benzin / yağ kuyrukları yoktu, şimdi var. Ekmek iki buçuk lira oldu. Konuşamayanlar hâlâ konuşamıyor, yazamayanlarda da bi’ gelişme yok. On iki buçuk lira, bir dolar.

Ülkenin yarıya yakını asgari ücretli, açlık sınırı asgari ücreti çok oldu geçeli.

Olsun, ama yerin dolduruldu Turgay abi.

 

O iyi oldu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Müslüm
 29 Kasım 2021 Pazartesi 13:57
Cesaretle gerçekleri söyleyebildikçe birileri, hala umut var demektir. Kalemine ve sözlerine sağlık. Anlayana gene zar inceliğinde… Anlamayana ne desen boş. Yeni yazılarını hevesle bekliyoruz.
 Kader
 29 Kasım 2021 Pazartesi 07:14
Daha hastosunu alışverş için markete gittim kan ağlıyor herkes. Hiç bir şey alınmaz oldu halimiz perişan nereye kadar böyle olucaz
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime