Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
DEVEKUŞU’NUN SİNDİRİM SİSTEMİ
Ersan Yıldız
YAZARLAR
20 Şubat 2021 Cumartesi

DEVEKUŞU’NUN SİNDİRİM SİSTEMİ

Gazeteci değilim ben, yazarım. 

Haddimi bilirim. 

Gazeteye yazarım, toprağa yazarım, cam buğusuna yazarım, kar’a yazarım, arabamın kirlenmiş kaportasına yazarım. 

‘yıka’ 

Haddimi bilirim gazeteci değilim ben;  

Ama yazarım. 

Lebaleb dolu kapalı salonun bitişiğinde kepenk indirmiş restoranı, siftah yapmamış esnafı, EBA eğitimi alamayan üç milyon öğrenciyi, dağıtıldığı söylendiği halde dağıtılmamış 1 milyon 641 bin tableti, dün yoksulluktan intihar eden müzisyeni, yazarım. 

Gazeteci dediğin; nasıl tasarruflu alışveriş yapılırı, yolcu garantili havaalanlarının, otoyolların faydalarını, Almanya’nın bizi kıskandığını yazar. Açlık sınırının altında sürünen emekliye senede yüz otuz sekiz defa müjde verir gazeteci dediğin. 

Gazeteci değilim ben, yazarım. 

Boğaziçi’ni, Kazdağlarını, gelmeyen aşıyı, dünyanın düz olduğuna inanıp Ay’a uzay aracı gönderme vaadini hunharca alkışlayanı, TÜİK’in araştırmalarına göre cehaletin mutluluk getirdiğini yazarım. 

Gazeteci dediğin; olmamış haberi anında manşetlerken, olmuş istifayı resmi açıklama yapılmadığı gerekçesiyle 27 saat sonra yazar. Gazeteci dediğin, ‘acıkınca yatıyorum. Yatınca açlık hissini hissetmiyorsun zaten.’ diyen, Taksim alt geçidinde köpeklerle sabahlayan evsiz Abdullah’ı ‘iç ısıtan görüntüler’ diye yazar. 

Yerli ve millidir gazeteci dediğin; onun evine hiç tebligat gitmez mesela, kâğıt harcanmaz ona, doğa dostudur. Postacıyı yormaz, emekten yanadır. Mahkemeleri haybeye meşgul etmez, adaletten yanadır. 

Gazeteci değilim ben, yazarım. 

Erişim engeli gelmiş haberin erişim engeli geldiği haberine erişim engeli gelmesi tekerlemesi buz gibi orda dururken ve gün aşırı güncellenirken ‘hangi basın özgürlüğü?’ diye sorarım. 

2007’den beri göklerde süzülen yerli ve milli uçağın ne zaman ineceğini, f 35’lerin ne zaman geleceğini, S 400’ün akıbetini sorarım. 

Cumhuriyet tarihinin en dahiyane dış politikası olarak tarihe geçen, Avrupa’ya ders vermek için Suriyeli misafirlerimize kapıları açma kararını hangi satranç ve strateji ustası bürokratın, siyasinin tavsiye ettiğini sorarım. 

‘Vallahi battık billahi battık, Allah çarpsın battık.’ Diye isyan eden Niğdeli çiftçiyi, Kanal İstanbul projesi güzergâhında hayvancılık yapan çiftçilere ahırlarını tahliye etmeleri tebliğini, mahalle bakkallarında şekerin taneyle, ayçiçeği yağının plastik bardakla satıldığını yazarım. 

Gazeteci değilsin sen, sana ne ? 

Başını tarifsiz ağrılar sarar, boğulacak gibi olursun, yüreğin gırtlağına dayanır, suratındaki kılcalların patladığını tek tek hissedersin.. 

Ne lüzum  ? 

Derim bazen kendime.. 

 

Şöhretinin zirvesinde, hiç bir dünyevi sıkıntısı olmayan koca koca adamları düşünürüm sonra. Uğur Dündar’ı, Yılmaz Özdil’i, Metin Akpınar’ı, Müjdat Gezen’i ve sayısı hiç de az olmayan, gücün karşısında kaya gibi duran kadınları / adamları.. 

Kiminin tiyatrosu kundaklanmış, kimi tehdit almış / almakta, kimisi mahkeme mahkeme dolaşır, kimisi yatmış, kimisi yatmakta. 

 

Ne yapacaktım; 

Devekuşunun sindirim sistemini mi yazacaktım ? 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Fusun
 22 Şubat 2021 Pazartesi 14:30
Tebrik ederim Deve kuşunun sindirim sistemi ancak bu kadar doğru ve guzel anlatılırdı.
 Selen
 21 Şubat 2021 Pazar 23:11
Eğer bir gün aydınlığa çıkacaksa yolumuz, susanlar sayesinde değil;sizin gibi YAZARLAR sayesindedir ????
 Cennet Wells
 21 Şubat 2021 Pazar 14:58
Bizim gorevimizde mumkun oldugunda paylasmak bu gercekleri defalarca ve defalarca
 Sibel
 21 Şubat 2021 Pazar 14:56
Yazdınız.Okudum,Çok şahane??.Kaç kişi okudu,anladı.Içselleştirdi,sorumluluk duydu.Çünkü 3 maymunu oynamayı çok seviyoruz
 Cennet Wells
 21 Şubat 2021 Pazar 14:55
Cok guzel bir yazi zevkle okudum iceriklerinin cok aci gercekler olmasina ragmen cok guzel ozetlenmis
 Gürkan Türkmen
 21 Şubat 2021 Pazar 13:25
Kalemine, aklına sağlık arkadaşım. Maalesef bazılarında sindirim sistemi bile yok. Sadece yiyorlar...
 MUHARREM
 21 Şubat 2021 Pazar 13:22
Ağzınıza yüreğimize emeğinize sağlık bunları cesaretle söylediğiniz için sizi saygıyla selamlıyoru herzaman sizin gibi YÜREKLİ akıllı duyarlı insanlara İHTİYACIMIZ var SAYGILARIMLA
 INCI
 21 Şubat 2021 Pazar 12:41
Yureginize kaleminize saglik cok guzel anlatmissiniz tebrikler
 Serap Aksoy
 21 Şubat 2021 Pazar 11:00
Kaleminiz hiç durmasın
 Ramazan SOYLU
 21 Şubat 2021 Pazar 09:19
Yüreğinize ve kaleminize sağlık
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Turktime