Turktime

Türkiye'de bir tarihi keşif daha: 3 bin yıllık tablet bulundu

Kırıkkale'nin Karakeçili'de Hitit İmparatorluğu'na ait 3 bin 300 yıllık bir çivi yazılı kil tablet bulundu.
ABONE OL
Abone Ol
Türkiye'de bir tarihi keşif daha: 3 bin yıllık tablet bulundu
Haberler / Kültür
20 Haziran 2024 Perşembe 11:15
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Kırıkkale'nin Karakeçili'de Hitit İmparatorluğu'na ait 3 bin 300 yıllık bir çivi yazılı kil tablet bulundu. Tablet, Hititçe ve Hurrice dillerinde yazılmış olup, Hitit kraliyet ailesinin dini törenlerini anlatıyor. Bu tablet, Anadolu'da sadece Boğazköy, Ortaköy ve Kayalıpınar'da bulunan Hurrice yazılı dördüncü tablet olma özelliğini taşıyor.

Tablet, Hitit kraliyet ailesinin Hurrice dini inançları ve ritüelleri hakkında önemli bilgiler içeriyor. Bu sayede, Hititlerin dini yaşamına dair daha detaylı bir bakış açısı kazanmak mümkün. Tablette, Hitit İmparatorluğu'nun felaketle sonuçlanan bir yabancı istilasından da bahsediliyor.

Büklükale'de Hurrice yazılı bir tabletin bulunması, bölgenin Hitit İmparatorluğu için stratejik açıdan önemli bir merkez olduğunun altını çizdi.

Tablette yer alan bilgiler, Hitit İmparatorluğu'nun siyasi ve diplomatik ilişkileri hakkında da ipuçları veriyor. Ayrıca, Mısır'daki Amarna tabletlerinde geçen Arzava kralı Tarhuntarado'nun isminin Büklükale tabletinde de yer alması, iki uygarlık arasındaki bağlantıyı ve tarihi olayları aydınlatmaya yardımcı oluyor.

KAZI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Kazı Başkanı Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura, bu keşfin Hitit tarihi ve Anadolu arkeolojisi için büyük önem taşıdığını belirtti. Kazı çalışmalarının devam edeceğini belirten Matsumura, bölgede daha birçok önemli keşfin ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Büklükale'de bulunan bu 3.300 yıllık tablet, Hitit İmparatorluğu'nun gizemli dünyasına dair yeni pencereler açarak, Anadolu tarihinin karanlık sayfalarına ışık tutuyor.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime