Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
VELİLER ÜCRETSİZ 'ÖĞRENCİ OTOBÜSÜ' İSTİYOR!
Tuğrul Sarıtaş
YAZARLAR
6 Eylül 2023 Çarşamba

VELİLER ÜCRETSİZ 'ÖĞRENCİ OTOBÜSÜ' İSTİYOR!/ABD' de başta olmak üzere birçok ülkede öğrenci taşımacılığı devlet tarafından ücretsiz olarak  yapılıyor/

Servis ücretleri okul öğrenci taşımacılığında 0-1 Km 722 TL'den 1200 TL'ye, personelde ise 422 TL'den 640 TL'ye ulaşmış!
Bu arada minibüslerde 0-7 kilometrelik mesafeler arasında  tek fiyat uygulamasına geçilmiş, bu fiyat 12 TL olurken, 7-11 km arası 14 TL, 11-15 km arası 14.50 TL, 15-20 km arası 15 ?20 TL olmuş.

Vatandaş ne yapsın?
Zam üstüne zam! 

Emeklisi, memuru, işçisi, esnafı da  şikayetçi bu durumdan!

ÜCRETSİZ SERVİS OTOBÜSLERİ

Servislere bu kadar ücreti nasıl ödeyecekleri konusunda kararsız kalan veliler, ücretsiz servis otobüsleri ile öğrenci taşımacılığı yapılması için istekte bulunuyor:

"ABD' de başta olmak üzere bir çok ülkede öğrenci taşımacılığı devlet tarafından ücretsiz olarak  yapılıyor. Bu konuda belediyelerimiz de sabah ve akşam saatlerinde 'Öğrenci Bus" sistemi ile çocuklarımıza yardımcı olabilir. Böyle bir uygulama yapılırsa bizleri ekonomik açıdan da rahatlatmış olurlar"

SCHOOL BUS GİBİ

Evet, ABD ve diğer ülkelerde devlet veya eyalet belediyeleri 'School Bus ile öğrenci taşımacılığını ücretsiz olarak sunuyor.
Sabah belirlenen saatlerde öğrencileri semtlerde kurulan duraklardan alıp, okul önlerinde bırakıyor. Akşam saatlerinde ise aynı uygulama ile dağıtım yapıyor!

VELİLER İTİMAT DUYUYOR


School Bus, Okul otobüsü, öğrenci servisi ya da okul servis aracı, okullara öğrenci taşımak için özel olarak bazı donanımlara sahip olan otobüs Amerika Birleşik Devletlerinde Trafikte önceliği olan araçlardan.
İlk öğrenci taşımacılığı 1827 yılında George Shillibeer tarafından İngiltere'de başlatılmış...
Otobüslerin şekli uzun yıllardır değişmiyor. Sarı renkli ve eskiden Türkiye'de BMC kamyonlardan bozma otobüslere benzeyen okul otobüslerinin yanlarında STOP işareti bulunmakta.
Bu işaretler 2 tarafta ve bir çok sürücü tarafından farkedilmeyecek şekilde olsa da bu işaretler açılınca bütün trafik durur. Bir çok eyalette durmayan sürücüler hakkında hem hapis hemde yüksek miktarda para cezası verilmekte.

ABD' DE ASGARİ ÜCRET

Bir ülkede yaşamaya gitmeden ya da sadece fikir sahibi olmak adına araştırdığı ilk şey genelde asgari ücret oluyor.
Yaşam maliyetleri, gıda ve benzeri giderler hakkında bir tahmin yürütmek için alınan asgari ücreti de bilmek pek tabiki çok önemli..
Türkiye’de de olduğu gibi Amerika’da da her yıl enflasyon oranına göre asgari ücret değişiyor. 2023 yılı itibariyle Amerika’da asgari ücret tutarı 3360 dolar olarak belirlendi. Amerika’da haftalık çalışma saatiniz kadar ücret veriliyor. Ortalama haftalık çalışma saati ise 40 saat olarak belirlenmiş durumda. Bir çalışan 1 hafta boyunca toplam 40 saat çalışır ise asgari ücret üzerinden alacağı haftalık ücret ortalama 840 dolar.
Amerika’da asgari ücret ile geçinmek Türkiye ile karşılaştırıldığında daha kolay, çünkü ülkede verilen asgari ücret tutarı gıda, barınma ve benzeri temel gereksinimler baz alınarak hesaplanıyor. Bu sayede ortalama bir işçi, kazandığı asgari ücret kaliteli yaşam standartlarına sahip olabiliyor.
ABD' de yaşayanlar:
“Amerika’da asgari ücret saate göre hesaplanıyor. Günde bir saatlik çalışma karşılığında net olarak 7,25 dolar kazanabilirsiniz.
Bu şekilde de çalıştığınız kadar maaş kazanırsınız ve ne kadar çok çalışırsanız elinize geçen para o kadar çok olacaktır. Bu sayede de asgari geçim şartlarınızı yükseltebilir, masraflarınızı kolayca karşılayabilirsiniz" diyor.

Bu arada ücretlerin eyaletlere göre değişiklik gösterdiğini ifade ediliyor. Çünkü her eyaletin yaşam masrafları birbirinden farklı bu sayede de gelir eşitsizliği ortadan kalkmış oluyor.

Eyaletlere göre saatlik asgari ücretler :
Alaska Eyaleti: 10,34 USD
Arizona Eyaleti: 12,80 USD
Arkansas Eyaleti:11 USD
Kaliforniya Eyaleti:14 USD
Kolorado Eyaleti: 12,56 USD
Connecticut Eyaleti:13 USD
Delaware Eyaleti:10,5 USD
Florida Eyaleti: 10 USD
Georgia Eyaleti: 5,15 USD
Hawaii Eyaleti: 10,10 USD
Idaho Eyaleti: 7,25 USD
Illinois Eyaleti:12 USD
Indiana Eyaleti: 7,25 USD
Lowa Eyaleti:7,25 USD
Kansas Eyaleti: 7,25 USD
Kentucky Eyaleti: 7,25 USD
Louisiana Eyaleti: 7,25 USD
Kuzey Dakota Eyaleti: 7,25 USD
North Dakota: 7,25 USD
Nebraska Eyaleti: 9 USD
New Hampshire Eyaleti: 7,25 USD
New Jersey Eyaleti: 13 USD

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime