Turktime

Tekellerden hafta sonu alkol satış yasağına tepki

İçişleri Bakanlığı'nın kademeli normalleşmeyle ilgili yayınladığı kararlar arasında 'hafta sonu alkollü içki satış yasağı' da yer aldı. Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, "Salgın süresince alkolle uğraştıkları kadar hastalıkla uğraşmadılar" dedi.
ABONE OL
Abone Ol
Tekellerden hafta sonu alkol satış yasağına tepki
Haberler / Güncel
17 Mayıs 2021 Pazartesi 17:49
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı uygulanan tam kapanmanın ardından kademeli normalleşmeye ilişkin tedbir kararlarını açıkladı. Bu kapsamda, tam kapanma sürecinde uygulanan alkollü içki satışı yasağının hafta sonları devam edeceği görüldü.

Cumhuriyet gazetesinden Sarp Sağkal'ın haberine göre Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, uygulamaya tepki gösterdi. Dündar, "Bu genelge beklentilerimizi karşılamadı. Sadece küçük esnafa yönelik bir kısıtlama olduğunu görüyoruz. Maç kutlamaları ya da Gazze’de olanlar bahane edilerek on binler sokaklara dökülebiliyor ama küçük esnafı iki-üç kişiyi bahane gösterip kendi ideolojik emellerine alet ediyorlar" dedi.

"Salgın süresince alkolle uğraştıkları kadar hastalıkla uğraşmadılar" tepkisini gösteren Dündar, şunları söyledi:

"Alkolün pandemiyle kanıtlanan bilimsel bir bağlantısı yok. İnsanların evinde ne tüketeceğine devlet karışamamalı. Şu an yasal olarak da bir yasak getiremiyorlar. Genelgenin altında imzalar olması gerekiyor ama bunlar yok. Sadece sözlü bir sindirme var, biz de buna karşı direniyoruz."

Yasaklara karşın açık olacaklarının altını çizen Dündar, "Biz, sözlü yasakları tanımıyoruz. Açık kalacağız, kalmaya da devam edeceğiz. Meslektaşlarımıza, ‘Satışlarınızı yapmaya devam edin’ diyoruz" ifadesini kullandı.

'İNSANLAR GECE YARILARINA KADAR SOKAKTA'

Kendi beklentilerini de anlatan Dündar, "Devlet kapatmaya gidiyor ama insanlara bir yol göstermiyor. İki yıldır vergilerle ilgili bir katkı sunmuyor. Tamam kapanalım ama ne yiyeceğiz?" diye sordu. Ortalama 5 bine yakın esnafın kepenk kapattığına da dikkat çeken Dündar, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Böyle devam ederse 5-6 bin esnaf daha kepenk kapatacak. Küçük esnafın günlük ödemeleri var. Bunların hiçbirine karşı tedbir almıyorsunuz. Dükkanlar, işyerleri kapanıyor ama insanlar gece yarılarına kadar sokaklarda. İnsanları evde tutamıyorsunuz ama esnafa dükkanını kapattırıyorsunuz. AVM’leri, cuma namazlarını açık tutuyorsunuz ama çareyi küçük esnafı kapatmakta buluyorsunuz."

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Turktime