Turktime

Dikkat! İran, 450 bin Afgan göçmeni sınır dışı etti

İran, yaklaşık 450 bin düzensiz Afgan göçmeni sınır dışı ederek ülkelerine gönderdiğini duyurdu. Sınır dışı edilen Afganların kaçak yollarla Türkiye'ye iltica etmelerinden korkuluyor.
ABONE OL
Abone Ol
Dikkat! İran, 450 bin Afgan göçmeni sınır dışı etti
Haberler / Dünya
18 Kasım 2023 Cumartesi 19:02
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İran'ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansına göre, İran Ulusal Göç Kurumunun düzensiz göçmenlerden sorumlu yöneticisi Cevad Hani, başkent Tahran'da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, Afganistanlı düzensiz göçmenlerin sınır dışı edilme süreciyle ilgili bilgi verdi.

Afganistan'a "geri gönderilen kişilerin İran'a yasa dışı yollardan giren düzensiz göçmenler olduğunu" söyleyen Hani, "Kaçak yabancı uyrukluların ülkelerine geri gönderilmesi çalışmaları bu yılın ağustos ayında başlatıldı ve bu süreç devam ediyor. Şu ana kadar kimlik belgesi veya yasal bir belgesi olmayan 450 bin kişi gönüllü olarak ülkelerine gönderildi." ifadelerini kullandı.

İranlı yetkili, ülkede yaklaşık 4 milyon kayıtlı göçmen olduğunun tahmin edildiğini ve bunların büyük çoğunluğunu Afganistan vatandaşlarının oluşturduğunu belirtti.

Bunların yüzde 92'sinin Tahran başta olmak üzere 8 eyalette bulunduğunu aktaran Hani, şu ana kadar izinsiz yabancı uyruklular için 1 milyon kimlik kartı çıkarılarak kayıt altına alındıkları bilgisini verdi.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime