Turktime

Bin 300 yıllık sır çözüldü!

Çin'de bin 300 yıl önce öldürülen bir kişinin, cinayete nasıl kurban gittiği sır olarak kalmıştı. Yapılan yeni bir araştırma dünyanın en eski cinayet vakalarından birinin çözülmesini sağladı.
ABONE OL
Abone Ol
Bin 300 yıllık sır çözüldü!
Haberler / Kültür
27 Ekim 2021 Çarşamba 13:10
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

ABD’de yer alan Teksas A&M Üniversitesi liderliğindeki bir bilim insanı ekibi, bin 300 yıl önce ölen bir kişinin cinayetini aydınlatmayı başardı. Araştırmacılar, katillerin cesedi on yıl önce keşfedilen Shiyanzi Mezarlığı’na attığını keşfetti.

NTV'nin aktardığı habere göre, kurbanın iskeleti, bir ailenin (bir erkek, kadın ve çocuk) ebedi istirahatgahına açılan bir mezar boşluğunda bulundu.

Ancak, başlangıçta kişinin kalıntılarının mezardan mal çalarken kazayla ölen bir mezar soyguncusuna ait olduğu düşünülüyordu.

Archaeological and Anthropological Sciences adlı dergide yayımlanan çalışma kapsamında araştırmacılar, kalıntıların mezar odasının tabanından 14 metre yükseklikte oturduğunu belirledi. Bu durum ise söz konusu kişinin, mezar soygunu gerçekleştikten önemli bir süre sonra öldüğünü gösteriyor.

CELLAT OLDUĞUNA İNANILIYOR
Araştırmacılar ayrıca kişinin Tang hanedanlığı döneminde yaşadığını ve cinayet veya saldırıdan suçlu bulunan insanları asan bir cellat olduğunu düşündüklerini söyledi.

MEZARLIK 2002 YILINDA KEŞFEDİLDİ
Diğer taraftan, Shiyanzi mezarlığı 2002 yılında Ningxia bölgesinden geçen bir boru hattı üzerinde çalışan inşaat işçileri tarafından keşfedildi. 2000 yıl önce Han Hanedanlığı döneminde(milattan önce 206 - milattan sonra 220 ) inşa edilen mezarlığın kazılarına 2009 yılında başlandı ve toplam 11 mezar ortaya çıkarıldı.

DİĞER İSKELETLERDEN 700 YIL DAHA GENÇ
Arkeologlar, mezarın üzerindeki bir şaftın içine sıkışmış bir iskeletle karşılaşana kadar her mezarda insan kalıntıları buldu. Daha derin bir incelemenin ardından, ana bölgedeki üç iskeletin akraba olduğu, şafttaki iskeletin bu aileye ait olmadığı ve öldüğünde onlardan 700 yaş daha genç olduğu belirlendi.

Adamın öldüğü tarihi belirleyen kemik analizinin ardından uzmanlar, onun bin 300 yıl önceki ölümünün gizemini aralamak için çalışmaya başladı.

13 BIÇAK DARBESİYLE ÖLDÜRÜLDÜ
İskeletin üzerinde 13 tane 'V' şeklinde işaret bulundu.

En derinin ise kafatasında olduğu görüldü. Kişinin kalbini veya akciğerleri gibi hayati organları delen bıçak yaraları nedeniyle öldüğü tespit edildi.

Öte yandan bilim insanları, şaftın katiller tarafından kazıldığına ve daha sonra kişinin cesedini içeri bırakıp yola devam etmeden önce deliği doldurduklarına inandıklarını söyledi.

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime