Turktime

Bilim insanlarından dikkat çeken iddia: Dinozorları yok eden aslında…

Belçikalı uzmanlar toz haline getirilmiş kayalardan gelen tozun Dünya atmosferinde Güneş’i ve bitkilerin fotosentezini engellediğini belirledi.
ABONE OL
Abone Ol
Bilim insanlarından dikkat çeken iddia: Dinozorları yok eden aslında…
Haberler / Teknoloji
31 Ekim 2023 Salı 16:01
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Belçika Kraliyet Gözlemevi liderliğindeki bir ekip, toz haline getirilmiş kayalardan gelen tozun Dünya atmosferinde Güneş’i ve bitkilerin fotosentezini engellediğini belirledi.

Yeni modelleme, toz miktarının yaklaşık 2 bin gigaton olduğunu (Everest Dağı’nın ağırlığının 11 katını aştığını) ve atmosferde 15 yıl kadar kalarak dünya çapında bir nükleer kışa neden olduğunu gösterdi.

Modellemede ortaya çıkan tabloda bitki örtüsü yok olacak, bu da bazı dinozorlar da dahil olmak üzere birçok otçul türün açlıktan ölmesine neden olacak ve canlıların yüzde 75’inin yok olmasıyla devam edecek kitlesel yok oluşu başlatacaktı.

Bilim insanları, Chicxulub Krateri’nin 1978’de keşfedilmesinden bu yana dinozorların yok oluşunun gizemini çözmek için çalışmalarına devam ediyorlar. Ancak jeolojik oluşum, devasa asteroitin dinozorları yok ettiği sonucunu çıkarmak için yeterli değil.

Son zamanlarda öne çıkan teori, asteroitin çarpmasıyla kükürtün gökyüzünü kapattığı ve dünyayı uzun, karanlık bir kışa sürüklerken herkesi öldürdüğü yönündeydi.

Araştırmacıların bulduğu parçacıklara dayanarak yayınlanan araştırmada bu teoriyi destekledi. Parçacıklar ABD’nin Kuzey Dakota eyaletindeki Tanis fosil bölgesinde bulundu.

Araştırmacılar, toz parçacıklarının 0,8 ila 8,0 mikrometre civarında olduğunu, yani atmosferde 15 yıla kadar kalabilecek büyüklükte olduğunu söyledi.

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime