Turktime

Belçika SMA tedavisinde kullanılan ilacı karşılayacak!

SMA hastalığının en büyük sorunlarının başında gelen, ilaç fiyatının çok yüksek olması Avrupa ülkelerinden Belçika'yı harekete geçirdi. Ülkede, Zolgensma'nın ücretini karşılama kararı alındı.
ABONE OL
Abone Ol
Belçika SMA tedavisinde kullanılan ilacı karşılayacak!
Haberler / Sağlık
10 Ekim 2021 Pazar 17:46
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

SMA hastalığı ile mücadele eden Belçikalılar için iyi haber geldi. Belçika Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke tarafından verildi. Bakan, Novartis firmasıyla Zolgensma ilacının temini konusunda anlaşma sağlandığını duyurdu.

Vandenbroucke, Belçika'da SMA tedavisinde kullanılan Zolgensma ilacının bedelinin aralık ayından itibaren karşılanacağını söyleyerek, "Bu korkunç hastalığa yakalanan küçük çocuklar, belirli koşullar altında bu gen terapisini ücretsiz olarak alabilecekler" açıklamasını yaptı.

"İLACIN GERİ ÖDEMESİ TAM OLARAK YAPILACAK"

Bakan Vandenbroucke, ücreti karşılanan tedavinin 2 yaş altı veya 13,5 kilogramdan düşük tip 1 SMA hastaları ile semptom öncesi 3 kadar SMN2 geni bulunan hastaları kapsayacağını belirterek, "İlacın geri ödemesi tam olarak yapılacak" ifadelerini kullandı.

SMA hastalığının tedavi masrafı Belçika'da 2 milyon euroyu buluyor.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime