Turktime

Apple, iOS 17.2 ile sideloading testlerine başladı

Apple, Avrupa Birliği'nin yeni düzenlemelerine uyum sağlamak için iOS 17.2 beta sürümünde sideloading (yandan yükleme) testlerine başladı. Bu değişiklik, kullanıcıların iPhone'lara üçüncü taraf mağazalardan uygulama yükleyebilmesine olanak tanıyacak.
ABONE OL
Abone Ol
Apple, iOS 17.2 ile sideloading testlerine başladı
Haberler / Teknoloji
12 Kasım 2023 Pazar 09:25
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Apple, yıllardır cihazlarını üçüncü taraf uygulamalara kapatmış durumda. Yani App Store'da izinli olarak bulunmayan bir uygulamayı veya hizmeti iPhone'a kurmak mümkün değil. Ancak artan baskıların bir sonucu olarak iOS 17.2 ile sideloading (yandan yükleme) testleri başlamış gibi duruyor.

iOS 17.2 beta ile sideloading testleri başladı

Apple, Avrupa Birliği'nin yeni düzenlemelere uyum sağlamak için iPhone deneyiminde büyük değişiklikler yaratabilir. iOS 17.2 beta sürümünde keşfedilen bir kod parçasına göre Apple, sideloading sürecine aşamalı olarak izin verecek. Bu, kullanıcıların iPhone'lara üçüncü taraf mağazalardan uygulama yükleyebileceği anlamına geliyor.

Apple bir süredir App Store dışından yüklenen uygulamaların güvenlik zaafiyeti yaratabileceğini söyleyerek AB'ye karşı çıkıyordu. Bu da iOS cihazlarda sideloading'in yasak olmasına yol açtı. Ancak Avrupa Birliği'nin Dijital Piyasalar Yasası kapsamındaki kuralları, Apple gibi şirketlerin alternatif mağazalara izin vermesini zorunlu tutuyor.

Geliştiriciler tarafından analiz edilen iOS 17.2 betası, Apple'ın üçüncü taraf uygulamalara izin verdiği ortaya koydu. Daha da önemlisi kodun bölge kilidi içermesi, Apple'ın sideloading işlevini şimdilik AB ülkeleriyle sınırlamayı planladığını gösteriyor.

Şirketin bu yaklaşımı, Avrupa düzenlemelerine uyarken aynı zamanda sideloading'in güvenlik üzerindeki etkisini test etmesine olanak tanıyacak. Apple'ın daha önce üçüncü taraf mağazalara karşı çıktığı düşünülürse bu hamle şaşırtıcı değil.

Apple, Dijital Piyasalar Yasası'nın son tarihi yaklaşırken Avrupa'da para cezası almaktan ve hatta yasaklanmaktan kaçınmak istiyor. Ancak bu değişikliklerin Türkiye'de uygulanmayabileceğinin altını çizelim.

 

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime