Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
HES KODU UYANIKLARI !
Tuğrul Sarıtaş
YAZARLAR
7 Nisan 2021 Çarşamba

HES KODU UYANIKLARI !

 

 

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "Yakın bir zamanda e-imzayı da Türkiye Cumhuriyeti kimlik cüzdanlarımıza koymuş olacağız...Vatandaşlarımız bankaya, tapuya gittiği alanlarda parmağını basarak biyometrik verileri karşımıza çıkmış olacak.” ifadelerini kullanmış.

Bakanı Soylu, Biyometrik Veri Yönetim Sistemi-AFUS  tanıtım toplantısında:
"Bu ara da silah taşıma ruhsat kartlarını da dijitalleştirdik. TUBİTAK ile de e-imzayı inşallah yakın bir zamanda TC kimlik cüzdanlarının içine koymuş olacağız. Bankalarımız ve özel sektörler ile gerçekleştirmiş olacağız. Vatandaşlarımız bankaya, tapuya gittiği alanlarda parmağını basarak biyometrik verileri karşımıza çıkmış olacak. Dijital teknolojileri farklı bir bakış açısı ile büyük bir iddia ile kullanıyoruz. Bunu yaptıkça suç ve suçlu üzerinde baskı çoğalıyor, çember daralıyor.” diye konuşmuş.
Korona virüs'ün Türkiye'ye girmesinden bu tarafa, gece-gündüz çalışmalarını yoğunluk içinde sürdüren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun gündeminde yer alan 'e-imza da, çok yakında Türkiye Cumhuriyeti kimlik cüzdanlarında yerini alacak!.
Kısacası, Türkiye Cumhuriyeti kimlik cüzdanlarımız sayesinde, her türlü işlemizi güvenlik içinde yapabileceğiz; kısacası!..


HES KODU UYANIKLARI NE OLACAK?
Sözcü ve Yeniçağ Gazeteleri'nde “Koronavirüse karşı uygulanan HES Kodu uygulamasında pozitif veya  temaslı kişilerin 'negatif' tanıdıklarının HES Koduyla mekanlara girmesi toplum sağlığını tehlikeye atıyor.” haberlerini okudum!
Koronavirüs önlemleri kapsamında kafelerden kamu kurumlarına ve AVM'lere, her yere HES kodu zorunluğu getirildi... Getirildi ama, bazı uyanık geçinenler başkalarının koduyla ellerini kollarını sallayarak, bu yerlerde rahatlıkla geziyorlar!..
Gerçekten çok üzücü ve tehlikeli.
Habere göre, güvenlik görevlileri girişte kodu kontrol ederken, o kodun, telefon ekranını gösteren kişiye ait olup olmadığını kontrol etmiyormuş...
Pek tabii ki bundan faydalanan birçok korona pozitif kişi, negatif bir kişinin HES kodu ekran görüntüsü ile istediği yere girip çıkabiliyor!
Görevliler:
”Çoğunluk müşteri HES kodunu ekran görüntüsü olarak gösteriyor. Sistemden açtırıp bakacak, o kod o kişiye mi ait diye kimlik kontrolü yapacak zaman yok.” diyerek kendilerini savunuyorlar.


HES'LER T.C KİMLİK CÜZDANLARINA İŞLENEMEZ Mİ?
Sayın Bakanım, Türkiye Cumhuriyeti kimlik cüzdanlarına biyometrik veriler kapsamında HES Kodları da işlenemez mi?.
Çünkü, son zamanlarda, başkalarının HES kodları ile ellerini, kollarını sallayarak dolaşan, toplu taşıma araçlarına binen-inen uyanıklar çoğalmış. Bu konu üzerine çalışmalar yaptığınıza inanıyorum.  
     
 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime