Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Fikirtepe'yi bir de benden dinleyin
Cengiz Altınsoy
YAZARLAR
5 Aralık 2023 Salı

Fikirtepe'yi bir de benden dinleyin

 

Ben doğma büyüme Fikirtepeliyim. Fikirtepe Anadolu insanlarının oluşturduğu bir yerdir. Kadıköy'ün göbeğinde lojistik olarak çok güzel bir bölgedir.

Her yere yakındır. Araba kullanmanıza gerek kalmaz. Tren yanınızdadır, metro, metrobüs, deniz, havaalanı heryere yakındır.

Güzel bir kanun çıkardılar sonra yüzlerine bulaştırdılar.

İstanbul'un bu güzel semtini doğrudan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağladılar. Çevre bakanları ise İstanbullu değil. Konyalı bakan Fikirtepe için karar veriyor. Çünkü İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi CHP'li. O nedenle doğrudan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağladılar. Rant var ya da yok ben bilmem. Bildiğim tek şey, Fikirtepe için İstanbul Büyükşehir ve Kadıköy Belediyelerinin yetkilerini aldılar.

Kaç tane çevre bakanı geldi geçti hepsi başarısız. Fikirtepe hala bitmedi. Halkı müteahhitlere teslim ettiler.
Sürekli kanunlarla halkı yıldırdılar. Hala yapılmayan birçok ada var. Şimdi imzalamayanlara yerlerinizi satacaklar diye korkutarak müteahhitlere peşkeş çekmeye çalışıyorlar. Halka hiç soran olmadı, halkı ciddiye alan olmadı herkes müteahhitden yani zenginden yana yer aldı.

Yıllarca beklediğimiz yerlerimiz, değerlensin bizler de rahata erelim diye düşünürken, devlet hiç yanımızda olmadı.

Yapılan yeni lüks binalardan dolayı Fikirtepe'de iklim değişti, insanlar değişti, Rusça, Arapça ve Türkçe konuşuluyor Fikirtepe'de.

Müteahhitler, hep kabadayı gibi geldi çünkü devlet arkalarındaydı. Hep insanlarmızı hor gördü. Halbuki yıllarımızı vermiştik biz bu mahalleye.

Para kazanacaktık, iyi bir hayatımız olacaktı, hepsi hikaye... 12 yıldır yapılamayan bir adada yerimiz var. Bir müteahhit firma yeri aldı yapmıyor. Şimdi "Gel imza at" diyor bana,  "Atmazsan yerin satılığa çıkacak haberin olsun..." "12 yıldır neden yapmadın?" diye sordum, cevap yok. Devletin sorması gereken soruyu sordum, nasıl 12 yıl insanların hayallerini ellerinden aldınız  diye sordum, cevap imzalamazsan yerin satışa çıkacak.

Korku ile imparatorluk kurma hayalleri var. Halbuki bütün savaşlar toprak yüzünden olur, toprak vatandır, toprak anadır, bizde toprak namusdur.

Ben ne dedim sana müteahhit efendi, BİZİM BİNAMIZ LÜKS BİNA, 2 ASANSÖRLÜ, OTOPARKLI, İMARLI, İSKANLI BİNA ,KAÇAK DEĞİL, FİKİRTEPE'DE BÖYLE 3 YA DA 4 TANE BİNA VARDIR, HASBEL KADER BİZ DE BU PROJEYE DAHİL OLDUK. Bina için SPK raporu aldım, ben sana ne dedim, kiramı  düzgün ver, iyi bir yerde oturayım, depreme dayanıklı bir yerde oturayım, yeni bir binada, dairemin aynı büyüklüğünde bir yer kirala bana, ben imzalayayım, senin para kazanman için problem yaratmıyorum hakkımı ver bana.

Sürekli kanun çıkarmakla bu işler olmaz. Bir kere çıkarın kanunu bu işi bitirin. Deprem bölgesi her yer, insanlar huzursuz.

Fikirtepe, çok güzel bir yerdir. Fikirtepe'nin insanları merttir, dürüsttür,ekmeği yenir çayı içilir.
Devlet bu insanların arkasında değil müteahhitlerin arkasında durdu.Sürekli kanun çıkardı.Sen fikirtepe'yi İstanbul büyük şehir belediyesinden ve Kadıköy belediyesinden ayırırsan,Çevre bakanlığına bağlarsan ,bu işler böyle 12 yıl sürer gider.

Seçim zamanı geldi.

Çevre bakanlığı, müteahhitlerle imza atmayan insanların arasına girerek problemleri çözmeyi aklına bile getirmedi.

Herkes kaçak dövüştü. İşin doğrusu kimse çalışmadı. Şimdi yeni yeni bir şeyler hayata geçiyor ama tehditler cepte. Müteahhitler haber yolluyor, imza atmazsan yerin satışa çıkacak... Vay be...

Peki neye imza atacağım?

Her müteahhit 5000 metre yeri fazladan cebe indirdiğinde kimse hesap sormadı. Konkordato ilan eden müteahhitlere hesap soran yok, onların mallarına devlet olarak neden el koymadınız? İskan almayan müteahitlerin mal varlıklarına neden el koymadınız? Nerede bu çevre bakanları? Sizin zamanınızda oldu bu olaylar.

Fikirtepe, düşünürlerin en üst seviyede olduğu yerdir. Düşünürlerin yeridir. Akıllı adamlar çıkarır Fikirtepe.

Müteahhitlere verin yapsınlar yerlerimizi ama yıllarını buraya veren insanların para kazanmalarını sağlayın.

Bu insanların yüzü gülmesin mi?

Fırsat gelmiş bırakın bu insanlar da kalkınsın.

Bu insanlar kazandıkları parayı Anadolu'ya, köylerine yatırım amaçlı götürecekler. Korkmayın İstanbul'da kalmayacaklar...

Bir şeyi de tam yapalım ,her şeyi yüzümüze bulaştırıyoruz.

Yapılması gereken çok basit, Çevre bakanlığı, imza atmayanları davet edip dinlesin, müteahhitleride çağırsın, karşı karşıya getirsin, herkes derdini anlatsın. Dinleyen yok.. Herkes kabadayı olmuş.. Yersen tabii...

Mahkemeler çalışmıyor, binada yöneticiyim, 7 yıllık davam devam ediyor. Üniversitelerde ders olarak okutulmasını sağlayacağım. Dünyada benzeri yok. Adalet bakanına bile yazdım, heyt be adalete bak. Yöneticiyim 80 TL aidatı 100 TL yaptık, hem de oylama ile yaptık. 1 kişi karşı çıktı, zorunlu olarak mahkemeye verdim, 20 TL fark davası 7 yıldır devam ediyor.

Bu davaya bakan hakim, mübaşir kim varsa vatana ihanetten meslekten men edilmeli. Devlete yazık ya!

Devlet bu işlerle mi uğraşacak? Ama adamın varsa böyle 7 yıl devam eder mahkeme. Şimdi aidat 750 TL, herkes ödüyor ama bu mahkeme devam ediyor... Adalet bakanı, azıcık vicadanın varsa bu davaya bakan hakim, mübaşir, kim varsa meslekten at gitsin... Bul beni vereyim dosyanın adını... Pendik'ten komşuyuz seninle, iyi bir adamsın, değişmezsen eğer.

Yazık bu ülkeye çok yazık, geçen zamana yazık...

Öyle bir gün gelecek ki herkes aynı şeyi söyleyecek: Böyle olduğunu bilmiyordum, ellerim kırılsaydı da oy vermeseydim... oy oy anam oy...

Yazık bu ülkeye...

Geçen zamana yazık....

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime