Turktime

Orta Doğu'yu su savaşları mı bekliyor?

Küresel ısınmayla birlikte gelen iklim krizi giderek daha şiddetli hale gelirken, Orta Doğu gibi su fakiri bir bölge için sorulması gereken soru şu, su kıtlığı nedeniyle yaşanabilecek olası çatışmaların önüne geçmenin yolları olup olmadığıdır.
ABONE OL
Abone Ol
Orta Doğu'yu su savaşları mı bekliyor?
Haberler / Analiz
16 Eylül 2021 Perşembe 00:33
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

TURKTIME / Dünyanın en karmaşık bölgelerinden biri kuşkusuz Orta Doğu’dur. Orta Doğu’nun geçmişten günümüze en temel sorunlarından biri ise su kaynaklarının azlığıdır.

Yapılan bir araştırmaya göre, dünyada su kıtlığı çeken 26 ülkenin 14’ü Orta Doğu’da yer almaktadır. Bu durum Orta Doğu için suyun ne kadar önemli olduğunu ve suyun gelecekte ciddi sorunlara yol açabileceğini göstermektedir.

50 SANTİGRAT DERECEYİ AŞAN SICAKLIKLAR

Küresel ısınmayla birlikte iklim değişikliği tüm dünyayı etkilemekte, fakat Orta Doğu bölgesi, küresel ortalamanın iki katından daha fazla ısınmakta. Bu yaz Kuveyt, Umman, İran, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi bazı ülkelerde 50 santigrat dereceyi aşan sıcaklıklar kaydedildi.

Araştırmalar, Orta Doğu'nun küresel ısınmayla birlikte iklim değişikliğinin en çok etkileyeceği bölgelerden birinin olacağına dair güçlü kanıtlar sunmakta. Konunun uzmanlarıda bu kanıtları destekleyecek görüşler öne sürmekte. 

KURUYAN SU KAYNAKLARI

Son elli yılda Orta Doğu, yaşamın olmazsa olmazı olan su kaynaklarının neredeyse yarısını kaybetti. Aynı dönemde, Türkiye'de Marmara Denizi'nin yüz ölçümünden daha büyük, neredeyse üç Van Gölü büyüklüğünde 70'e yakın doğal göl kurumuş durumda. Kuruyan göllerin büyük bölümü tatlı su özelliğini taşıyan göllerdi.

Ayrıca, kuruyan göllerle birlikte kuruma sürecine giren göllerde bulunmakta; Akşehir, Beyşehir ve Eğirdir gölleri... Yine aynı dönemde nehirlerin taşıdıkları su miktarında büyük düşüşler gözlemlenmiştir.

Orta Doğu'da kişi başına düşen su miktarı her yıl giderek azalmakta. Bu bölgede yer alan ülkeler komşularıyla en az bir su kaynağını paylaşıyor, bu da ortak su kaynaklarının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Su kaynaklarının azalması ve suya erişim, bölgenin yakın gelecekte yaşaması muhtemel çatışmaların ve anlaşmazlıkların başlıca nedeni olacak gibi. Konuyu yakından takip eden pek çok uzman, Orta Doğu'da gelecekte savaşların petrol yerine su için yapılacağı fikrinde uzlaşmış durumda.

Bölgedeki nehir ve göllerin çoğu iki veya daha fazla ülke tarafından paylaşıldığından, su konusundaki anlaşmazlıklar bölgede oldukça sık görülen bir durumdur. Türkiye ile Suriye arasında geçmişte Fırat Nehri üzerine yapılan barajlardan kaynaklı yaşananlar...

EKONOMİK KAYIPLAR

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), su kıtlığının 2050 yılına kadar Orta Doğu ülkelerinin GSYİH'sinin yüzde 6 ila 14'ü arasında tahmin edilen ekonomik kayıplara neden olacağını bildirdi. Bu, dünyadaki su kıtlığı nedeniyle GSYİH'da en önemli tahmini kayıptır.

Su, 2012'den bu yana neredeyse her yıl Dünya Ekonomik Forumu'nun Etkiye Göre Küresel Riskler listesinin ilk beşinde yer almaktadır.

Küresel ısınmayla birlikte gelen iklim krizi giderek daha şiddetli hale gelirken, sorulması gereken soru şu, komşu ülkeler arasında su kıtlığı nedeniyle yaşanabilecek olası çatışmaların önüne geçmenin yolları olup olmadığıdır.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Turktime