Turktime

Kuzey Kore'den ABD açıklaması

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ABD'den gelen düşmanca politikalar karşısında "yenilmez bir ordu" inşa etme sözü verdi. Ayrıca füze denemelerinin savaşmak için değil ülkeyi savunmak için olduğunu söyledi.
ABONE OL
Abone Ol
Kuzey Kore'den ABD açıklaması
Haberler / Dünya
12 Ekim 2021 Salı 13:50
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Pyongyang'daki Savunma Geliştirme Fuarı'nda askeri personele ödüllerini verirken askeri güçlerini de geliştireceklerini söyledi.

Tanklar da dahil olmak üzere bir dizi askeri donanımın yer aldığı Self-Savunma 2021 Fuar'ında  yaptığı konuşmada Kim, Güney'deki askeri yığınağa değindi ve Kuzey Kore'nin komşusu ile savaşmak istemediğini söyledi.

Kim "Biz kimseyle savaşı tartışmıyoruz, aksine savaşın kendisini önlemek ve ulusal egemenliğin korunması için askeri gücümüzü geliştiriyoruz" dedi.

Kim ABD'yi de Kuzey ve Güney Kore arasındaki gerilimi artırmakla suçladı.

Joe Biden yönetimi Kuzey Kore ile masaya oturmak istiyor, ancak yaptırımlar hafifletilmeden Pyongyang bu görüşmelere yanaşmıyor.

YAPTIRIMLAR EKONOMİK SIKINTIYA NEDEN OLDU

Kuzey Kore BM tarafından balistik füze ve nükleer silah denemesi yasaklansa da denemelere devam etmesi nedeniyle yaptırımlara maruz kaldı.

Geçen ay, BM Atom Ajansı, Kuzey Kore'nin nükleer silahlar için plütonyum üretebilecek bir reaktörü yeniden başlattığını ve bunu "son derece rahatsız edici" bir gelişme olarak nitelendirdiğini söyledi.

Yaptırımlar ve pandemi nedeniyle Kuzey Kore’de ekonomik sıkıntı yaşanıyor.

Kuzey Kore'nin  siyasi ve ekonomik müttefiki olan Çin'den gıda ve yakıt gibi önemli tedarik ihtiyacı da kesilmiş durumda.

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Turktime