Turktime

Konut krizi büyüyor! Yabancıya satış yasağı geliyor

Türkiye'de hükümet 250 bin dolarlık gayrimenkul alımı yapan yabancılara vatandaşlık verirken, Kanada'da hükümet seçim öncesinde yabancılara iki yıl süreyle konut satışını yasaklama ve yabancıların elindeki boş konutlardan ek vergi almayı vaat etti.
ABONE OL
Abone Ol
Konut krizi büyüyor! Yabancıya satış yasağı geliyor
Haberler / Dünya
11 Eylül 2021 Cumartesi 15:38
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Konut fiyatlarındaki artış, son dönemin en çok konuşulan konularından biri. Türkiye genelinde hem kiralar hem satış fiyatları astronomik düzeyde yükseldi.
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından emlak sitesi sahibinden.com'un ilan verileriyle hazırlanan rapora göre, ağustosta Türkiye genelindeki satılık konutların fiyatı bir önceki yılın aynı ayına göre 38,9, kiralık konutların fiyatları ise bir önceki yılın aynı ayına göre 34,6 arttı. İstanbul’daki kiralık dairelerin yıllık fiyat artışı ise yüzde 50,7 oldu.

Türkiye yüksek enflasyonun da etkisiyle konut fiyat artışında dünya birincisi ancak Asya'dan Amerika kıtasına kadar dünyanın birçok ülkesi konut sorunuyla karşı karşıya.

Bu ülkelerden biri de Kuzey Amerika ülkesi Kanada.

KANADA’DA FİYATLAR HIZLI ARTIYOR
Kanada Emlak Birliği'nin verilerine göre, ülkede ortalama konut fiyatları temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,2 oranında arttı. Ülkede yıllık enflasyonun temmuzda yüzde 3,7 olduğu düşünürse reel artış oranının da yüksek olduğu görülüyor.

Konut fiyatlarındaki artış, ülkede 20 Eylül'de yapılacak federal parlamento seçimlerinin de başat konularından biri haline geldi.
Mevcut Başbakan ve Liberal Parti lideri Justin Trudeau, konut fiyatlarındaki artışı durdurmak üzere bir önlem olarak yabancılara konut satışını 2 yıl süreyle yasaklamayı vaat ediyor.


Son olarak 7 Eylül'de konuya dair vaadini sosyal medyada da paylaşan Trudeau, “Bu kadar çok Kanadalı ev almaya çalışırken evler boş durmamalı. Bu nedenle, önümüzdeki iki yıl için Kanada’da yabancıların konut almasını yasaklayacağız ve yabancılara ait boş mülkleri vergilendireceğiz” dedi.

Trudeu ayrıca, ilk kez konut alacak vatandaşlar için vergiden muaf tasarruf hesapları ve kara para aklamayla mücadele için emlak sektörünün daha fazla gözetimi gibi vaatlerde bulunuyor.

Liberal Parti ayrıca, önümüzdeki dört yıl içinde 1,4 milyon adet konut inşa etme veya onarma sözü veriyor.

MUHALEFETTEN DE YABANCILARA YASAK VAADİ
Hem düşük faiz oranları hem de yabancıların artan talepleriyle konut fiyatları uzun süredir yükseliş eğiliminde olan Kanada'daki konut fiyatlarındaki artış, pandemiyle birlikte hız kazanmıştı.

Ülkede özellikle Çinlilerin artan konut alımları dikkat çekiyor.

Muhalefetteki Muhafazakar Parti’nin lideri Erin O’Toole da Kanada dışında yaşayan yabancı emlak yatırımcılarına yönelik iki yıllık bir yasaklama sözü verdi. Ayrıca O’Toole, seçilirse devlete ait binaların yüzde 15’ini yenileyip konut haline getirmeyi planlıyor.

Muhalefetteki bir diğer parti Yeni Demokrat Parti de, Kanada’da ikamet etmeyen yabancı yatırımcıların evlerine yüzde 20’lik bir vergi getirmeyi öneriyor ve 30 yıllık ipotekleri yeniden başlatmayı vaat ediyor.

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime