Turktime

Kızılötesi tarama ile sırrı çözdüler!

Dünyaca ünlü tablo “Çığlık”a imza atan Edvard Munch’ün Madonna isimli tablosunu kızılötesi ışıkla inceleyen uzmanlar, tabloda eskizler buldu.
ABONE OL
Abone Ol
Kızılötesi tarama ile sırrı çözdüler!
Haberler / Kültür
4 Ekim 2021 Pazartesi 11:20
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Sanat dünyasının en ikonik eserlerinden “Çığlık”a imza atan Edvard Munch’ün Madonna isimli tablosunu kızılötesi ışıkla inceleyen uzmanlar, tabloda eskizler buldu. Yetkililer Munch’ün tabloyu kusursuz halde çizmeden önce zorlandığını ve farklı şekillerde çizim yaptığını tespit etti.

Üzeri çıplak bir şekilde bir eli başının arkasında diğeri de sırtının arkasında resmedilen kadını çizen Munch’ün kadını çizerken zorlandığı çizimlerde görülüyor.

GELENEKSEL BİR DURUŞ SERGİLİYOR

Norveç Ulusal Müzesi’nde bu çizim sergilenirken, müzenin küratörü Vibeke Waallann Hansen, “Bu gerçekten çok heyecan verici. Munch’ün nasıl çalıştığını görüyorsunuz. Alt katmanlardaki çizimler, ilk denemelerinde Munch’ün o zaman portrelerde çizilenlerdeki gibi daha geleneksel bir duruş tercih ettiğini fakat daha sonra daha yenilikçi bir çizimle eseri tamamladığını görüyoruz” dedi.

Tablo basit gibi gözükse de yakından bakınca bazı çizgi ve eskizlerin görülebildiği kaydedilirken, kızılötesi ışık ile bunun daha da belirgin hale geldiği kaydedildi. Hansen, “Munch’ün tabloları genelde basit oluyor. Çığlık, endişe ile ilgili Madonna da kadın, aşk ve erotizm ile ilgili. Fakat bu tabloya daha çok baktıkça daha çok şey hissedersin. Bu tablo diğer Munch tablolarıyla birlikte 1909’da müzeye hediye edildi  ve bir ikon oldu. Arka planı dolayısıyla zamansız bir tablo. Bunun 1890’da mı yoksa 1990’da mı yapıldığını söyleyemezsin” ifadesini kullandı.

NORVEÇ ULUSAL MÜZEDE SERGİLENECEK

İlk Madonna bakım işlemlerinden sonra gelecek yıl Haziran ayında Oslo’da açılacak Norveç Ulusal Müzesi’nin yeni binasında sergilenecek. Kuzey ülkelerindeki en büyük sanat müzesi haline gelecek bu müzede Munch’ün Çığlık tablosunun orijinali de dahil olmak çok sayıda ikonik eser yer alacak.

KAYNAK: SÖZCÜ

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime