Turktime

İnşaat atıkları sanat eserine dönüştü!

Elazığ ve Malatya arasındaki Kömürhan Köprüsü'nden 4 ton atık malzeme sanat eserine dönüştürüldü.
ABONE OL
Abone Ol
İnşaat atıkları sanat eserine dönüştü!
Haberler / Kültür
8 Ekim 2021 Cuma 11:18
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Elazığ ve Malatya arasındaki Kömürhan Köprüsü ile bağlantı tünelinden arta kalan 4 ton atık malzeme 20 sanat eserine dönüştürüldü.

Kömürhan Köprüsü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü'nün başlattığı çalışmayla Türk mühendis ve işçileri tarafından D-300 devlet yolu üzerinde tamamen yerli kaynaklar kullanılarak inşa edildi.

2 OCAKTA HİZMETE AÇILDI

Doğu-batı aksında 16 il için geçiş noktası olan 5 bin 155 metre uzunluğundaki "Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli", 2 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı.

Yeni Kömürhan Köprüsü ile birlikte 4 bin 800 metre uzunluğunda çift tüp tünel, 2 bin 95 metre bağlantı yolu, eş düzey kavşak, farklı seviyeli köprülü kavşaktan oluşan çalışma, Doğu Anadolu'yu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz bölgeleriyle birleştirdi.


Karayolları Elazığ 8. Bölge Müdürlüğünce "sıfır atık" sloganıyla hazırlanan proje kapsamında, zincir, kaporta, kalıp demir, vida, sac kalıp, tahrip olan baret, kullanılmaz hale gelen giysiler gibi 4 ton atık malzemenin dönüştürülmesi için çalışma başlatıldı.

ATIKLAR SANAT ESERİ OLARAK BEĞENİYE SUNULDU
Eserler, Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü Tünel Kontrol Merkezi binasında açılan müzede, yolcular ve sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Ziyaretçiler, müzenin terasında oluşturulan platformun üzerine çıkarak, Paris'in simgelerinden Eyfel Kulesi'nde olduğu gibi Kömürhan Köprüsü'nü de parmaklarının ucuyla dokunuyormuş gibi fotoğraflayabilecek.

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü'nde Öğretim Görevlisi Rüçhan Keçeci, sanat eseri köprü ve tüneli ortaya çıkaran işçileri sembolize eden eserler hazırladıklarını söyledi.


"KALAN MALZEMELERİ ATIK OLARAK GÖRMEDİK"

Sergi salonu oluşturacak eserlerin ortaya çıktığını aktaran Keçeci, "Köprüden, tünelden kalan malzemeleri atık olarak görmedik. Geride kalan malzemeleri sanat eserine dönüştürdük" dedi.

Eserler hakkında bilgi veren Keçeci, "Köprünün maketi, çalışan işçiler, tünel, elektrik yalıtım parçaları, dozerlerin kırılmış parçaları, işçinin kırılmış bareti, ayakkabısı, elbiseleri var. Yaklaşık 4 ton malzemenin harmanlanmasından oluşan güzel bir sergi salonumuz oldu" diye konuştu.

Turgut Özal Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Yaşar Sabri Şanlı müze salonunda tarihsel süreç içerisinde yapılan 3 köprünün yer aldığı bir rölyef çalışması yaptıklarını belirtti. 

Ziyaretçilerin köprünün hikayesini de öğreneceğini dile getiren Şanlı, "Kömürhan Köprüsü Türkiye'nin gelişme sürecini anlatıyor. İlk köprü Mustafa Kemal Atatürk (1932) döneminde yapılmış. Diğeri Turgut Özal'ın (1986) başbakanlığı döneminde yüksek teknolojiyle yapılmış" dedi.

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime