Turktime

HarmonyOS'li ilk insansı robot!

Çinli teknoloji şirketleri Shenzhen Kaihong Technology ve Leju Robot, HarmonyOS'i kullanan insansı robot Aelos'u tanıttı.
ABONE OL
Abone Ol
HarmonyOS'li ilk insansı robot!
Haberler / Teknoloji
19 Kasım 2023 Pazar 15:59
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Çinli teknoloji şirketleri yerel yazılımlar ile robot dünyasına yönelik yatırımlarını artırıyor. Bunun son örneği Huawei'nin işletim sistemi HarmonyOS'i kullanan Shenzhen Kaihong Technology ve Leju Robot'tan geldi. Aelos isimli insansı robotu görücüye çıkaran şirketler, HarmonyOS'i temel almasıyla merak uyandırdı.

KAN BASINCI ÖLÇEBİLEN İNSASNI ROBOT

Shenzhen Kaihong Technology ve Leju Robot, dünyanın HarmonyOS'li ilk insansı robotunu tanıttı. Aelos olarak adlandırılan robot, şu anda Çin'de satışa sunulmuş durumda. Aelos, eğitim, sağlık ve endüstriyel hizmetlerdeki uygulamalar için tasarlandı.

"Öğretim asistanı" olarak görev yapacak olan insansı robot, çevresini algılamak için bir dizi sensör kullanıyor. Ayrıca çift kameraya sahip olan Aelos, STM32 ve RK3568 çiplerinden güç alıyor. Şirketin verdiği bilgiye göre insan-robot etkileşimi için gelişmiş yeteneklere sahip.

17 FARKLI ŞEHİRDE KULLANILABİLECEK

Aelos'un diğer robotlardan en büyük farkı, Huawei tarafından geliştirilen HarmonyOS'i kullanması. Açık kaynaklı bu işletim sistemi; gelişmiş güvenlik, özelleştirilebilirlik ve farklı cihazlar arasında uyumluluk sağlıyor. Açık kaynak olması ise geliştiricilerin Aelos'un işlevlerini özelleştirmesine ve genişletmesine olanak tanıyor.

Shenzhen Kaihong CEO'su Li Wang, HarmonyOS'i Huawei ile iş birliğiyle seçtiklerini ve cihazlar arasında kolay bağlantının önünü açacağını ifade etti. Bu entegrasyon, Aelos'un çok yönlü uygulamalar için akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar ile kullanılmasını sağlayacak.

17 farklı şekilde kullanılabileceği belirtilen insansı robot; eğitim, sağlık ve endüstri alanlarında çeşitli rollere yardımcı olacağı düşünülüyor. Çin'de kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağını zamanla göreceğiz.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime