Turktime

Frankenstein romanının ilk baskısı rekor fiyata satıldı!

Frankenstein romanı, 36 yılın sonunda ilk kez açık artırmaya çıktı. Romanın ilk baskısı, açık arttırmada 10 milyon TL'ye satıldı.
ABONE OL
Abone Ol
Frankenstein romanının ilk baskısı rekor fiyata satıldı!
Haberler / Kültür
22 Eylül 2021 Çarşamba 13:08
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Christie’s Müzayede Evi, 1985 yılından sonra ilk kez Shelley’nin kaleme aldığı Frankenstein romanını açık artırmaya çıkardı. Kitap aynı zamanda bir kadın yazarın yazılı eserine ödenen en yüksek fiyat olarak tarihe geçti.İngiliz yazar Mary Shelley’in 1818 yılında yayımladığı Frankenstein romanı, böylelike açık artırmada yeni bir rekorun sahibi oldu.

İlk kopya olan eser o dönem yalnızca anonim olarak 500 adet basılmıştı. Müzayede evi kitap için 200-300 bin dolar bandında bir fiyata ulaşılmasını beklerken, ismi açıklanmayan bir koleksiyoner, kitabı 1.17 milyon dolara (10 milyon TL) satın aldı."YAZAR, KİTABI 18 YAŞINDA KALEME ALMIŞTI"

Shelley 18 yaşındayken, 1816 yılında eserini kaleme almıştı. İsviçre’de eşiyle birlikte tatilde olan Shelley,  şair Lord Byron ve Byron’ın doktoru John Polidori ile aralarında 'en iyi korku hikayesini yazma' yarışmasını düzenlemişlerdi. Shelley bu yarışmayı kazanıp, farkında olmadan dönemin ilk gotik romanını yazmıştı.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Turktime