Turktime

Çocuklarda yaygın cinsel istismar belirtileri

Çocuk istismarı konusu genellikle hafife alınır, ancak bu sorunun olmadığı anlamına gelmez. İster fiziksel ister duygusal olsun, çocukları cinsel olarak ihlal etmek cocukların ruh sağlıkları üzerinde derin bir etki bırakır ve bu da onları hayatları boyunca rahatsız etmeye devam eder.
ABONE OL
Abone Ol
Çocuklarda yaygın cinsel istismar belirtileri
Haberler / Analiz
1 Temmuz 2021 Perşembe 00:42
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

TURKTIME / İstismara uğramış çocuk insanlara güvenmekte, ilişki kurmakta zorluk çekebilir veya depresyona girebilirler. Ebeveynler olarak bu tür olayları önlemeli ve travmanın üstesinden gelmek için yeterli desteği sağlamalıyız. Bunun için cinsel istismarın yaygın belirtilerinin neler olduğunu anlamanız gerekir.

CİNSEL İSTİSMAR NEDİR?

Çocuklar fiziksel, sözlü veya duygusal olarak cinsel aktiviteye zorlandıklarında veya kandırıldıklarında buna cinsel istismar denir. Çocuklar genellikle konunun farkında olmadıkları veya istismarcının amacını anlayamayacak kadar küçük oldukları için bunu farketmezler. Cinsel istismar her yerde olabilir; yüz yüze, internet veya telefon

CİNSEL İSTİSMAR TÜRLERİ

2 tür cinsel istismar vardır;  temaslı ve temassız. Temaslı istismar, istismarcının çocukla fiziksel temasta bulunmasıdır, temassız istismar ise şahsen veya internet veya telefon gibi araçlarla gerçekleşebilir. Temas istismarı dokunma, öpüşme, oral seks veya tecavüzü içerebilir. Temassız taciz, teşhircilik, mastürbasyon, pornografi gösterme veya video çekmeyi içerir. Çocuklar bunları ifade edebilir, bu nedenle çocuklarınıza yardımcı olmak için istismar belirtileri aramanız gerekir.

FİZİKSEL İŞARETLER

Çocuğunuzun vücudunda, cinsel istismar olasılığı da dahil olmak üzere bir soruna işaret edebilecek fiziksel belirtiler görülebilir:

-Genital bölgede ağrı veya kaşıntı
-Kan veya başka bir akıntı ile lekeli iç çamaşırı
-Rektal kanama
-Yürüme veya oturma sorunları
-Giysileri kirletme veya ıslatma veya yatak ıslatma
-Normalden daha fazla veya daha az yemek
-Uyumakta zorluk çekmek
-Karın ağrıları

DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİKLERİ

Cinsel istismar, çocuğunuzun davranışını da değiştirir. Farklı davranabilir veya aniden farklı bir şekilde tepki verebilirler. Tanık olabileceğiniz bazı yaygın işaretler:

-Sessiz kalmak
-Sosyal mesafe
-Okul çalışmalarına veya diğer etkinliklere olan ilgiyi kaybetmek
-Okulda düşük performans

DUYGUSAL DEĞİŞİKLİKLER

Herhangi bir cinsel istismar olayı çocuklar için travmatik olabilir. Bu da onları daha duygusal hale getirebilir. Bu durumda tanık olabileceğiniz bazı yaygın işaretler:

-Kaygı
-Depresyon
-Öfke
-Korku
-Nedensiz ağlamak
-Kendine güvensiz
-Kafası karışmış
-Kabus görmek

PEKİ NE YAPMALISIN?

Çocuğunuz böyle bir olay hakkında sizinle yüzleşirse veya herhangi bir şüpheniz varsa, bunu çocuğunuza sakince konuşun. Her şeyden önce, bunun onların suçu olmadığına ve bunun için kendilerini suçlu hissetmemeleri veya kendilerini suçlamamaları gerektiğine dair onlara güvence verin. Bundan sonra ne yapacağınızı açıklayın ve sorunu en kısa sürede gereki birimlere bildirin.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime