Turktime

AB’den enerji fiyatlarına karşı hamle!

AB liderleri fiyat artışına karşı kullanılabilecek yöntemleri 21-22 Ekim’de düzenlenecek zirvede görüşecek. AB ülkelerinin enerji bakanları da fiyat artışlarını görüşmek için 26 Ekim’de olağanüstü bir toplantı düzenleyecek.
ABONE OL
Abone Ol
AB’den enerji fiyatlarına karşı hamle!
Haberler / Dünya
14 Ekim 2021 Perşembe 00:34
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Avrupa Komisyonu, AB’nin artan enerji fiyatlarıyla mücadele etmekte kullanabileceği önlemlere dair bir taslak hazırladı ve fiyat artışlarının etkisini azaltmak için ülkelerin birlikte ortak gaz satın alması fikrini araştıracağını açıkladı.

Elektrik ve gaz fiyatlarında bu yıl yaşanan rekor yükseliş sanayi üretiminde aksamalara ve tüketicilerin ısınma faturalarının yükselmesine neden oldu. Bu gelişmeler AB’nin enerji vergi indirimi ya da daha düşük gelirli haneler için yardım gibi acil durum önlemleri hazırlamasına yol açtı.

İŞBİRLİĞİ ADIMI

Komisyon, ülke bazında artan fiyatlara karşı alınacak önlemlere izin verilmesini onayladı. Aynı zamanda gelecekteki fiyat şoklarını önlemeyi amaçlayan işbirliği içerisinde adım atma fikrini öne sürdü.

Komisyon üye ülkelerin ortak bir şekilde stratejik olarak gaz rezervi satın almasının “muhtemel faydalarını araştıracağını” açıkladı. Ülkelerin böyle bir işbirliği içerisine girmesinde gönüllülük esas alınacak. Ortak gaz satın alım görüşmelerini İspanya liderliğinde yürüten AB üyelerinden bazıları kısa dönemli bir kriz için kalıcı düzenleyici önlemlerin getirilmesine dair endişe duyuyorlar.

Komisyon, gaz fiyatlarının Nisan’da daha düşük bir seviyede istikrara kavuşmasını bekliyor. AB liderleri fiyat artışına karşı kullanılabilecek yöntemleri 21-22 Ekim’de düzenlenecek zirvede görüşecek. AB ülkelerinin enerji bakanları da fiyat artışlarını görüşmek için 26 Ekim’de olağanüstü bir toplantı düzenleyecek. (REUTERS)

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Turktime