Turktime

1800 yıllık aşk mesajı!

Metropolis Antik Kenti'nde restorasyonu modern tekniklerle tamamlanan mozaiklerden, 1800 yıllık aşk mesajı ortaya çıktı.
ABONE OL
Abone Ol
1800 yıllık aşk mesajı!
Haberler / Kültür
13 Ekim 2021 Çarşamba 11:28
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

 İzmir'in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti'nde, Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Aybek başkanlığında yapılan ve uzman restoratörlerin katıldığı çalışmalarda mozaiklerin restorasyonu tamamlandı.

GÜNÜMÜZE KADAR AKTARILDI

Renk ve tanelerin daha uzun süre korunmasını sağlayan modern tekniklerin kullanımıyla, Yunan mitolojisinden Aşk Tanrısı Eros, Bereket Tanrısı Dionysos ve Ariadne'nin tablolarını andıran mozaikler belirgin hale getirildi. Kazı Başkanı Prof. Dr. Serdar Aybek, mozaiklerin bulunduğu konukevinin tiyatro ile bağlantılı olduğunu söyledi. Buradaki mozaiklerde aşk ve tiyatro sevgisinin vurgulandığını kaydeden Aybek, "Mozaiklerde Dionysos ve Ariadne birbirine bakıyor. Aralarında da Eros var. Bu da aslında 1800 yıl öncesinden bugüne aktarılan bir mesaj diyebiliriz" dedi.

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Turktime