Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Z
Yiğit Miraç Tokat
YAZARLAR
30 Ocak 2021 Cumartesi

Z

 

 

Hayatımız günden güne değişirken “normal” diye adlandırdığımız yani hayatımızın içerisinde olağan şekilde devam eden davranışların ve alışkanlıkların yeri artık “yeni normal”e doğru evrilmektedir. Evde kaldığımız uzun aylar içerisinde dünya sisteminde yeni olmayan fakat hayatımıza çok hızlı etki edecek olan “yeni” şeylerin sayısı oldukça artmaktadır. Bu tabii ki dijitalleşme olarak düşünülebilir ki bence öyle. 


Fiziki olarak ulusal sınırların hala varlığını korumasına karşın, küresel bir köy (Global village) haline gelen dünyada kültürler ve milletler arası etkileşimin hızı, hayatımıza giren internet sayesinde oldukça arttığı herkesin malumudur. Hayatımızın ve insanlığın var olması için “su” ne kadar hayati öneme sahipse günümüzde de sanıyorum “internet” bir o kadar önemlidir. İnternetin yaşantımıza soktuğu sosyal ağlar sayesinde milletler ve kültürler arasında yeni bir dilin ortaya çıktığı da bir gerçektir ki bu dil artık ulusal dillerin de yerini alacak gibi durmaktadır. 


Küreselleşen ve daha dijitalleşen dünyada İngilizce kitleler arasında temel dil olmuştur. Dijitalleşme ve sosyal ağların kullanılması sonucunda kelimeler arasında bulunan sesli harflerin ortadan kaldırılması, bir cümle ile anlatabilecek duygu ve düşüncelerin bir emoji olarak ifade edebilmesi artık bir tıkla basit hale getirildi. İngilizce başat dil olmaya devam etse de yeni “dijital dil” de yadsınamaz bir gerçektir. 
Milletler artık iletişim aracı olarak akıllı telefonları ve interneti tercih etmektedir. 
Bu teknolojik gelişmelere çok daha uyumlu ve dünyayı daha yakından takip edebilen Z kuşağı gençlerinin geleceğin dünyasına yön verebilecek zihinde ve kabiliyette olduğunu düşünüyorum. 1995-2000’li yılların başında dünyaya gelen nesil olarak tanımlanan bu kitlenin, yeni gelişmelere ve teknolojilere çok daha uyumlu olduğu bir gerçektir. 


Daha sorgulayıcı, özgürlüklerine düşkün, bireyselliği ön planda tutan bu neslin büyük bir çoğunluğu da aynı zamanda totaliter ve/veya muhafazakar yönetimlere karşıdır. Geçimlerini sağlamak, para kazanmak için yapmak zorunda kaldıkları çoğu işler, onlar için sadece zaman kaybı olarak görülmektedir. Yöneticiler de haliyle bu nesle iş hayatında bir iş paslarken veya görev verirken aslında asi ve anti kuralcı yapılarından çekinmektedirler. Bununla ilgili yapılan çalışmalarda, iş verenlerin takım çalışmasına pek yatkın olmayan ve toplumsallaşmadan uzak olup, bireysel değer ve yargılara ağırlık veren bu gençlerle çalışmanın zaman zaman getirdiği sorunlarına yer verilmiştir. 


Klasik yöntemlerle devam eden çalışma hayatımızda yeni neslin bu çalışma ortamına pek uygun olmadığı da bir gerçektir. Zaten emekli olup olmama durumlarını bile sorgulayan bu neslin, kuralları hiçe sayan yapıları nedeniyle hafta içi 5 gün günlük 8 saat çalışma koşullarına soğuk baktığı bilinmektedir. Kısacası, apolitik olmayı ve bireyselliği ön plana alan bu neslin önderliğinde çalışma şartlarının daha iyileştirilip ve çalışma saatlerinin azalttırılarak insanlara sosyal hayatlarında daha mutlu olabilmeleri ve etkileşimde bulunabilmeleri için yer açılabilir. Kuzey Avrupa ülkeleri halihazırda günlük 6 saat çalışmayı uygulamakta ve bireylere daha fazla sosyal alan tanımaktadır.


Geleceğinin dünyasının dinlerden arındırılarak bilime ve dijitalleşmeye daha fazla entegre olması için çalışmalar yürütülürken, Z kuşağının da bu gelişmeleri yakından takip ediyor olması dünya siyasetine ve siyaset yapıcılarının da alacağı kararlara etki etmemesi düşünülemez. 
Geleceğin dünyası Z kuşağının önderliğinde yürütülecek ve şekil alacak gibi durmaktadır. Günümüzde birçok siyasi liderin takip ettiği muhafazakar ve gelenekçi idare yöntemi Z kuşağının asla kabul etmeyeceği bir durum olduğundan dolayı, dünya ve ülke politikaları dijitalleşmeye ayak uyduracak şekilde Z kuşağının ne derece değer göreceği ile de doğru orantılıdır.


Geleceğin dünyasında yerimizi almak istiyorsak kısır siyasi çekişmelerden ziyade, daha akılcı iş ve işlemler yapmalıyız. Z kuşağı bu noktada geleceğin dünyasını inşa edecek en önemli değerdir ve onları kazanmak için var gücümüzle çalışmalı, onların duygu ve düşüncelerini mutlak surette önemsemeliyiz.     

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Misafir
 30 Ocak 2021 Cumartesi 16:26
Z kuşağı gelecektir. Geleceğe yatırım yapmak ise akılcı toplumların işidir. Çağın gereklerine ayak uydurmak ve ona göre vizyon geliştirmek zorundayız. Z kuşağını yok sayarsak bu "gaflet"in bedelini ağır öderiz. Kaleminize sağlık.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime