Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KRİPTO
Yiğit Miraç Tokat
YAZARLAR
30 Nisan 2021 Cuma

KRİPTO

 

 

2019 Dünya Ekonomik Forumunda gelecek 3-5 yıl içerisinde dünyanın dijital paraya geçeğinden bahsedilerek bu noktada atılması gereken adımların nasıl olacağı üzerinde çeşitli toplantılar, görüşmeler yapılmıştı. Plan, paranın tek elde toplanmasının ve kontrolünün sağlanması.
Dijital para veya bilindiği adıyla kripto paranın kullanım alanının genişletilerek tek bir merkezden (İsviçre) yönetileceği bile tasarlanmış bulunmaktadır. İsviçre Merkez Bankası bu işin başında olup, tüm dünya merkez bankalarının bu merkez üzerinden alınacak karar ile yönlendirilmesi veyahut şekillendirilmesi hedeflenmiştir.


Dünya Ekonomi Forumu Direktörü olan Klaus Schwab tarafından tanıtılan bu planda dünya sermaye sisteminin Covid-19 sonrasında yeni bir ekonomik modele geçmesi, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda kapitalizmin daha da geliştirilmesi gerektiği hususlarına değinilmiştir. Yukarıda da bahsettiğim gibi son günlerde haberlere de konu olan kripto paranın (dijital para) merkez üssü İsviçre olacaktır.


Kripto para, şifrelenmiş yani benzeri bulunmayan alt yapısı merkeziyetsiz (decentralized) olan paralar demektir. Yeni Dünya Düzeni’nde yüzyıllardır kullanılan nakit-kağıt- paralar yerini artık bu varlıklara bırakacak gibi görünmektedir. Haliyle bu işin içinde Klaus Schwab ve onun yakın iş birlikçisi olan Rockefeller ailesi bulunuyorsa amaç belli; kapitalizme daha çok kaynak yaratmak!
Maalesef ki bu yüzyıldan başlamak üzere çok yakın gelecekte devletler yerini çok uluslu şirketlere bırakarak onların ultra zengin yöneticilerinin vereceği kararlar yol haritamızı belirleyecektir.

Bu kişiler biz insanlara ve sistemlere şekil vererek kendi istek ve arzularına yönlendirme yoluna gidecektir. Bu kişilerden sadece birisi olan aynı zamanda Space X ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk, bir tweet ile kripto para piyasasına yön vererek bu paralarla alış veriş yapılacağına yönelik açıklamaları devletlerin artık bir noktada karar alıcı mekanizma olmaktan çıktığını göstermektedir. Zaten bu kripto paralar mevcut bankacılık sistemine karşı bir yöntem olarak ortaya çıkarılmıştır. 


Türk halkı bu durumdan bihaber olur mu hiç! Dünyada bu kripto para borsasını en fazla kullanan 4. ülkeyiz. O kadar bu işin içine girmiş olacağız ki yolda kime sorsanız büyük çoğunluğunun bu paraların olduğu borsalardaki çeşitli kripto para varlıklarında sermayesi olduğunu göreceksiniz. 
Bunu istemeyerek söylüyorum lakin bir gerçeği göz ardı edemeyeceğim; yukarıda da bahsettiğim gibi devletler daha hızlı bir şekilde çok uluslu şirketlerin kontrolü altına girmeye devam edecektir. Sınırların olmadığı, dünyanın daha net şekilde küresel bir köy (global village) haline geldiği, paranın kontrolünün bir merkezden yönetildiği veya belli bir zümrede olduğu günlere hoş geldiniz diyorum! 


Artık cebimizde kağıt para olmayacak, bu böyle biline!

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime