Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Engin Altay 'İfşa Edeni Biliyorum!' İmamoğlu'nun Arap Baharı! Ve Atanmayanlar!
Talat Atilla
YAZARLAR
20 Temmuz 2023 Perşembe

Engin Altay 'İfşa Edeni Biliyorum!' İmamoğlu'nun Arap Baharı! Ve Atanmayanlar!

Şair Eşref'in "Kabrimi kimse ziyaret etmesin, gözlerim ebnâ-yi âdemden (adem oğullarından) o kadar yıldı ki, mezar taşımı çalmasınlar yeter!" ricasına rağmen adamın mezar taşını çalmıştı insanoğlu!

Şaka değil.1847- 1912 yıllları arasında yaşayan Manisa Kırkağaç doğumlu usta şairin mezar taşını resmen sırtlayıp götürmüşlerdi!
Doğrusu Eşref, insan evladını iyi tanıyormuş!

Tehlikeli olmaya karar verince, gerçekten çok tehlikelidir insan.
Aslan ormanlar kralı ama
Aslanı kafese koyan kim?
Yırtıcı bir aslan mı daha yırtıcıdır, onu kafese koyan mı?
Nereden, niye geldik Şair Eşref'e diyeceksiniz şimdi.
CHP'nin siyaset yapma pratiğini nasıl anlatsam diye düşünürken aklıma Şair Eşref'in dramı geldi.
İmamoğlu'nun başkanlığında toplanan önemli CHP'li bazı üst düzey yöneticilerin görüntülü görüşmesinin sızması artık CHP'den mezar taşının da sökülmesi anlamına geliyor.

Kılıçdaroğlu'nun kontenjanından vekil olanların, Kılıçdaroğlu'nu devirmek için toplanmaları değil trajik olan. Bu vaziyetler artık hayatın olağan akışına göre gayet olağan.
Trajedi, en önemli mottosu devrim olan bir partinin devrimi sürekli kendi kendisine yapması.
Bir zoom toplantısını dahi yüzüne gözüne bulaştıran CHP'nin rakibi yerine sürekli kendi kendisini
devirmesi. Gerçi burada da devrim var ama 100 yıllık hafızadaki devrimcilerin kemiklerini sızlatan cinsten!

CHP'nin sicil defterine geçen zoom hadisesine gelirsek.
Görüşme elbette buz gibi gizli görüşmeydi. Gizli değil diyenler "Kim ulen sızdıran, bulacağız onu!" diye çırpındıkça, gizli olduğunu daha iyi anlıyoruz! Kim sızdırdı sorusunun cevabı için beraberce iz süreceğiz ama bu görüntülerin yayınlanması sadece CHP, İmamoğlu ve CHP'li yöneticiler için değil, Kılıçdaroğlu için de iyi olmadı! CHP'nin kurumsal kimliğini temsil eden Kılıçdaroğlu'nun bir kaset sonrası genel başkan olma öyküsünü tazeleyen hafızayı da tetikledi aynı zamanda.

Kim bilir belki de sadece bunun için yapılmış olabilir mi sahiden!
Tabi zoom görüntülerine darbe ya da ihanet demek maksadı aşan bir değerlendirme olur ama…
İmamoğlu ve ekibinin genel başkanlarından habersiz böyle bir toplantı yapmalarının etik dışı ve parti disiplini ile uyuşmadığı da açık.
Peki, kim bu kaseti sızdıran?
Aslında parmak izi gibidir zoom toplantıları.
Kim katılıyor, kim çıkıyor bunu öğrenmek dakikalık iş!
Peki, neden herkes o kişiyi arıyor, ya da arıyormuş gibi yapıyor acaba?
Yoksa karanlık siluet sadece bir paravan mı?

Çünkü zoom toplantılarını katılımcılardan her hangi biri rahatlıkla kayıt altına alabilir!
Dikkat dağıtmak isteyen kim(ler) acaba?
İmamoğlu zoom toplantısında kendisinin yanında olup da, kamuoyunun bilmediği birçok kişiyi ifşa ediyor!
Yanına sabitlemek ya da med-cezir yaşamasın diye olabilir mi?
Sızmayacağından emin olduğu için mi, sızacağını bildiği için mi?
Henüz bunları bilmiyoruz ama bilinen bir şey var ki, CHP'nin iç çatışması doğal olarak iktidara yarıyor. Her iktidar, CHP gibi bir muhalefet ister!

İmamoğlu, nasıl kendisini destekleyen Kılıçdaroğlu'nun çağırdığı CHP'li il başkanlarının bir bölümüne "kendinizi belli etmeden dinleyin!" diyorsa...
Aynı taktiği Kılıçdaroğlu da yapıyor!

Amiyane tabiriyle tam bir ajanlar savaşı yaşanıyor CHP'de.
Sözün özü; İmamoğlu, şu anda kendisini 2010 yılında Tunus’taki protestolarla başlayan ve “Arap Baharı”nı yöneten lider gibi görüyor!

Ve zoom kasetini kimin sızdırdığının izini sürerken, büyük bir ip ucu yakaladım.
Zoom toplantısında da bulunan CHP'nin önemli isimlerinden Engin Altay'ın bir arkadaşıma "Zoom kasetini ifşa edeni biliyorum ama söylemem!" dediğini ögrendim.
Altay gibi tecrübeli bir isime, CHP'nin ortasına bomba atanı saklamak yakışmaz.
Bu özel bir sır değil, kamuoyuna mal olmuş bir vukuat.
Şükür ki CHP sır sakla(ya)mıyor!
Pek yakında vizyona girer film!

BAŞIN ÖNE EĞİLMESİN!

“Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır… Dünyanın her yanında öğretmenler insan topluluğunun en fedakâr ve en değerli varlığıdır… Öğretmen bir kandile benzer kendini tüketerek başkalarına ışık verir… Gelecek gençlerin gençler ise öğretmenlerin eseridir. ” diyordu Atatürk.
“Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyordu Hz. Ali.

Bu örnekleri sıralamaya kalksak, sayfalar yetmez.
Öyle ya; söze gelince öğretmenlik en kutsal meslek, dolayısıyla öğretmenler de ayrı bir parantezi hak eden insanlar.
Tüm bu “sözde” değer çocuklarımızın zihnine “Öğretmenim, canım benim… seni ben pek çok, pek çok severim. Sen bir ana sen bir baba artık her şey oldun bana” sözleriyle kazınır ve toplamda toplumsal hafızada ortaya bir ortak payda çıkar.
Buraya kadar olanların hepsi teori aslında. İşin pratiğine gelince

aslında tüm bu sözlerin bir karşılığı olmadığını görüyoruz.
Hali hazırda çalışan öğretmenlere verilen değer bambaşka bir konu. Yıllarını eğitimciliğe adamış öğretmenlere “layık görülen” değer, bugün işe başlayan bir bekçiden çok daha aşağıda.
Ama dedik ya; o ayrı bir konu.

Bir de bu “kuş kadar maaşa” rağmen o mesleğe gönlünü vermiş, hayatının dört yılını o mesleği öğrenmek için okuyarak geçirmiş, işini yapmayı bekleyen ama devletten beklenen “teveccühü” göremediği için bir de “bizi de görün” diye çırpınan öğretmen adayları var.

Çok şey istemiyorlar. Sadece işlerini yapmak için devletin kapıları açmasını, devletluların verdikleri sözleri tutmasını, herkese bol keseden dağıtılan devlet imkanlarından kendilerine sadece “hakları” kadar ayrılmasını istiyorlar.
Ama olmuyor işte. Ne söz verenler sözlerini tutmaya niyetli, ne o sözde teveccüh karşılığını bulmaya meyilli.
Bir kaç istisna hariç 2022 ek atama bekleyen öğretmenlere yapılan bu zulüm, bu zulme karşı gazetecilerden siyasetçilere, sözde öğretmen sendikalarına kadar gösterilen  duyarsızlık yukarıda birkaçına değindiğimiz ama çok daha fazlası olan onca güzel ve yüceltici sözün bir yalandan ibaret olduğunu yüzümüze çarpıyor.

Vicdanı olan, kahrolur. Utanması olan, başını yukarı kaldıramaz.
Ama bakıyoruz herkes pek bir pür neşe, herkesin başı maşallah göklere değecek kadar yukarılarda. Bir tek atanmayan öğretmenler hariç.
Başın öne eğilmesin!
Gökyüzüne değsin!
Hiç bu kadar haklı olmadın hocam!

TALAT ATİLLA'YI TWITTER'DA TAKİP ET!

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Şahsine Kartal
 20 Temmuz 2023 Perşembe 13:03
Talat abi yazını gözyaşları içinde okudum. Diyecek sözüm kalmadı sen öylesine güzel bir insansın ki Allah her daim işini rast getirsin.O bükük boynumuzu Allah kaldırsın inşallah. Bizler hüzünlü kalpleriz ve bu kalplere ses olduğun için çok teşekkürler.Allah hüzünlü kalplerle beraberdir. İnşallah pazar günü olan sınavımız iyi geçer ve o bükük boynumuzu Allah dogrultur.
 Ali ve 40 yıl
 20 Temmuz 2023 Perşembe 08:33
Öğretmen maaşı son düzenleme ile gayet makul bir seviyede. Kamu aylık düzeni (vekil maaşı hariç) uzun bir çalışma sonrası yerine oturmuş görünüyor:) Asgari ücretin ve emekli aylıklarının ise ayrı bir çalışma ile yeniden ayarlanması ŞART! Öğretmenlik coğrafi konum köyler şehirler derken çarşafa dolanmış sanki gibi gibi. Birileri Milli Eğitim öğretim işini halletmiş, bakanlık ele geçirme!.. (normaldir, hükümeti devleti ele geçirmek için TBMM ye, milletin kafasına bomba atılan bir zihinde) yuvalanma, menfaat temin etme yollarını bulmuşlar!!! Öbürü bakıyor bende!! Bende!! Sırasında:( Allah rahmet eylesin Milli eğitime. Allah yardımcısı olsun öğretmen ve öğrencilerin tümüne. Sabır versin ana balars ve bu millete.
 Atilla
 20 Temmuz 2023 Perşembe 08:24
Bizde adet olmuş, meleklerin cinsiyetini tartışmak. Kocca bir partinin başına (kasetle kelle almak demiyom bak -geçtim-) kaset sonrası kimin geleceğini dahi LİYAKAT VE LİDERLİK VASFI OLAN BİRİNİ ARAYIP BULMAK (yok muymuş o zamanlar? Şimdi var mı?) yerine, önde yürüdü diye birini koltuğa oturtmak!:( CeHaPe yada başka parti için demiyorum, hepimiz hepiniz malesef.. Gerçekten ne yapılması gerektiğini bilen! İktidara yürüyen, yürüme niyeti olan! (Çoğunun tek amacı var: o koltuğa oturmak:(), bir siyasetçi bulsalar da bizde gidip koç gibi (kuzu değiliz artık) oy kullansak.??
 Metin
 20 Temmuz 2023 Perşembe 06:52
Benim en sevdiğim gazeteci yazar, yazdıklarında kendimi bulabildiğim yazardır. Atanamayan ogretmenler kendini sende fazlasiyla buldu Talat ATiLLA. Sadece atanamamis ogretmenlere degil bircok kisiye hakli mucadele nedir, nasil yapilir onu gosterdin.Biliyoruz bedeller odedin ama yilmadin.Her sey icin cok Tesekkurler, söz verildigi halde 2022 kpss ile atanamayan ogretmenlerin abisi.
 Mustafa
 20 Temmuz 2023 Perşembe 01:45
Talat abi bizim en değerli hazinemiz kalemimiz abi söz verip üç maymunu oynayanlar bilsinler ki devlet malı deniz yemeyen keriz mantığına bürünmüş israf üzerine israf komşusu açken tok yatanlar abi. Lüks hayatlarından gözlerine perde inmiş zavallılar. Ama keser döner sap döner yeni nesil şak şakci olmayacak abi öyle bir nesil gelecek ki hesap soracak. Nasıl mı kalemiyle abi. Cahil toplum şak şak eder. Bizler ilk ayetten gücümüzü aldık birilerinin arkasına gecmedik. Birilerine siginmadik. Birilerine muhtaç olmadık. Herşey in Allah tan geldiğine inandık. Allah her şeyi bilendir. Görendir.....
 Kadir
 20 Temmuz 2023 Perşembe 00:45
Talat Bey ; öğretmen siz olsanız bu kadar mücadele etmezdiniz. Bişey de kazanacağınız yok. Resmen bir kurtuluş savaşı veriyorsunuz öğretmenlerle… Allah muvaffak eylesin. Ben 10 yıl önce atanmıştım. Resmen gurur duyuyorum sizinle ve değer gören öğretmenliğimle
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime