Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
DÜNDEN BUGÜNE MAHSUN KIRMIZIGÜL SİNEMASI
Aydan Çakır
YAZARLAR
7 Ekim 2021 Perşembe

DÜNDEN BUGÜNE MAHSUN KIRMIZIGÜL SİNEMASI

 

Türkücü gömleğini çıkaran ve yönetmenlik gömleğini giyen Mahsun Kırmızıgül, her ne kadar entelektüel cenahta hala kuşkuyla karşılansa da gişe başarısı yüksek sayılabilecek filmlerinden   biri yönetmenlikteki ikinci sınavı.

Güneşi Gördüm, kalabalık bir ailenin filmi. Askerin emriyle köylerini boşaltan ve bir kısmı İstanbul'da şansını denerken diğerleri de umudu Norveç'e kaçmakta arayan bir aile bu. Beş kız çocuğun ardından istediği oğla sahip olan Ramo, bir oğlu askere giderken diğeri dağa çıkmış Davut, sert mizaçlı Mamo ve onun kendini hep kız gibi hissetmiş erkek kardeşi Kadri filmin merkezinde yer alıyorlar.

Yine çok fazla öykü anlatıyor Kırmızıgül bize. Ama bu kez eklektik durmuyor öyküleri; hepsi bir çatı altında, aynı tema etrafında toplanan bir film. Durum böyle olunca hiç dialoğum olmamasına rağmen 4 - 5 sahnesi olan rolü kabul etmiştim.

Niyetim Mahzun bey ile tanışmaktı. Keyifli bir çalışmanın ardından Kırmızıgül ile güzel bir dostluğumuz oldu. Bir sonra çekmeyi düşündüğü New York'ta Beş Minare filminde bana  göre bir karakter olduğunu ve birlikte çalışmak istediğinde de çok mutlu olmuştum."Derviş Mithat" Amerika da bulunan "Hacı Gümüş" Haluk Bilginer'in "Deccal" olduğu bilgisini Kırmızıgül' ün Polis olarak beni sorgulaması sonucu vermiştim.

Sonrasın da ise "New York" sahneleri başlamıştı. On sayısına ulaşmak içinde sonsuza ulaşmak için de bir şeye ihtiyaç duyuyoruz ve insan ne eker ise onu biçiyor.. İyi veya kötü..

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Fatma
 9 Ekim 2021 Cumartesi 07:16
Türk sineması pandemi ile bir hayli boşladılar artik eskisi gibi kaliteli filmler çıkmıyor özgünlük den uzal toplumuzun değerlerinden uzak avrupa tarzı dizi film yapıyolar ekranlara da ülkemizin manevi değerlerini sergilemeli artik masada yemek yiyen değil yerde yiyen aileler görmek istiyoruz
 Semih
 8 Ekim 2021 Cuma 07:15
Mahsun kırmızıgül filmlerini çoğunu izledim konu işleyişi bakımından güzel fakat hep aynı tarzda ilerliyor
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Turktime