Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BÜYÜK SIFIRLAMA
Yiğit Miraç Tokat
YAZARLAR
8 Şubat 2021 Pazartesi

BÜYÜK SIFIRLAMA

 

 

Karl Marx politik manada söylemiş olsa da, “dünyayı değiştirmek gerekir” sözü aslında yaşadığımız şu anları bir cümlede çok güzel ifade ediyor.
Birileri dünyayı, bizleri ve alışkanlıklarımızı değiştirmek isterken bunu da dünya sistemini istedikleri gibi yöneten birkaç kişi veya aile eliyle yapmaktadır. Yaşantımızı, alışkanlıklarımızı ve bugüne kadar alışılagelmiş bütün düzeni sürdürülebilir ekonomik sisteme çevirip, kapitalizmi daha güçlü ve egemen kılacak bir modele dönüştürüp adına da Great Reset (büyük sıfırlama) dediler.
Nedir bu “Büyük Sıfırlama”? 


Klaus Schwab, 82 yaşında dünyanın en zengin elitlerinden birisi ve yaklaşık 50 yıldır dünya ekonomisine yön veren Dünya Ekonomik Forumu (WEF) başkanlığını yürütmektedir. Söz konusu kişi dünya siyasetinde söz sahibi olan liderleri ve kurumları etkilemeyi ve onları etrafında toplamayı başarmış Alman bir profesördür. Bu kişi aynı zamanda Rothshild ailesiyle de yakın ilişkilere sahiptir. 


Schwab’ın Covid-19 salgını ile ne alakası olabilirdi?
Dünya Ekonomi Forumu Direktörü olan Klaus Schwab tarafından tanıtılan bu planda (büyük sıfırlama), dünya sermaye sisteminin Covid-19 sonrasında yeni bir ekonomik modele geçmesi, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda kapitalizmin daha da geliştirilmesi gerektiği hususlarına değinilmiştir. 


Çizilen bu plana göre devletlerin yerini özel şirketlerin alması, klasik anlamda devam eden ulus-devletlerin yerini çok uluslu teknoloji ve bilimsel çalışmalar yapan şirketlere bırakması tasarlanmıştır. Ayrıca, devletler ya saf dışı edilecek ya da şirketlerin kontrolüne geçerek para, tek merkezden yani İsviçre’den yönetilecek.


Hedef, paranın ve sermayenin daha hızlı dolaşımının sağlanmasıyla devletlerin bir anlamda taşeron olarak kullanılması, tüketimin arttırılarak şirketlerin maksimum fayda sağlamasının hayata geçirilmesidir. Söz konusu kişi tarafından hazırlanan plan gelişmiş birçok devletin ve çok uluslu şirketlerin de (Apple, Microsoft, vs.) desteğini almaktadır. 
Büyük sıfırlama aslında yeni bir konu olmamakla beraber 2014 yılından beri gündemdedir ve bu plan doğrultusunda bir hayli çalışmalar yapıldığı bilinmektedir. Ekonomide yeni bir düzene gidilmesi gerektiğini IMF Başkanı Christine Legarde da söylemiştir. 


Geçmiş dönem “Dünya Ekonomik Forumu” toplantılarında yakın gelecekte dünya para sisteminin nakitten tamamen arındırılarak dijital paraya geçilmesi gerektiğine vurgu yapılarak, bu noktada tek merkezden (İsviçre) olmak koşulu ile bütün devlet merkez bankalarının kontrol edilmesi gerektiğine değinilmiştir. Bu toplantılarda 2025 yılına kadar dijital para alt yapısının tam manasıyla kurulacağı da ifade edilerek, nakitten arındırılmış bir dünyanın temelleri atılmaya başlanmıştır. Bunu da kripto paraların piyasaya sürülmesiyle sağlayacakları bir gerçektir. Kısacası, para bir üst yapı tarafından kontrol edilecek ve tüketim alışkanlıklarımıza ve harcamalarımıza yine bir üst akıl yön verecektir.


Bütün bu planı hayata geçirmek ve eski alışkanlıkları, yaşantıları, çalışma şeklini, yaşam tarzını, hatta dini ritüelleri bile değiştirmek gerekiyordu. Çünkü köklü bir değişime eski alışkanlıklarla devam edilmesi mümkün görünmüyordu. Yeni normal denilen şey aslında bu fikri ortaya atan kişilerin kendi emelleri noktasında ortaya çıkardıkları parasal düzenden başka bir şey değildi. Köklü bir değişim için bir sebep bulunması gerekiyordu ki bu da Covid-19 dan başkası olamazdı. 
Koronavirüs pandemisi sebebiyle alışkanlıklarımızın değiştirilmesi, evlere tıkılarak ihtiyaçlarımızın değiştirilmesi hatta camilerin bile boşaltılıp insanların evlere tıkarak bir dünya oluşturmuş olmaları hiçte mantıksız gelmiyor. Son bir yılda dünya genelinde karantina sebebiyle evde kalan insanların kredi kartlarıyla yaptıkları harcamaların nakite oranla daha fazla olduğu bilinmektedir. Mastercard ve Visa’nın tek bir aileye ait olduğu (Rothshild) gerçeği bir tesadüf mü acaba? 
2021 Dünya Ekonomik Forumun başlığının Covid-19 olacağı yıllar öncesinden planlanmıştı. Öyle ki, 2018 senesine gittiğimizde Dünya Bankası (WB)’nın internet sitesinde “Covid-19” test kitlerinin tanıtımının yapılması nasıl açıklanır? Hiçbir şey plansız ve ezbere yürütülmüyor. Bu planı hayata geçirmeye çalışan çevreler için yeni dünya düzeni normal alışkanlıklarla devam edemezdi, bunun için köklü bir değişlik yapılarak Covid-19 salgınının ortaya çıkarılması ve yeni normal denen sisteme ayak uydurulmamız hiç tesadüf değildir. 


Devletlere ve toplumun yaşam tarzına müdahale ediliyor, sosyal ilişkiler minimize ediliyor, tüketim alışkanlıkları değiştirilirken insanlar toplumdan soyutlaştırılıp daha fazla para harcamaya teşvik ediliyor. Normal şartlarda devletlerin halkına yapamayacağı bu hızlı değişim bir pandemi bahanesiyle çok hızlı bir şekilde yapılıyor. Sistem istediği zaman bu pandemi sonra erecektir.
Bye bye nakit para, hoş geldin kripto (dijital) para.  

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Misafir
 8 Şubat 2021 Pazartesi 11:17
ilginç!
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime
ABB, PORTAS