Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ABD darbe yapmak istiyor! Tutuklandı! Bulut'a kallavi görev! FOX satılmıyor!
Talat Atilla
YAZARLAR
15 Ocak 2024 Pazartesi

ABD darbe yapmak istiyor! Tutuklandı! Bulut'a kallavi görev! FOX satılmıyor!

Theodore Parker "Demokrasi demek, “ben de senin kadar iyiyim” değil, “sen de benim kadar iyisin” demektir." der.

Parker, doğru söyler.

Demokrasi serüvenimiz çok parlak geçmedi. Kendi kendimize egemen olmayı öğreten yönetim sistemimiz defalarca darbe ve muhtıralarla sarsılsa da yıkılmadı.

15 Temmuz darbe girişimini bloke etmemiz bana göre Türkiye'ye bin yıl zaman kazandırdı.

Türkiye'deki darbe tarihi, aslında NATO'nun tarihidir.

NATO'nun ABD'nin arka bahçesi olduğunu hatırlatmam hepimiz için faydalı olabilir.

Asıl soruya geçersek...

ABD, Türkiye'den ne istiyor?

Büyük başlıkta tam teslimiyet, alt başlıkta parçalanmış Türkiye...

Aslında Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca ABD'nin gücünü önemsedi, hatta belli dönemlerde o güce teslim de oldu ama tüm bunlar ABD için yeterli olmadı.

ABD, kesintisiz ve tam teslimiyet talebine yanıt alamadığı zamanlar, arka bahçesinde sakladığı silahtan haşhaşa kadar tüm savaş argümanlarını geçmişte ve bugün sahaya sürdü, sürüyor.

Ve çok yakın tarihe dair bir kaç başlığa gelirsek...

ABD, NATO üyesi olmayan İsrail ve Ermenistan orduları ve PKK-YPG terör örgütüyle birlikte askeri tatbikatlar yaptı.

Tüm dünyanın gözleri önünde terör örgütü PKK/PYD’ye yönelik binlerce tır askeri sevkiyat yaptı.

Yunanistan ve Suriye'deki askeri üslerinin ne anlama geldiği açık.

Fırat'ın doğusu dahil Türkiye'nin enerjisini emerek üniter yapımızı bitirmek istediği herkesin bildiği bir sır oldu artık.

Ciltler dolusu kitap yazılsa, ABD'nin aşağıdaki fotoğrafta Türkiye'ye yaptığı kuşatmayı bu kadar net gösteremez.

Ve tam da bugünlere gelirsek...

Sokaktaki insan dahil herkes biliyor ki, son günlerde verdiğimiz şehitler dahil canımızı yakan hadiselerin neredeyse tamamının arka planında ABD aklı var.

Deneyimli siyaset uzmanlarına göre ABD, uzak olmayan bir zamanda bir kaç stratejik hamle ile Türkiye'de yeniden darbe yapmayı deneyecek.

Terör örgütü PKK askeri olarak yenilse de, fikri olarak halen etkili.

PKK'nın etkili olduğu alanları seçimlerden sonra hareketlendirme ihtimali gözden kaçırılmamalı.

Darbe için kaos koşulu burada da devreye girebilir.

PKK'nın diğer terör örgütleri ile kaos ve yönetilemeyen Türkiye için ittifak yapma potansiyelini devlet unsurlarının bloke edeceğine güvenirim ancak şu unutulmamalı ki... Zihni dağınık olan insan da, devlet de ayakta duramaz.

Kamuoyunun bilmediği bir ayrıntıyı aktarırsam, ne demek istediğimi daha iyi izah edebileceğimi umuyorum. Kısa süre önce kritik  birimde görev yapan bir komiser, terör örgütünün temsilcisi olduğu bilinen tanınmış bir gazeteciye bilgi gönderirken yakalandı ve tutuklandı!

Bu olay elbette bir yönüyle devletin denetim mekanizmasının çalıştığını gösterirken, diğer yandan devletin içine sızmış terör unsurlarının cüret ve diriliğine de işaret ediyor.

Türkiye'nin önümüzdeki 6 ay ve özellikle bir yıl için psikolojik ve fiziki tedbirleri en üst düzeyde alması gerektiğine inanıyorum.

Devlet büyüklerinin iyi korunmasından, sokağı hareketlendirme potansiyeli olan her olguya karşı devletin radarlarının açık olması büyük önem taşıyor.

Tabi ki devleti yönetenlerin de vatandaşın bağısıklık sistemini düşürecek, geleceğe dair umutlarını kıracak eylem ve sözlere karşı eskisinden daha hassas bir tutum içinde olması çok önemli.

Darbe paranoyası içinde elbette yaşanmaz ama şüphenin uyanık tuttuğunu da unutmamalıyız!

YİĞİT BULUT KALLAVİ BİR MAKAMA GELİYORMUŞ!

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut'u tanırsınız. Gazeteci...Eski Habertürk TV genel yayın yönetmeni.

Bulut'un son anda değişiklik olmazsa kritik bir göreve geleceğine yönelik bir bilgi aldım. Neresi olduğunu öğrenemedim ama haber kaynağım "kallavi bir yer" tanımlaması yaptı.Bekleyip görelim!

DOĞAN ŞENTÜRK : FOX'UN SUUDİ ARABİSTAN'A SATILACAĞI İDDİASI YALAN

Suudi Arabistan'da yaşanan Süper Kupa Krizi'nin ardından FOX TV'nin Suudi Arabistan sermayesine satılabileceği iddiası ortaya atıldı.

Bu haberlerin bir türlü bitmemesi üzerine FOX TV'nin genel yayın yönetmeni Doğan Şentürk'ü aradım. Şentürk, FOX isminin değişeceğini ama FOX TV'nin Suudi Arabistan'a satılacağı söylentilerinin yalan olduğunu belirterek "Böyle bir şey söz konusu dahi değil. Bilerek ya da bilmeyerek enerjimizi düşürmek isteyenlere aldırış etmeden objektif gazetecilik yapmaya devam edeceğiz" dedi.

KISA...KISA..

* Kulislerde CHP'de aday belirlemede 3 tanınmış CHP'linin çok belirleyici olduğu konuşuluyor. Aday adayları, CHP genel merkezinde özel bir odada toplantılar yapıyorlar. Birisinin ismini yazayım, diğer isimleri CHP'ye bakan muhabirlere bırakıyorum. Bu üç isimden birisi Veli Ağbaba....

* CHP,  Antalya'nın Serik ilçesinde Dr. Kadir Kumbul'u aday göstermiş. Her siyasi görüşten arkadaşım aradı. Kumbul için "klasik bir CHP adayı değil. CHP bu sefer en doğru adayı buldu. Her kesimden oy alabilecek bir karekter" iddiasında bulundular. Kadir Kumbul, Serik'teki seçimlere heyecan getirmiş görünüyor.

* Yörüklerin lideri, eski Başbakan Tansu Çiller'in manevi oğlu,  Antalya siyasetinin kritik ve etkili isimlerinden Abdullah Duman'ın Kepez ilçesi belediye başkan adaylığı için iktidar partisinin radarında olduğu söyleniyor.

VELHASIL: Fırsat karınca yürüyüşü ile gelir, yıldırım hızı ile gider...

Hz. Ali

TALAT ATİLLA'YI TWITTER'DA TAKİP ET!

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Mehmet İPEKOĞLU
 16 Ocak 2024 Salı 23:41
Fetoyla yapılan "üstün"mücadele neticesinde arpa boyu yol alındığının belgesidir kritik görevdeki muhbir komiser. Sakalsız zangoç ile fotoğrafı olupta nerdeyse bakan olmayanmı var?
 Cengiz Metin
 15 Ocak 2024 Pazartesi 10:53
Siyasetçi bazan terse yatırmasını bilmeli. Masayı Kılıçtaroğlu değilde Meral hanım kursa yönetseydi mesela!.. yada CeHaPe zihniyetinin bu günkü size ilginç gelen chpye klasik aday! Profili neyse!! Çok önceden neredeyse koşup gelseydi?? Nasıl bir sonuçla karşılaşılırdı Türkiye siyasi sahnesinde!
 Nurullah
 15 Ocak 2024 Pazartesi 08:09
Seçimler yaklaştığı için Kaos ortamının yapay olarak üretildiğini düşünüyorum. Gerilim veriyorlar, emin olun seçimler bitince bu sözde kaos unutulucak ve haklı olduğum ortaya çıkacaktır ama atı alan Üsküdar''ı geçmiş olacak. Kumandalı Kaos yada Yapay Kaos hem gerçek zarar getirmiyor hem de halkı konsolide ediyor neticede mevcut iktidara oy getiriyor daha da bir faydası muhalif olmanın vatan hainliği gibi algılanmasına sebep oluyor. 15 Temmuz bir kere yaşandı ama bin kere kaymağı yendi. 90''lı yıllarda Genelkurmay''ın ışıkları yanıyor derlerdi, darbe iması anlamında, şimdi Genelkurmay''ın ışıkları yanmasa da birileri yanıyor gibi gösterip mağdur rolü yaparak koltuğu, makamı ve gücü devam ettirme planlarında olma ihtimali yüksek diye düşünüyorum. Mitlere inanmam çünkü istihbarat dünyasında yaşıyoruz bu sebeple her işte bir bit yeniği ararım. Lafın tamamı aptallara anlatılır derler. Ülkede yaşanan hiç bir olayın tesadüfi yaşanmadığını normal zeka sahipleri ve daha yukarısı anlar diye düşünüyorum.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime