Turktime

Uzmanlar uyardı: Milyonlarca kişiyi öldürüyor

2019'da 1,2 milyon kişi antibiyotiklere direnç gösteren bakteriler nedeniyle tedavi edilebilir enfeksiyonlar nedeniyle hayatını kaybetti.
ABONE OL
Abone Ol
Uzmanlar uyardı: Milyonlarca kişiyi öldürüyor
Haberler / Sağlık
20 Ocak 2022 Perşembe 12:04
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Dünyada 1,2 milyondan fazla kişinin, antibiyotiklere dirençli bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlar nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

Dünyanın önde gelen bilimsel yayınlarından Lancet'ta yayınlanan yeni bir araştırma, antibiyotiklere dirençli bakteriler nedeniyle ölümlerin AIDS ve sıtma kaynaklı ölümlerden fazla olduğunu ortaya koydu.

Washington Üniversitesi öncülüğündeki uluslararası bir ekibin 204 ülkede yürüttüğü kapsamlı araştırmaya göre, özellikle yoksul ülkeler bu durumdan daha fazla etkileniyor ancak antimikrobik direnç (AMR) herkesin sağlığını tehdit ediyor.

Antibiyotiklere direncin dolaylı olarak rol oynadığı gerçek ölüm rakamının 5 milyonu bulduğu belirtildi.

AMR sonucu ölümlerin büyük bölümü alt solunum yolu enfeksiyonlarından ya da kan dolaşımıyla ilgili enfeksiyonlardan kaynaklanıyor.

GİZLİ PANDEMİ

Özellikle çocukların risk altında olduğunu vurgulayan araştırmacılar, AMR kaynaklı ölümlerin 5'te birinin 5 yaş altı çocuklarda görüldüğüne dikkat çekti.

Uzmanlar, uzun süredir antimikrobik direncin Covid-19 sonrasında patlayabilecek “gizli pandemi” olduğuna dikkat çekiyor.

Son yıllarda fazla antibiyotik kullanımının bu ilaçların ciddi enfeksiyonlardaki etkisini azalttığına dikkat çekilen araştırmada, yeni ilaçlara yatırımların artırılması ve mevcut antibiyotiklerin daha bilinçli kullanılması tavsiye edildi.

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime