Turktime

Uzmanlar açıkladı! Diz ağrıları nasıl tedavi edilir?

Diz ağrısının birden fazla sebebi olmakta beraber kişilerin hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. Uzmanlar bu ağrının tedavisini açıkladı.
ABONE OL
Abone Ol
Uzmanlar açıkladı! Diz ağrıları nasıl tedavi edilir?
Haberler / Sağlık
27 Ekim 2021 Çarşamba 08:28
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Diz eklemi insan vücudundaki en büyük eklemdir. Günlük aktiviteler normale yakın diz eklemi fonksiyonu gerektirir. Uyluk kemiğinin alt ucu, incik kemiğinin üst ucu ve diz kapağı diz eklemini oluşturur. Uyluk kemiği ve incik kemiği bağlı büyük bağlar diz stabilitesini sağlarken, uzun uyluk kasları güç sağlar.

Üç kemiğin birbirine değdiği eklem yüzeyleri kıkırdak ile kaplıdır. Bu kıkırdak bir yastık görevi görür. Bu sayede kemikler birbirine kolayca hareket edebilir. Zamanla bu kıkırdakların hasar görmesi ve kireçlenmesi günlük yaşamı etkileyen diz ağrısına neden olabilir. Kronik diz eklem ağrısının birçok nedeni vardır ve hastalık ilerlemeden tedavi edilmesi çok önemlidir.
Kronik diz ağrısının birçok sebebi olabilir

Kireçlenme, kronik diz ağrısının en yaygın nedenidir. Osteoartrit, romatoid artrit ve travmatik artrit, kronik diz eklem ağrısına neden olan artrit türleridir.

Osteoartrit genellikle 50 yaş sonrası oluşur. Genetik yatkınlık en önemli sebeplerden biridir. Kemikler için yastık görevi gören kıkırdak yumuşar ve yırtılır. Kemikler birbirine sürtünerek kronik diz ağrısına ve sınırlı hareket açıklığına neden olur.

Romatoid artrit hastalığında eklem zarı kalınlaşır ve bu durum yangı oluşturur. Aşırı miktarda üretilen eklem sıvısı eklemi doldurur ve kronik yangı kıkırdak hasarı yapar. Sonucunda ise kıkırdak kaybı oluşur. Bu durum ise eklemlerde ağrı ve hareket kaybına sebep olur.

Travmatik artrit ise travma sonrası kireçlenme ciddi diz travmalarından sonra oluşmaktadır. Zamanla diz kırıkları ve bağ yaralanmaları kıkırdak hasarına neden olabilir. Bu, kronik diz eklem ağrısına ve fonksiyon kaybına yol açabilir. Bu durumda diz protezi önemli bir tedavi seçeneğidir.

TEDAVİSİ NASIL OLMALI?

Günümüzde diz ağrıları için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Karar verilecek tedavi yöntemi kişinin ihtiyacına göre uzman hekim tarafından karar verilir. Sıklıkla tercih edilen ameliyatsız tedavi yöntemleri ise;

PRP yöntemi: PRP yöntemi diz eklem ağrılarının tedavisinde etkili sonuçlar elde etmiş ve uzun süreli iyileşme sağlamaktadır. Tek bir tedavi yöntemi olarak ve diğer tedavileri desteklemek amacıyla kullanılabilir. PRP tedavisi, yaralanmış ve yaralanmış dokuların hızla iyileşmesini ve ağrıların giderilmesini sağlayabilir. Damarlarda yaraları ve ağrıları iyileştirebilen hücreler vardır. Diz ekleminde bu hücrelerin sayısının yetersiz olması nedeniyle iyileşme süreci zorlaşır. Bu nedenle PRP yöntemi kullanılarak iyileşen kan hücreleri direkt olarak dizdeki kusurlu bölgeye enjekte edilir ve kısa sürede tedavi edilir.

Kök hücre yöntemi: Diz eklemi kıkırdak hasarı durumunda kök hücreler, kolajen veya hyalüronik asit taşıyıcıları aracılığıyla hedefleme etkisi sağlar, böylece dizine yayılmadan sadece hasarlı bölgede işlev görürler. Kök hücreler insan hücreleri olduğu için tedavinin amacı dokunun kendisini kolaylıkla iyileştirmek ve yenilemektir.

Ozon tedavisi yöntemi: Erken dönemde merdiven inip çıkamama, dizlerini bükememe gibi şikayetleri olan hastalarda doğal tedavi olarak özellikle haftada bir veya iki kez diz eklemine ozon gazı enjekte edilmesi çok faydalıdır. Hiçbir yan etkisi veya zararı yoktur.

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime