Turktime

Sağlık Bakanlığı'ndan yeni uygulama: Neyim Var?

Sağlık Bakanlığı, yeni hizmeti "Neyim Var?"ı kullanıma sunduğunu duyurdu. Yapay zeka destekli bir hizmet olarak karşımıza çıkan Neyim Var?, şikayetlere göre hastalıkları tahmin edip, vatandaşı ilgili bölüme yönlendiriyor.
ABONE OL
Abone Ol
Sağlık Bakanlığı'ndan yeni uygulama: Neyim Var?
Haberler / Sağlık
22 Ekim 2021 Cuma 20:59
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Sağlık Bakanlığı, milyonlarca vatandaşın işini kolaylaştıracak yeni bir hizmeti hayata geçirdiğini duyurdu. "Neyim Var?" isimli bu hizmet, vatandaşların hastaneye başvurmadan önce nesi olduğunu kısmen de olsa anlamalarını ve bu sayede yanlış bölüme başvuru yapmalarının önüne geçiyor. 

"YANLIŞ ALINAN RANDEVULARIN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ"

The Future Healthcare İstanbul Uluslararası Konferansı'nda açılış konuşması yapan Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci tarafından yapılan açıklamalarda, Neyim Var? hizmetiyle yalnlışlıkların önüne geçileceği, bu hizmet sayesinde günde 120 bin kişinin yanlış randevu alınmasının önüne geçileceğini duyurdu.Dr. Şuayip Birinci, konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Türkiye'de her gün 2 milyon muayene var. Şimdi Kovid sebebiyle biraz azaldı. Yüzde 6'sı yanlış branşa başvuruyor. Baktığınızda, 120 bin kişinin alabileceği tedavinin belki etkin bir şekilde alınmasını engellemiş oluyoruz. Yanlış branşı seçiyor, yanlış tesise gidiyor.

Bu uygulama ne yapıyor? Kişiye tıbbi, anlayacağı sorular soruyor. Sonra branş önerisinde bulunuyor ve 5 tanıda en çok hangisi, oranların yüksekliğine göre de kendisine bilgi veriyor. Bunu geçen hafta açtık. 2 milyon giriş oldu. 90 bin civarında tanısıyla beraber sonuçlanan raporlar oldu. Hekim sizi muayene ettiği zaman da sizin ona verdiğiniz cevapları görüyor. Bundan sonraki süreçte en kritik hedefimiz, bu geri bildirimlerle tedavi süreçlerini etkin planlanmasını sağlamak. Bazen çok gereksiz tetkikler istiyor hekim, o hastalığı bulmak için. Sistem rehbere uygun, onun tanıya ne kadar hızlı ulaştığını ölçecek ve o kişiye makale önermeye başlayacak. Böylece hekimin sürekli öğrenme kapasitesini geliştirip, ona yardım edeceğiz ve sağlık profesyonellerinin elini rahatlatacağız.

Sağlık Bakanlığı'nın yapay zekaya dayalı yeni hizmeti, vatandaşların rahatsızlıklarıyla ilgili bilgi vererek hastalığın anlaşılabilmesi için ön değerlendirme sunuyor. Yapay zeka, vatandaşın verdiği bilgiler üzerinden tahmin yürüterek bir tavsiye veriyor ve vatandaş da o tavsiyelere uyarak doğru bölümden randevu alma imkanı yakalamış oluyor. Yalnız bu hizmetin hastalıklara ilişkin kesin sonuç vermediğini belirtmekte fayda var. Yani her halükarda bir uzmana görünmeniz gerekiyor. 

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime