Turktime

Rusya seçimleri için şok iddia! Siber saldırı mı oldu?

Rusya'nın Washington Büyükelçiliği'nden şok bir iddia geldi. Yapılan açıklamada başta ABD olmak üzere bazı ülkelerin siber saldırılar gerçekleştirildiği iddia edildi.
ABONE OL
Abone Ol
Rusya seçimleri için şok iddia! Siber saldırı mı oldu?
Haberler / Dünya
21 Eylül 2021 Salı 14:29
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Rusya genelinde Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma için 17-19 Eylül arasında yapılan seçimlere yönelik “siber saldırı” iddiası geldi. Rusya’nın Washington Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, seçimlere ABD başta olmak üzere bazı ülkelerden siber saldırılar düzenlendiği ifade edildi.
Açıklamada, “Seçimler sırasında yoğun siber saldırılarına maruz kalındı. Bunların yüzde 50'si ABD topraklarından gerçekleştirildi. Saldırıların amacı Rusya'nın seçim sistemini itibarsızlaştırmaktır. ABD tarafından konuyla ilgili açıklama bekliyoruz” denildi. Rusya’daki seçimlerin şeffaf bir ortamda yapıldığı vurgulanarak, “Seçimlere etki eden bir usulsüzlükle karşılanmadı” ifadeleri kullanıldı.

PUTİN SEÇİMİ KAZANDI

Rusya Merkez Seçim Kurulu verilerine göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kurucusu olduğu Birleşik Rusya Partisi yüzde oyların 49.8’sini alarak parlamentoda 315 sandalye kazandı. Rusya Komünist Partisi 18.9 oy oranı ile ikinci, Rusya Liberal Demokrat Parti ise yüzde 7.5 ile üçüncü, Adil Rusya yüzde 7.46 ile dördüncü ve Yeni İnsanlar Partisi 5.32 oy oranı ile parlamentoya giren beşinci parti oldu. Bu sonuca göre parlamento seçimlerindeki yüzde 5’lik barajını, 14 siyasi partiden 5’i geçebildi.

Rusya'da her 5 yılda bir yapılan Duma seçimlerinde 450 sandalye için 225 aday, parti listesinden, 225 aday ise bağımsız olarak seçiliyor. Bağımsız adayların büyük çoğunluğu partilerin belirlediği isimlerden oluşuyor. Seçimlerde yüzde 5 barajını geçen partilerin milletvekilleri Duma'da sandalye sahibi oluyor.

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Turktime