Turktime

Kediler için Covid Aşısı geliştirildi!

Kazakistan'da Uluslararası Aşı Merkezi tarafından kediler için NARUVAX-C19 (pets) isminde COVID-19 aşısı geliştirildi. Aşının kediler üzerinde denemesinin yapıldığı bildirildi.
ABONE OL
Abone Ol
Kediler için Covid Aşısı geliştirildi!
Haberler / Sağlık
24 Ekim 2021 Pazar 11:38
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Geçtiğimiz senelerde ve pandeminin başlangıcında yapılan bazı araştırmalarda hayvanların da COVID-19 virüsüne yakalanabildiği ve hatta taşıyıcı olabildiği belirtilirken, bazı araştırmalar ise hayvanlarda hiçbir vakaya rastlanmadığını öne sürmüştü. Bir araştırmaya göre ise, COVID-19 mutasyonu sonucunda ortaya çıkan Feline Enfeksiyoz Peritonit (FİP)’in kediler için ölümcül ve bulaşıcı olduğu bildirilmiş ama uzmanlar hayvanların virüs semptomlarını insanlar gibi yaşamadığını, ağır geçirmediğini söylemişti. Benzer kaygılar her salgın hastalıkta yaşanabiliyor. Dolayısıyla, hayvanlardaki virüs riskine karşı da çalışmalar yapılıyor.Hayvanlar için yapılan çalışmalardan birisi de Kazakistan’da gerçekleştirildi. Ulusal Tarım Araştırma Üniversitesi’ne bağlı bulunan Uluslararası Aşı Merkezi tarafından, kediler için NARUVAX-C19 (pets) isminde bir alt ünite aşısı geliştirildi. Aşı, Nur Sultan’da düzenlenen Uluslararası Tarım Fuarı’nda kamuoyuna tanıtıldı.

"HAYVANLAR VİRÜSÜN MUTASYONUNA SEBEP OLABİLİR"

Törende yapılan açıklamalarda, evcil hayvanlarda ve özellikle kedilerde COVID-19 riskinin bulunduğu ve hayvanların virüsün mutasyona uğramasına sebep olabileceği belirtildi. Aşının kediler üzerinde denemesinin yapıldığı açıklanarak, "Tamamen güvenli olduğu ve COVID-19’a karşı koruma sağladığı tespit edildi. Bu aşı sayesinde hayvanlarımızı virüsten koruyabileceğimizi umuyoruz." ifadelerine yer verildi.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime