Turktime

İyi Parti'li Özlale: 1.6 milyon vatandaşımız yoksulluktan kurtulacak!

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, Meral Akşener’in açıkladığı Rüzgargülü Projesi’nin ayrıntıları açıkladı. Özlale, projeyle 15.1 milyon öğrenciye ücretsiz kahvaltı ve öğle yemeği sunulacağını belirtti.
ABONE OL
Abone Ol
İyi Parti'li Özlale: 1.6 milyon vatandaşımız yoksulluktan kurtulacak!
Haberler / Siyaset
11 Ekim 2021 Pazartesi 13:00
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Projeyi hazırlayan İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, projeyle 15.1 milyon öğrenciye ücretsiz kahvaltı ve öğle yemeği sunulacağını belirterek, “Ücretsiz yemek programının uygulanmasıyla 1.6 milyon vatandaşımız yoksulluktan kurtulacak” dedi. Projeye göre; gıdaya erişim olmasıyla eğitimde devamlılık artacak.

"DOĞRU BESLENEN ÖĞRENCİ BAŞARILI OLUR"

İYİ Parti’li kaynaklar, Türkiye’nin PISA skorlarında “başarısız öğrenci” grafiği çizdiğini belirtirken, “doğru ve dengeli beslenen öğrencilerin, derslerinde daha başarılı olacağını” kaydetti. Projeyle matematikte yüzde 10, dil bilgisinde ve fen bilgisinde yüzde 9’a varan eğitim kalitesi artışı yakalanabilecek.

Bu artış yakalandığında, Türkiye PISA skorlarında, matematikte 35. sıradan 17. sıraya, dil bilgisinde ve fen bilgisinde ise 33. sıradan 7. sıraya yükselebilecek. Özlale,  “TÜİK verilerine göre, ülkemizde 3 yaşından küçük her 100 bebeğimizden 45’i; 3-14 yaş arası her 2 çocuğumuzdan biri; 15-24 yaş arasındaki her 3 gencimizden biri en yoksul yüzde 20’lik kesimi oluşturan ailelerde yaşıyor. Yoksulluk, çocuklarımızın yeterli gıdaya erişmesini de engelliyor. Projeyle aileler üzerinde ek gıda masrafı azalacak, okullaşma artacak. 720 bin yeni iş imkanı yaratılacak. Okullarda ücretsiz yemek programının uygulanmasıyla 1.6 milyon vatandaşımız yoksulluktan kurtulacak,   gelir eşitsizliği ise yüzde 1.6 oranında azalacak” dedi.

KAYNAK: MİLLİYET

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime