Turktime

İş dünyasının maliyet tedirginliği artıyor!

Kurlardaki sert hareketler iş dünyası için büyük bir zorluk yaratıyor. Sektör yetkilileri finansal istikrarın oluşturulması çağrısı yapıyor.
ABONE OL
Abone Ol
İş dünyasının maliyet tedirginliği artıyor!
Haberler / Ekonomi
27 Ekim 2021 Çarşamba 06:38
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İş dünyası dövizdeki yüksek oynaklık nedeni ile plan yapamaz hale geldi. Yapılan bütçelerin tamamı çöp haline gelirken, bırakın yeni yatırım kararını mevcut işlerin dahi nasıl sürdürüleceğine dair bir program belirlemek imkansızlaştı.

TOBB BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI
Yaşanan bu derin sorun ile ilgili ilk açıklama TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan geldi. Hisarcıklıoğlu reel sektörün döviz kurlarındaki artıştan tedirgin olduğunu belirterek, “Temennimiz, finansal istikrarın tesis edileceği ortama en kısa sürede kavuşmaktır” derken, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan da, “Merkez Bankası, kararıyla enflasyonu önemsemediğini ortaya koydu” değerlendirmesini yaptı. TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel de tüm maliyetlerin döviz paralelinde arttığını ve endişe yarattığını belirterek, “Döviz kurlarında istikrar olmadığı sürece maliyet hesabı yapamıyoruz” dedi.

Hammadde tedarikinde baskı altında kalıyoruz

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Gültepe: “İş dünyası olarak öngörülebilir şekilde ilerlemek istiyoruz. Böylesine inişli çıkışlı kurun olduğu dönemde hesaplama yapmakta zorlanıyoruz. Hem hammadde tedariki hem de yabancı alıcıların baskısı nedeni ile zor durumda kalıyoruz.”

Sektörlerin beklentisi öngörülebilirlik
Otomotiv Distribütörleri Derneği Genel Koordinatörü Hayri Erce: “Bütün sektörlerin beklentisi ekonomide öngörülebilirliğin sağlanması. Bunu sağlayamadığınızda her şey oynak oluyor. Seçim patikasına girildiği zaman ekonomi öncelikli gündem maddesi olmaktan çıkıyor, kaygılıyız.”

Dövizdeki artış kârlılıkları etkiledi
Akkök Holding CEO'su Ahmet Dördüncü: “Şimdi enerji sektörüne bakıldığında, fiyatlar çok arttı. 6 ay önce 70-80 dolara alınan kömürün tonu 200-2300 dolara çıktı. Sektörde birçok şirketler yabancı kredi ile yüklü bir bilançoya sahip. Dövizin çıkışının bilançolara yansıması da net kârlılıkları etkiledi.”

SÖZCÜ

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime