Turktime

İklim krizinde insanın rolü ne kadar?

Paris İklim Anlaşması'nda, ülkeler yüzyılın sonuna kadar küresel ısınmayı 2ºC ile sınırlamak için ellerinden gelen her şeyi yapmayı taahhüt ettiler. Şimdiye kadar sunulanlara bakarak, dünya 2,7ºC'lik bir küresel ısınmaya doğru gittiğini söyleyebiliriz.
ABONE OL
Abone Ol
İklim krizinde insanın rolü ne kadar?
Haberler / Analiz
23 Ekim 2021 Cumartesi 00:02
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

TURKTIME / Fosil yakıtların (kömür, doğal gaz ve petrol gibi) yakılmasının ve ormanların tarıma açılmasının gezegeni ısıttığına ve aşırı hava olaylarına neden olduğuna hiç şüphe yok.

Son on yıllar içerisinde yapılan araştırmaların ortaya koyduğu ezici bilimsel kanıtlara rağmen, çok sayıda politika yapıcı durumun ciddiytini hala anlamıyor gibi görünüyor.

İklim krizi, araştırmaların ortaya koyduğu onca kanıttan sonra bilimsel bir tartışma olmaktan çıksada, bir nedenden dolayı hala siyasi bir tartışma konusu.

2013'te yapılan bir araştırmada, küresel ısınmanın ardındaki insan sorumluluğuna ilişkin bilimsel fikir birliği düzeyi ölçülmüş. Araştırma, bilim dünyasının yüzde 97'sinin iklim değişikliğinin insan kaynaklı olduğu konusunda bir fikir birliği olduğunu ortaya koymuş.

Araştırma, 1991 ve 2012 yılları arasında bu konuda yayınlanan makalelerin incelenmesini kapsıyor. Bu fikir birliğinin, iklim değişikliğinin kaynağı konusundaki farkındalık üzerinde büyük etkisi oldu.

Son dönemde, Cornell Üniversitesi'nden bilim insanları, iklim değişikliğinin kaynağı konusunda fikir değişikliğinin olup olmadığını belirlemek için 2012'den beri yayınlanan bu konudaki araştırmaları yeniden incelediler.

Araştırmanın sonuçları bize, iklim değişikliğinin arkasında insan olduğuna dair şüpheci bakışlarında neredeyse sıfıra indiğini gösteriyor. 

KÜRESEL ISINMA KÖTÜYE DOĞRU GİDİYOR

Hemen hemen tüm ülkeler tarafından 2015 yılında imzalanan ve bu konuda dönüm noktası niteliğinde olan Paris İklim Anlaşması'nda, ülkeler yüzyılın sonuna kadar küresel ısınmayı 2ºC ile sınırlamak için ellerinden gelen her şeyi yapmayı taahhüt ettiler.

Görünüşe göre, hala bu hedeften çok uzaktayız. Şimdiye kadar sunulanlara bakarak, dünya 2,7ºC'lik bir küresel ısınmaya doğru gittiğini söyleyebiliriz.

Son yıllarda iklim değişikliği nedeniyle, aşırı sıcak hava dalgaları, sel ve orman yangınları sıkça yaşanmaya başlandı. Bu yönde hızlı adımlar atılmazsa gelecekte bunların daha kötüsü yaşanacak.

Önümüzdeki dönemde iklim değişikliğinden kaynaklı aşırı olayların, insan sağlığı, tarım, altyapı ve çevre üzerindeki olumsuz sonuçlarının artacağına dair çok az şüphe var.

COP 26 ZİRVESİ

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP), her yıl yüzden fazla ülkenin katılımıyla gerçekleşiyor. Geçen yıl yeni tip koronavirüs (Kovid 19) salgını nedeniyle ertelenen COP zirvesi, bu yıl 1-12 Kasım tarihleri arasında İskoçya'nın en büyük şehri Glasgow kentinde yapılacak.

Bu yıl 26. kez toplanacak COP zirvesinin amacı amacı ise iklim değişikliğini masaya yatırmak ve ülkelerin bununla nasıl mücadele edeceğini tartışmak. COP zirveleri Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) bünyesinde düzenleniyor.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime